Home Technologia X Elona Muska ogranicza dostęp do raportu o rzekomej rosyjskiej zbrodni wojennej

X Elona Muska ogranicza dostęp do raportu o rzekomej rosyjskiej zbrodni wojennej

27
0


8 lipca rosyjski pocisk manewrujący Ch-101 uderzył w szpital dziecięcy w Kijowie, zabijając co najmniej troje dzieci i raniąc 16 innych. Każdy, kto na X próbował Kliknij link który doprowadziłby ich do obszernego artykułu szczegółowo opisującego wszystkie dowody na to, że Rosja rzeczywiście wystrzeliła pocisk manewrujący zabijający dzieci, spotkała się z dziwną wiadomością.

„Link, do którego próbujesz uzyskać dostęp, został zidentyfikowany przez X lub naszych partnerów jako potencjalnie spamerski lub niebezpieczny, zgodnie z Polityką X dotyczącą adresów URL” – głosiła wiadomość.

Historię o rakiecie napisał Bellingcat, strona, która publikuje otwarte śledztwa dotyczące stref wojennych na całym świecie. Ta strona, która istnieje od dziesięciu lat, zyskała reputację wiarygodnego źródła informacji o wojnie, dezinformacji i ruchach ekstremistycznych na całej planecie. Jej prace zostały zacytowane w Sądy Praw Człowieka i odegrała kluczową rolę w ściganiu zbrodni wojennych.

Właściciel X, Elon Musk, od dawna uważał, że Bellingcat jest operacją psychologiczną i ograniczył zasięg witryny na X po tym, jak poinformowała o Stowarzyszenia neonazistowskie masowego strzelca w 2023 roku. „Czy ta historia nie pochodzi z Bellingcat, które dosłownie specjalizuje się w operacjach psychologicznych?” Musk powiedział w poście na X w tamtym czasie. „Nie chcę ranić ich uczuć, ale to albo najdziwniejsza historia, jaka kiedykolwiek powstała, albo bardzo zła operacja psychologiczna!” Powtórzył swoje twierdzenie, że Bellingcat była operacją psychologiczną w wywiad z CNBC.

Po rosyjskim ataku rakietowym na szpital, prorosyjskie konta zalały media społecznościowe, twierdząc, że dowody wideo dowodzą, że rakieta była w rzeczywistości amerykańska. Nie była. Ludzie robili zaskakująco wyraźne zdjęcia rakiety na chwilę przed uderzeniem, a eksperci szybko zidentyfikowali ją jako Kh-101. Bellingcat przeszukał dowody i szczegółowo opisał wiele z nich w swoim raporcie.

Bellingcat już wcześniej walczył z Muskiem, ale teraz po raz pierwszy udało im się uzyskać dostęp do treści na swojej stronie, która jest aktywnie blokowana przez X.

Musk, który w przeszłości twierdził, że jest absolutnym zwolennikiem wolności słowa, od dawna toczy wojnę z kontami na X, które uważa za osobiście nieprzyjemne. Najsłynniejsza walka to prawdopodobnie ta z Jackiem Sweeneyem, studentem college’u, który używał publicznych rejestrów lotów, aby śledzić lokalizację prywatnych odrzutowców bogatych ludzi w czasie rzeczywistym.

Według Bellingcat, złożył dwa raporty do X za pośrednictwem oficjalnych kanałów w sprawie błędnego oznaczenia historii Kh-101, ale do tej pory nie otrzymał żadnej odpowiedzi. „Otrzymaliśmy automatyczne e-maile, gdy przesłaliśmy formularze potwierdzające nasz numer sprawy, ale nic więcej. Odpowiedź sugeruje, że nie otrzymamy odpowiedzi na nasz indywidualny raport, mimo że jest to formularz do zgłaszania problemów” – powiedziała Charlotte Maher, redaktorka mediów społecznościowych Bellingcat, w wiadomości e-mail do Gizmodo.

Maher zauważył, że Bellingcat regularnie zamieszcza linki z informacjami o innych konfliktach, które nie są oznaczone przez X. „Na przykład nasze ostatnie relacje z Gazy nie zostały zablokowane” – powiedziała. „Kolejny przykład z naszych ostatnich relacji z przemocy w Myanmarze”.

„Jestem teraz zajęty, proszę sprawdzić później” – głosiła automatyczna wiadomość od X w odpowiedzi na e-mail wysłany przez Gizmodo z prośbą o komentarz do tej historii.

Kiedy X był Twitterem, było to miejsce, w którym śledczy open-source mieszali się z decydentami politycznymi i innymi urzędnikami rządowymi. Nie było idealnie, ale Maher powiedział, że stało się gorzej, odkąd Musk przejął władzę.

„Ciągle zmieniająca się natura polityki X utrudniła planowanie treści i opracowywanie strategii oddziaływania na platformę” – powiedziała. „Była to dla nas główna przestrzeń dla odbiorców i jedna z platform najczęściej wykorzystywanych przez społeczność badawczą open source do współpracy i dochodzeń. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat, podobnie jak inne organizacje, skoncentrowaliśmy wysiłki na wspieraniu społeczności również na alternatywnych platformach, aby zapewnić, że nasze podejście oparte na współpracy będzie kontynuowane pomimo zmian na platformie”.

AKTUALIZACJA 10.07.24 godz. 16:06: Po opublikowaniu tej historii X usunął przekierowanie do historii Bellingcat. Wiadomość ostrzegawcza w powiązanym artykule została usunięta, powinieneś móc kliknąć bezpośrednio do śledztwa. Nie otrzymaliśmy żadnego wyjaśnienia od X, dlaczego została ona sklasyfikowana jako złośliwa na platformie”, Bellingcat powiedział na X.

Source link