Home Technologia Wizytówka chipów komputerowych Lunar Lake AI firmy Intel

Wizytówka chipów komputerowych Lunar Lake AI firmy Intel

27
0


Kiedy rok temu recenzowałem Zenbooka 14 OLED, nie mogłem powstrzymać się od zwrócenia uwagi na jego przestarzały wygląd. Było praktycznie tak samo jak np Laptopy ASUS sprzed dekady (aczkolwiek z cieńszymi ramkami ekranu). Inaczej jest w przypadku Zenbooka S14. Robi wrażenie w chwili, gdy go otworzysz i poczujesz pokrywę zbudowaną z materiału, który ASUS nazywa „Ceraluminum”. Jak sama nazwa wskazuje, jest to połączenie ceramiki i aluminiumi wydaje się to niemal niesamowite, jak coś pomiędzy wysokiej klasy plastikiem a gładkim metalem. To wciąż klasa premium, ale wyraźnie różni się od większości innych laptopów.

Łączenie ceramiki i aluminium nie jest niczym nowym — ASUS zauważa, że ​​jest popularną opcją w projektach lotniczych i zegarkowych — ale nie widzieliśmy jeszcze zastosowania tego rozwiązania w laptopach. Nie chodzi tu tylko o wygląd. Materiał powinien być również trwalszy niż standardowy metal. Pozostała część obudowy Zenbooka 14 S wykonana jest z solidnego bloku metalu, ale tam też ASUS dodał kilka unikalnych usprawnień. W dolnej części obudowy znajduje się geometryczna kratka nad klawiaturą, składająca się z 2715 okrągłych otworów wentylacyjnych. ASUS twierdzi, że ta konstrukcja poprawia przepływ powietrza, jednocześnie chroniąc przed brudem i kurzem.

ASUS Zenbook S 14 (2024)
Zdjęcie: Devindra Hardawar/Engadget

14-calowy wyświetlacz OLED 3K „Lumina” firmy ASUS dominuje w Zenbooku S14 i zapewnia wszystko, czego oczekuję od ekranu nowoczesnego laptopa. Charakteryzuje się szybką częstotliwością odświeżania 120 Hz i maksymalną jasnością 500 nitów. Chociaż jego ramki są stosunkowo cienkie w porównaniu ze starszymi systemami ASUS, nadal są zauważalnie masywniejsze niż najnowsze ekrany Dell InfinityEdge w XPS 13 i 14. System wyglądałby znacznie bardziej elegancko, gdyby ASUS mógł wygolić więcej dolnych i bocznych ramek. Co jednak najważniejsze, wyświetlacz OLED wygląda wspaniale, z cudownie ciemnymi poziomami czerni i kolorami, które wychodzą na ekran.

Zenbook S14 jest zaskakująco wytrzymały jak na 14-calowy laptop, który waży 2,65 funta i ma 0,47 cala grubości. Jest nieco jaśniejszy i o włos grubszy niż najnowszego 13-calowego MacBooka Airi sprawia wrażenie podobnie wypolerowanego. Warto zauważyć, że oferuje także o wiele więcej przydatnych portów niż ultraprzenośny Apple. S14 zawiera dwa złącza Thunderbolt 4 USB-C, pełnowymiarowy port HDMI 2.1, gniazdo słuchawkowe, a nawet oldschoolowy port USB typu A. Jedyne, czego mu brakuje, to Ethernet i slot na kartę SD.

Niestety, ASUSowi nie udało się zrobić wszystkiego dobrze z Zenbookiem S14. System audio z czterema głośnikami jest sprawny, ale dźwięk traci głębię i szczegóły w miarę zwiększania głośności. I choć fajnie jest mieć kamerę internetową kompatybilną z Windows Hello, która umożliwia szybkie logowanie, czujnik 1080p wygląda na znacznie bardziej ziarnisty i mniej szczegółowy niż seria XPS firmy Dell i MacBook Air.

Klawiatura ASUS Zenbook S 14 (2024).Klawiatura ASUS Zenbook S 14 (2024).
Zdjęcie: Devindra Hardawar/Engadget

Klawiatura wydaje się także po prostu sprawna i nie reaguje podczas pisania. To wielka szkoda, ponieważ jest to ciągła skarga dotycząca klawiatur ASUS. Przynajmniej touchpad jest duży i reaguje na przeciągnięcia i gesty wieloma palcami. Możesz także regulować głośność i inne ustawienia, przesuwając palcem po bokach touchpada.

Dzięki chipowi Intel Core Ultra 7 258 V, Zenbook S14 od samego początku działał imponująco szybko. Szybko przeszedłem proces instalacji systemu Windows, pobrałem najnowsze aktualizacje i zainstalowałem zwykłe programy testowe w ciągu zaledwie kilku minut. Nie przeszkadzało mi to, gdy potrzebowałem przeskakiwać między aplikacjami takimi jak Spotify, Slack i Evernote, i nie zauważyłem żadnego opóźnienia, które często widzę na notebookach z systemem Windows, ugrzęzniętego przez oprogramowanie typu bloatware innych firm. Zawsze był gotowy do pracy.

