Home Technologia Nowy materiał pochłaniający światło opracowany przez naukowców z Oksfordu może zamienić codzienne...

Nowy materiał pochłaniający światło opracowany przez naukowców z Oksfordu może zamienić codzienne przedmioty w panele słoneczne

18
0


Naukowcy z University of Oxford być może rozwiązali jedną z największych przeszkód w rozszerzaniu dostępu do energii słonecznej. Naukowcy z wydziału fizyki uniwersytetu stworzyli ultracienką warstwę materiału, którą można nakładać na zewnętrzną część obiektów, które mają dostęp do światła słonecznego, zamiast dużych paneli słonecznych na bazie krzemu.

Ultracienka, elastyczna folia powstaje poprzez układanie warstw absorbującego światło perowskitu o grubości nieco ponad mikrona. Nowe materiały są również 150 razy cieńsze niż tradycyjny krzemowy wafel i mogą zapewnić o 5 procent większą wydajność energetyczną niż tradycyjne jednowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne z krzemu, zgodnie z oświadczenie wydane przez Uniwersytet Oksfordzki.

Shauifeng Hu, adiunkt na wydziale fizyki Uniwersytetu Oksfordzkiego, uważa, że ​​„to podejście może umożliwić urządzeniom fotowoltaicznym osiągnięcie znacznie wyższej sprawności, przekraczającej 45 procent”.

To nowe podejście do technologii solarnej może również obniżyć koszt energii słonecznej. Ze względu na ich cienkość i elastyczność można je stosować praktycznie na każdej powierzchni. To obniża koszty budowy i instalacji i może zwiększyć liczbę farm słonecznych, które produkują bardziej zrównoważoną energię.

Technologia ta jest jednak nadal w fazie badań, a uniwersytet nie wspomina o długoterminowej stabilności nowo zaprojektowanych paneli perowskitowych. Przejście z 6% do 27% efektywności energii słonecznej w ciągu pięciu lat to imponujące osiągnięcie, ale stabilność zawsze była ograniczona w porównaniu z technologią fotowoltaiczną, zgodnie z Departament Energii USABadanie z 2016 r. opublikowane w czasopiśmie naukowym Materiały do ​​produkcji energii słonecznej i ogniwa słoneczne zauważył również, że perowskit może zapewnić „efektywną, tanią produkcję energii”, ale ma też „słabą stabilność” ze względu na wrażliwość na wilgoć.

Energia słoneczna stała się również tańszą opcją energetyczną w ciągu ostatniej dekady. Koszt technologii fotowoltaicznej spadł o 90% w ciągu ostatnich 10 lat, zgodnie z Globalne laboratorium danych o zmianach.

Nowe farmy słoneczne pojawiają się na całym świecie. Departament Energii USA ogłosił na początku tego miesiąca, że ​​przekształci 8000-akrowy teren, na którym kiedyś mieściły się części programu broni jądrowej znanego jako Projekt Manhattan, w farmę słoneczną. W zeszłym miesiącu Google zainwestowało w tajwańską firmę solarną, aby zbudować w tym rejonie rurociąg o mocy 1 gigawata.

Link źródłowy