Home Technologia Prezydent Biden zakazuje oprogramowania antywirusowego Kaspersky ze względu na powiązania z Rosją

Prezydent Biden zakazuje oprogramowania antywirusowego Kaspersky ze względu na powiązania z Rosją

36
0


W czwartek Stany Zjednoczone ogłosiły, że zakazują sprzedaży oprogramowania antywirusowego rosyjskiej firmy Kaspersky Labs zajmującej się cyberbezpieczeństwem, wynika z uwolnienie z Biura Przemysłu i Bezpieczeństwa Departamentu Handlu. Stwierdzono, że rzekome bliskie powiązania Kaspersky’ego z rządem rosyjskim stanowią poważne ryzyko. Uprzywilejowany dostęp oprogramowania do amerykańskich systemów komputerowych może potencjalnie pozwolić rosyjskim podmiotom na kradzież poufnych informacji, zainstalowanie złośliwego oprogramowania lub wstrzymanie aktualizacji krytycznych, źródła podały Reuters przed oficjalnym ogłoszeniem.

Od tego czasu rosyjska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem walczy o odzyskanie międzynarodowej reputacji Stany Zjednoczone zakazały Kaspersky’emu dostępu do komputerów rządu federalnego w 2017 r. Według doniesień hakerzy używali wówczas do tego oprogramowania firmy Kaspersky kraść poufne dokumenty NSAa rosyjscy agenci używali tego oprogramowania jako osobistych tylnych drzwi. Mniej więcej siedem lat później Biden wykorzystuje szerokie uprawnienia przyznane mu przez administrację Trumpa, aby zakazać tego w całym kraju. Oprócz zakazu administracja Bidena dodaje firmę Kaspersky do listy ograniczeń handlowych, co może jeszcze bardziej zaszkodzić jej międzynarodowej reputacji i sprzedaży.

Sekretarz handlu Gina Raimondo ogłosiła w czwartek ograniczenia dotyczące rozmów prasowych z reporterami. Raimondo powiedział, że zakaz był „pierwszy tego rodzaju” i że był wynikiem dokładnego śledztwa w sprawie powiązań firmy z Rosją.

„Rosja wielokrotnie pokazała, że ​​ma zdolność i zamiar wykorzystania rosyjskich firm, takich jak Kaspersky Lab, do gromadzenia i wykorzystywania poufnych informacji amerykańskich, a my będziemy w dalszym ciągu wykorzystywać wszelkie dostępne nam narzędzia, aby chronić bezpieczeństwo narodowe USA i naród amerykański ”- powiedział Raimondo w komunikacie prasowym

Nowa sprzedaż firmy Kaspersky w USA zostanie zablokowana po 30 dniach. Po 100 dniach (29 września) ograniczenia zablokują także pobieranie aktualizacji oprogramowania, odsprzedaż i licencjonowanie produktu. Produkty integrujące Kaspersky ze swoim oprogramowaniem, ale sprzedawane pod inną marką, również zostaną zablokowane.

Kaspersky przez ostatnie siedem lat zaprzeczał jakimkolwiek powiązaniom z rosyjskim rządem. W pewnym momencie dyrektor generalny Eugene Kaspersky zaproponował przekazanie kodu źródłowego swojej firmy do rządu Stanów Zjednoczonych. Wysiłki te niewiele przyczyniły się do zdobycia zaufania jakichkolwiek urzędników rządowych.

Według doniesień Kaspersky ma ponad 220 000 klientów korporacyjnych w 200 krajach i na swojej stronie internetowej wymienia Volkswagena jako jednego z największych klientów. Firma zajmująca się oprogramowaniem antywirusowym prowadzi działalność w Massachusetts.

W 2019 roku historia wokół Kaspersky pogłębiła się, gdy: a Rosyjski sąd skazał starszego badacza w firmie za zdradę stanu w interesie Stanów Zjednoczonych. Ruslan Stoyanov, były szef zespołu dochodzeniowego ds. incydentów komputerowych w Kaspersky Lab, odbywa karę 14 lat więzienia.

Organ, którego Biden używa do zakazywania Kaspersky’ego, to stosunkowo nowa władza władzy wykonawczej. Były prezydent Donald Trump próbował użyć tego samego uprawnienia, aby zakazać Amerykanom korzystania z chińskich platform mediów społecznościowych TikTok i WeChat, ale został zatrzymany przez sądy federalne. W tym i tym przypadku władza wykonawcza teoretycznie może zakazać lub ograniczyć technologię krajów „zagranicznych przeciwników”.



Source link