PCMark 10

Procesor z Geekbencha 6

3DMark Wildlife Extreme

Cinebench 2024

ASUS Zenbook S14 (Intel Core Ultra 7 258V)

6688 (test podstawowy)

14215 (Aplikacje)

2569/10442

7158

121/482

Dell XPS 13 Copilot+ (Qualcomm Snapdragon X Elite)

14024 (Aplikacje)

2621/14194

6191

122/748

Dell XPS 13 (Intel Core Ultra 7 155H, Intel Arc)

6806 (test podstawowy)

2276/11490

4579

90/453

Apple MacBook Air (M3)

Nie dotyczy

3190/12102

8310

141/490

W teście PCMark 10 Zenbook S14 uzyskał niemal taki sam wynik, jak Surface Laptop 7 dla firm, który korzysta z procesora Core Ultra 7 165H ostatniej generacji. Dopasował się także do wersji XPS 13 Copilot+, która miała układ Snapdragon X Elite, w teście porównawczym aplikacji PCMark 10. Wielowątkowa wydajność Zenbooka była zauważalnie gorsza niż któregokolwiek z tych komputerów w Geekbench 6, prawdopodobnie ze względu na zmniejszoną liczbę rdzeni w tej generacji.

Największą zaletą chipów Lunar Lake firmy Intel jest ich znacznie ulepszona jednostka NPU (jednostka przetwarzania neuronowego), która może osiągnąć do 47 TOPS (biliardów operacji na sekundę) wydajności AI. Dla porównania, poprzednie chipy Core Ultra miały znacznie słabszą moc NPU 11 TOPS, podczas gdy nowe chipy AMD Ryzen AI osiągają aż 50 TOPS. (Mocniejsze chipy Lunar Lake mogą osiągnąć nawet 48 TOPS.) Wyższe wartości TOPS oznaczają, że komputery Copilot+, takie jak Zenbook S14, będą w stanie szybciej stawić czoła wymagającym obciążeniom AI, bez wpływu na ogólną wydajność procesora.

Niestety w momencie pisania tej recenzji nadal nie ma wielu funkcji sztucznej inteligencji do przetestowania. Aktualizacja Copilot+ Windows 11 firmy Microsoft dla systemów Intel i AMD pojawi się dopiero w listopadzie, a nawet ona będzie zawierać jedynie wersję beta kontrowersyjnej funkcji Recall. Trudno też znaleźć aplikacje wykorzystujące lokalną jednostkę NPU — większość wpisów w „AI Hub” Windows Store opiera się na przetwarzaniu AI w chmurze.

Tylna obudowa ASUS Zenbook S 14 (2024).Tylna obudowa ASUS Zenbook S 14 (2024).
Zdjęcie: Devindra Hardawar/Engadget

Przynajmniej tak jest Wtyczka OpenVino firmy Audacityktóry Intel opracował, aby zaprezentować swój sprzęt komputerowy AI. Oferuje funkcje oparte na NPU, takie jak tłumienie szumów i transkrypcja, ale wymaga również skomplikowanego procesu konfiguracji, który może być mylący dla nowicjuszy Audacity. Udało mi się całkowicie usunąć nieustanne uderzanie młotkiem pneumatycznym z pięciominutowego klipu w ciągu jednej minuty i ośmiu sekund, używając samego NPU. Nie jest to zbyt szybkie w świecie edycji audio (renderowanie przez procesor może poradzić sobie z wypełnionym szumami 90-minutowym plikiem w trzy minuty i trzydzieści sekund), ale najważniejsze jest to, że NPU wykonuje tę samą pracę przy bardzo małym zużyciu energii. Może to być ważne, jeśli utkniesz w edytowaniu na baterii w samolocie lub w odległym miejscu.

Byłem także pod wrażeniem najnowszego procesora graficznego Arc 140V firmy Intel, który pozwolił mi grać Halo Nieskończone od 35 kl./s do 45 kl./s w rozdzielczości 1080p przy ustawieniach grafiki o niskiej jakości. Nie jest to zbyt płynne działanie, ale fascynujące jest obserwowanie tego na wbudowanym procesorze graficznym. Grafika Intela również wypadła znacznie lepiej niż Snapdragon X Elite we wszystkich obszarach, szczególnie w teście GPU Geekbench 6.

ASUS Zenbook S 14 (2024) pokazujący ekran logowania do systemu Windows 11ASUS Zenbook S 14 (2024) pokazujący ekran logowania do systemu Windows 11
Zdjęcie: Devindra Hardawar/Engadget

ASUS wypuścił Zenbook S14 z ceną początkową 1500 dolarów, ale w Best Buy został on już nieco obniżony za 1400 dolarów. W tej konfiguracji otrzymasz procesor Core Ultra 7, 16 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 1 TB. To nieźle, biorąc pod uwagę, że system XPS 13 Copilot+ ze Snapdragonem X Elite kosztuje 1800 dolarów, gdy jest wyposażony w 16 GB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności 1 TB i wyświetlacz OLED. Zenbook nie ma też problemów ze zgodnością charakterystycznych dla systemów Snapdragon, które muszą emulować starsze aplikacje Windows i w ogóle nie obsługują wielu popularnych gier.

Jak zwykle, ASUS zapewnia również znacznie większą wartość niż Apple. MacBook Air z 16 GB pamięci RAM i dyskiem SSD o pojemności 1 TB kosztuje 1700 dolarów i również ma ekran LCD 60 Hz.

Zenbook S14 bardziej stawia na wydajność niż na czystą moc, ale i tak jest to niesamowite osiągnięcie dla Intela, firmy słynącej z pochłaniających energię chipów mobilnych. Chociaż układ NPU układu Lunar Lake sprawia, że ​​Zenbook jest gotowy na funkcje Copilot+ i sztuczną inteligencję, jego prawdziwymi zaletami są doskonała żywotność baterii, elegancki design ASUS i wspaniały wyświetlacz OLED.



Source link