Home Technologia Nowe badanie łączy półpasiec z pogorszeniem funkcji poznawczych

Nowe badanie łączy półpasiec z pogorszeniem funkcji poznawczych

33
0


Badania opublikowane we wtorek są najnowszymi, które sugerują, że wirusowa choroba opryszczki może być szkodliwa dla długoterminowego zdrowia mózgu. Naukowcy wykazali, że osoby, które miały półpasiec, były o około 20 procent bardziej narażone na pogorszenie funkcji poznawczych w późniejszym życiu. Wyniki wydają się potwierdzać rosnącą teorię, że szczepionka przeciwko półpaścowi może chronić przed demencją.

Półpasiec Półpasiec jest wywoływany przez wirus ospy wietrznej i półpaśca (VZV), ten sam zarazek, który powoduje ospę wietrzną u dzieci i młodych dorosłych. Po wyzdrowieniu z ospy wietrznej wirusowi często udaje się przetrwać i ukryć w naszym układzie nerwowym. Po latach, często dekadach, około jednej trzeciej przypadków ospy wietrznej doświadczy nawrotu zakażenia wirusem, znanego jako półpasiec. Półpasiec to nie piknik, często powoduje okropny ból, wysypki i inne objawy trwające do pięciu tygodni. U niektórych osób rozwija się również uporczywy ból nerwowy, który może trwać latami.

Niektóre badania sugerują, że VSV i inne zarazki czające się w mózgu mogą powodować subtelne uszkodzenia neurologiczne, w szczególności zwiększone ryzyko choroby Alzheimera i demencji. Jednak pozostaje to kontrowersyjne, a niektóre badania nie potwierdziły takiego związku. Naukowcy z Brigham and Women’s Hospital przeprowadzili to najnowsze badanie w nadziei na lepsze rozwikłanie potencjalnego związku między półpaścem a pogorszeniem zdrowia mózgu.

Naukowcy przeanalizowali dane z trzech poprzednich badań na dużą skalę, które proaktywnie śledziły długoterminowe zdrowie pielęgniarek i pracowników służby zdrowia (są one znane jako badania prospektywne). W ramach tych badań ludzie byli regularnie pytani o ich zdrowie poznawcze i o to, czy kiedykolwiek chorowali na półpasiec. Ogółem w analizie uwzględniono prawie 150 000 osób.

Naukowcy odkryli, że osoby, które zgłosiły półpasiec, były zauważalnie bardziej skłonne do zgłaszania pewnego pogorszenia funkcji poznawczych. Nawet po uwzględnieniu innych czynników odkryli, że półpasiec wiązał się z 20-procentowo wyższym ryzykiem subiektywnego pogorszenia funkcji poznawczych zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Powiązane ryzyko było najwyższe u mężczyzn, którzy również byli nosicielami genu. APOE4powszechna odmiana genetyczna, o której wiadomo, że zwiększa ryzyko zachorowania na Alzheimera. Ich odkrycia zostały opublikowane we wtorek w czasopiśmie Badania i terapia choroby Alzheimera.

Samo to badanie nie może udowodnić związku przyczynowo-skutkowego między półpaścem a pogorszeniem funkcji poznawczych, ale jest to najnowszy dowód na jego poparcie. Na przykład pod koniec lipca naukowcy w Wielkiej Brytanii odkryli, że osoby, które otrzymały Shingrix, najnowszą dostępną szczepionkę przeciwko półpaścowi, rzadziej zapadały na demencję w okresie sześciu lat, nawet w porównaniu z osobami, które otrzymały starszą, mniej skuteczną szczepionkę przeciwko półpaścowi. Shingrix jest już wysoce skuteczny w swojej głównej roli, zapewniając ponad 90-procentową ochronę przed półpaścem przez co najmniej siedem lat. Poprzednie badania zespołu z Brigham and Women’s Hospital pokazano również że półpasiec może zwiększać ryzyko chorób układu krążenia w dłuższej perspektywie. Biorąc to pod uwagę i najnowsze odkrycia, naukowcy twierdzą, że zapobieganie półpaścowi może być jeszcze bardziej wartościowe, niż obecnie się uważa.

„Nasze odkrycia wskazują na długoterminowe skutki półpaśca i podkreślają znaczenie działań służby zdrowia mających na celu zapobieganie półpaścowi i promowanie szczepień przeciwko tej chorobie” – powiedział badacz. Sharon Curhanadiunkt medycyny w Brigham and Women’s Hospital, w oświadczeniu szpitala. „Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę Amerykanów narażonych na tę bolesną i często wyniszczającą chorobę oraz dostępność bardzo skutecznej szczepionki, szczepienie przeciwko półpaścowi może stanowić cenną okazję do zmniejszenia obciążenia półpaścem i prawdopodobnie zmniejszenia obciążenia późniejszego pogorszenia funkcji poznawczych”.

Ze względu na powszechność ospy wietrznej, oczekuje się, że około jeden na trzech Amerykanów powyżej 50 roku życia zachoruje na półpasiec w ciągu swojego życia bez szczepienia. Biorąc pod uwagę, jak bolesne może to być doświadczenie, zapobieganie półpaścowi za pomocą dwóch prostych zastrzyków jest łatwą do zaakceptowania okazją — być może utrzymanie mózgu w lepszej kondycji wraz z wiekiem jest wisienką na torcie.