Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Unia Europejska i kilka innych krajów podpisano traktat o bezpieczeństwie AI ustanowiony przez Radę Europy (COE), międzynarodową organizację zajmującą się normami i prawami człowieka. Ten przełomowy traktat, znany jako Ramowa konwencja o sztucznej inteligencji i prawach człowieka, demokracji i praworządności, został otwarty do podpisu w Wilnie na Litwie. Jest to pierwsza prawnie wiążąca umowa międzynarodowa mająca na celu zapewnienie, że systemy AI są zgodne z wartościami demokratycznymi.
Traktat koncentruje się na trzech głównych obszarach: ochronie praw człowieka (w tym prywatności i zapobieganiu dyskryminacji), ochronie demokracji i utrzymaniu praworządności. Zapewnia również ramy prawne obejmujące cały cykl życia systemów AI, promowanie innowacji i zarządzanie potencjalnymi ryzykami.
Oprócz USA, Wielkiej Brytanii i UE, innymi sygnatariuszami traktatu są Andora, Gruzja, Islandia, Norwegia, Mołdawia, San Marino i Izrael. Godne uwagi jest to, że nie ma wielu głównych krajów Azji i Bliskiego Wschodu oraz Rosji, ale każdy kraj będzie mógł dołączyć w przyszłości, o ile zobowiąże się do przestrzegania jego postanowień, zgodnie z raportem. deklaracja Rady Europy.
„Musimy zadbać o to, aby wzrost AI utrzymał nasze standardy, a nie je podkopał” – powiedziała w oświadczeniu Sekretarz Generalna COE Marija Pejčinović Burić. „Konwencja Ramowa została zaprojektowana właśnie po to, aby to zapewnić. Jest to mocny i zrównoważony tekst – wynik otwartego i inkluzywnego podejścia, dzięki któremu został opracowany i które zapewniło, że korzysta z wielu perspektyw ekspertów”.
Traktat wejdzie w życie trzy miesiące po tym, jak ratyfikuje go pięciu sygnatariuszy, w tym co najmniej trzy państwa członkowskie Rady Europy. Traktat COE dołącza do innych niedawnych wysiłków na rzecz uregulowania AI, w tym szczytu bezpieczeństwa AI w Wielkiej Brytanii, szczytu AI pod przewodnictwem G7 Proces AI w Hiroszimiei rezolucji ONZ w sprawie sztucznej inteligencji.