Najnowsze badanie jest najnowszym, które podważa ideę, że koty są pozbawionymi uczuć panami swojej domeny. Na podstawie wywiadów z setkami właścicieli kotów naukowcy znaleźli dowody na to, że koty rutynowo przeżywają żałobę po stracie innego zwierzęcia domowego, nawet psa.
Ludzie nie są jedynymi zwierzętami, które opłakują zmarłych. Zaobserwowano, że delfiny, słonie i inne wysoce towarzyskie stworzenia wykazują oznaki żałoby, takie jak: matki orki trzymając się ciał swoich niedawno zmarłych dzieci. Badania w ostatnich latach wykazały, pokazano również że psy będą okazywać mnóstwo smutku, gdy ludzie lub inne zwierzęta domowe odejdą. Jednak stosunkowo mało uwagi naukowej poświęcono kotom i ich zdolności do żałoby. Naukowcy z Oakland University w Michigan starali się temu zaradzić.
W ich nowym badaniu opublikowany w zeszłym miesiącu w czasopiśmie Zastosowana nauka o zachowaniu zwierzątzespół przebadał ponad 400 właścicieli kotów, którzy stracili innego zwierzaka w przeszłości. Właścicieli zapytano o krótkoterminowe i długoterminowe zmiany w zachowaniu ich kota po tej stracie.
Powiązany artykuł: Czy psy myślą o przeszłości?
Ogólnie rzecz biorąc, zespół odkrył, że koty mogą doświadczać podobnych zmian w zachowaniu, jak te zaobserwowane w badaniach nad żałobą po stracie psa. Koty mogą jeść lub spać mniej, szukać więcej lub mniej uwagi ze strony swoich ludzi, a nawet „wydawać się szukać swoich utraconych towarzyszy”, napisali badacze. A im dłużej koty mieszkały ze swoim utraconym towarzyszem lub im bardziej pozytywna była ich relacja, tym więcej oznak żałoby wydawały się wykazywać. Około dwóch trzecich kotów mieszkało z innymi kotami, ale jedna trzecia mieszkała z psami.
Wyniki opierają się na subiektywnych raportach właścicieli kotów. Naukowcy odkryli, że właściciele, którzy zgłosili, że spędzają więcej czasu ze swoimi kotami lub którzy doświadczyli większego żalu po śmierci swojego pupila, częściej widzieli żal u swoich kotów. Oznacza to, że istnieje możliwość, że ludzie po prostu przypisują własną stratę kotom, które przeżyły, zamiast widzieć u nich prawdziwy żal. Według naukowców jest to dopiero drugie badanie, które kiedykolwiek sprawdzało, czy koty opłakują inne zwierzęta w domu. Tak więc przynajmniej należy przeprowadzić więcej badań, aby potwierdzić zjawisko kociego żalu.
„Konieczne są dalsze badania, aby ustalić, czy wyniki te odzwierciedlają fakt, że opiekunowie przenoszą swój własny żal na żyjących zwierzęcych towarzyszy, czy też koty również mogą odczuwać żal po stracie towarzysza” – napisali badacze.
Biorąc pod uwagę inne badania pokazujące, że koty nie są całkiem bezduszny jak się powszechnie uważa, można z pewnością założyć, że tęsknią za zwierzętami, które pojawiają się na ich drodze.