Home Technologia Założyciel firmy zatrudniającej skupiającej się na DEI, Joonko, rzekomo oszukał inwestorów na...

Założyciel firmy zatrudniającej skupiającej się na DEI, Joonko, rzekomo oszukał inwestorów na 27 milionów dolarów, leżąc na temat sztucznej inteligencji i klientów: federalni

9
0Założycielowi Joonko, startupu zatrudniającego skupiającego się na DEI, grożą zarzuty federalne za rzekome oszukanie inwestorów na dziesiątki milionów dolarów – mniej więcej rok po publikacji The Post wyłącznie poinformowało, że firma okłamała klientów o współpracy z kilkoma korporacyjnymi tytanami.

Ilit Raz, 38-letni izraelski przedsiębiorca, wykorzystał kłamstwa i sfabrykowane dokumenty, aby zapewnić sobie inwestycje o wartości 27 milionów dolarów, Zarzucona skarga Departamentu Sprawiedliwości.

„Raz fałszywie oświadczył, że klientami Joonko są niektóre z największych firm na świecie, w tym wydawca kart kredytowych, marka odzieży sportowej, internetowe biuro podróży i luksusowa marka modowa” – stwierdził Departament Sprawiedliwości w komunikacie. „Prawdę mówiąc, i jak Raz wiedział, firmy te nigdy nie były klientami Joonko”.

Ilit Raz stoi w obliczu federalnych zarzutów karnych i oszustw cywilnych. Twitter/Ilit Raz

Jak donosi The Post, obecnie bankrutujący Joonko fałszywie twierdził, że klientami jego platformy jest kilka dużych firm, w tym American Express, PayPal, Accenture i Atlassian, która rzekomo wykorzystuje sztuczną inteligencję do automatycznego łączenia firm z różnymi kandydatami do pracy.

Chociaż firmy te są wymienione na stronie internetowej Joonko jako „partnerzy”, tak naprawdę nigdy nie korzystały z platformy zatrudniania ani nie miały z nią żadnych kontaktów. Inne firmy wymienione jako partnerzy w różnych momentach to Nike, Adidas i Intuit.

Razowi grozi jeden przypadek oszustwa związanego z papierami wartościowymi i jeden przypadek oszustwa drogą elektroniczną. Departament Sprawiedliwości podał w komunikacie, że za każdy zarzut grozi kara do 20 lat więzienia.

„Aby wzbudzić zainteresowanie podatkowe innowacyjną koncepcją firmy dotyczącą różnorodnych praktyk zatrudniania, rzekome metody rekrutacji stosowane przez oskarżonego opierały się na oszustwie i nieprawdach, a nie na przejrzystości i uczciwości” – stwierdził w oświadczeniu zastępca dyrektora FBI James Smith.

SEC oskarżyła także Raza z oszustwem po równoległym dochodzeniu, twierdząc, że fałszywie twierdziła, że ​​Joonko ma ponad 100 klientów, w tym firmy z listy Fortune 500, i przedstawiła fałszywe referencje od firm zachwalających platformę zatrudniania.

Ze skargi wynika, że ​​Raz przyznała się później inwestorowi, że sfałszowała dokumenty i skłamała na temat listy klientów Joonko.

Joonko twierdził, że ma kilka ikon korporacji jako klientów. Pospiesz się

W zeszłym miesiącu Joonko ogłosiło upadłość na podstawie rozdziału 11, a jej strona internetowa nie jest już dostępna.

Raz nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz. Prawnik Joonko odmówił komentarza.

Były dyrektor generalny rzekomo okłamał inwestorów, twierdząc, że Joonko zarobił ponad 1 milion dolarów, budując bazę składającą się z ponad 100 000 aktywnych osób poszukujących pracy.

Raz przedstawił także fałszywe twierdzenia na temat możliwości sztucznej inteligencji platformy Joonko, na przykład twierdząc, że korzystała ona z „zastrzeżonego algorytmu” do wyszukiwania kandydatów wysokiej jakości oraz „uczenia maszynowego” w celu usprawnienia procesu dopasowywania.

„Joonko nie miał wyżej wymienionych możliwości łączenia klientów z różnorodnymi kandydatami, a jego technologia nie była tak zaawansowana, jak twierdził Raz” – stwierdzono w skardze SEC.

„Zarzucamy, że Raz dopuścił się oszustwa w starym stylu, używając nowych, modnych słów, takich jak „sztuczna inteligencja” i „automatyzacja” – dodał w oświadczeniu dyrektor ds. egzekwowania prawa SEC, Gurbir Grewal.

Joonko, nowojorska firma zajmująca się rekrutacją sztucznej inteligencji, upadła w zeszłym roku po ujawnieniu rzekomego oszustwa. Pospiesz się

Rzekomy plan Raza wyszedł na jaw w czerwcu ubiegłego roku zaledwie kilka miesięcy po tym, jak firma zamknęła rundę finansowania o wartości 25 milionów dolarów z udziałem firm venture Insight Partners, Target Global, Kapor Capital i Vertex Ventures.

W komunikacie prasowym z września 2022 r. ogłaszającym rundę stwierdzono „niezwykły wzrost” w Joonko pod przywództwem Raza „przy wzroście sprzedaży o 500% przez dwa kolejne lata”.

Źródło znające sytuację podało, że Raz przedstawiła fałszywe faktury przypisane prawdziwym osobom w prawdziwych firmach, fałszywe przelewy bankowe, a nawet utworzyła fałszywe konta bankowe na poparcie swoich twierdzeń.

Zarząd Joonko stwierdził wówczas, że „stracił wiarę w zdolność dyrektora generalnego do spełnienia powtarzających się próśb o rozwój i wsparcie funkcji finansów wewnętrznych w ramach dojrzewania firmy i jej działalności”.

„Stwierdzono, że dyrektor generalny dopuścił się rażącego, nieetycznego i oszukańczego postępowania, które wyrządziło szkodę firmie i jej akcjonariuszom” – dodała rada w oświadczeniu. „Dyrektor generalny został skonfrontowany z ustaleniami dochodzenia i w odpowiedzi dobrowolnie złożył rezygnację”.Source link