Producent rakiet SpaceX i jej dyrektor generalny Elon Musk zostali w środę pozwani przez ośmiu inżynierów, którzy twierdzą, że zostali nielegalnie zwolnieni za wzbudzanie obaw rzekome molestowanie i dyskryminacja seksualna przeciwko kobietom.
Inżynierowie – cztery kobiety i czterech mężczyzn – twierdzą, że Musk nakazał ich zwolnić w 2022 r. po tym, jak rozesłali list nazywający miliardera „rozproszenie uwagi i zakłopotanie” oraz nalegając, aby kierownictwo wyparło się komentarzy o charakterze seksualnym, które poczynił w mediach społecznościowych. Pozew został złożony w sądzie stanowym w Los Angeles.
Powodowie zacytowali serię tweetów Muska, z których kilka odnosi się do jego penisa, w tym jeden z 2022 r., w którym mówi byłemu dyrektorowi generalnemu YouTube „jeśli dotkniesz mojej parówki, będziesz mieć konia”.
W pozwie stwierdzono, że zachowanie Muska sprzyjało: „wszechobecnie seksistowska kultura” w SpaceX, gdzie inżynierki były regularnie ofiarami molestowania i seksistowskich komentarzy, a ich obawy dotyczące kultury w miejscu pracy były ignorowane. Jak wynika z pozwu, na przykład starsi inżynierowie używali eufemizmów do określenia aktów seksualnych i męskich genitaliów do opisania elementów rakiety.
„Te działania[…]miały przewidywalny i rzeczywisty skutek w postaci obrazy, wywołania niepokoju i zakłócenia dobrego samopoczucia powodów, w ten sposób zakłócając ich spokój emocjonalny w miejscu pracy” – stwierdzili powodowie w pozwie.
SpaceX nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz.
SpaceX zaprzeczyło, jakoby miało dopuścić się nieprawidłowości, twierdząc, że list z 2022 r. był destrukcyjny, a pracownicy zostali słusznie zwolnieni za naruszenie zasad firmy. Firma zaprzeczyła również jakoby Musk miał związek z decyzją o zwolnieniu inżynierów.
Paige Holland-Thielen, jedna z powodów, stwierdziła w oświadczeniu złożonym przez jej prawników, że środowy pozew stanowi próbę pociągnięcia kierownictwa SpaceX do odpowiedzialności i pobudzenia zmian w polityce w miejscu pracy.
„Mamy nadzieję, że ten pozew zachęci naszych kolegów do pozostania silnymi i dalszej walki o lepsze miejsce pracy” – powiedziała.
Ośmiu inżynierów już jest przedmiotem sprawy Krajowej Rady ds. Stosunków Pracy twierdząc, że ich zwolnienia naruszyły ich prawa wynikające z amerykańskiego prawa pracy do opowiadania się za lepszymi warunkami pracy.
SpaceX złożyło pozew, twierdząc, że wewnętrzne postępowanie egzekucyjne rady ds. pracy narusza Konstytucję. W zeszłym miesiącu amerykański sąd apelacyjny wstrzymał sprawę NLRB do czasu rozważenia propozycji SpaceX zablokowania jej dalszych działań do czasu rozstrzygnięcia pozwu firmy.
W środowym pozwie zarzuca się SpaceX i Muskowi działania odwetowe i bezprawne rozwiązanie umowy o pracę z naruszeniem prawa stanu Kalifornia, a także oskarża firmę o molestowanie seksualne i dyskryminację ze względu na płeć.
Powodowie domagają się bliżej nieokreślonego odszkodowania odszkodowawczego i karnego oraz nakazu zakazującego SpaceX dalszego angażowania się w rzekomo niezgodne z prawem postępowanie.