Home Technologia „Gelzempic” może sprawić, że popularne leki na odchudzanie będą łatwiejsze do przyjęcia

„Gelzempic” może sprawić, że popularne leki na odchudzanie będą łatwiejsze do przyjęcia

11
0


Jeden z najpopularniejszych leków w niedawnej historii może kiedyś stać się mniej uciążliwy w użyciu. W nowych badaniach przedstawionych w sobotę naukowcy we Francji ujawnili nową hydrożelową wersję semaglutydu, składnika aktywnego leków na cukrzycę i odchudzanie Ozempic i Wegovy. Naukowcy twierdzą, że wersja o powolnym uwalnianiu powinna pozwolić ludziom na zastrzykiwanie tych leków tylko raz w miesiącu, a nie raz w tygodniu, jak jest to obecnie wymagane.

Badania przeprowadzili naukowcy z francuskiej firmy biotechnologicznej Adocia, w ramach nadrzędnego celu firmy, jakim jest tworzenie innowacyjnych formulacji istniejących leków stosowanych w leczeniu cukrzycy i otyłości. Firma opracowała już wersje insuliny, które są testowane w szeroko zakrojonych badaniach klinicznych. Ta żelowa formulacja semaglutydu ma na celu rozwiązanie jednego ze znanych ograniczeń leku — jego wskaźnika przestrzegania.

W badaniach klinicznych osoby przyjmujące semaglutyd straciły średnio 15% masy ciała, co jest poziomem sukcesu daleko ponad wyniki zwykle widoczne przy samej diecie i/lub ćwiczeniach. Jak dotąd wydaje się, że jest to ogólnie bezpieczne i tolerowane, chociaż ludzie często doświadczają skutków ubocznych, takich jak nudności, biegunka i inne objawy żołądkowo-jelitowe. Ale w studia badając rzeczywiste stosowanie, tylko około 40% osób przyjmujących lek pozostaje przy nim przez co najmniej rok. Część tego spadku może być związana ze schematem dawkowania semaglutydu, który wynosi raz w tygodniu dla wersji wstrzykiwanych i raz dziennie dla wersji doustnej w postaci pigułki (sprzedawanej jako Rybelsus).

Aby stworzyć swój „Gelzepmic” (formalnie znany jako AdoGel® Sema), naukowcy z Adocia połączyli ze sobą dwa degradowalne polimery. Powstały żel ma na celu najpierw uwolnienie ograniczonej dawki leku, a następnie stałe uwalnianie przez okres miesiąca. Podobnie jak w przypadku oryginalnej formulacji, żel ten ma być wstrzykiwany tuż pod skórę.

Zarówno w testach laboratoryjnych, jak i na szczurach laboratoryjnych, semaglutyd na bazie żelu wydawał się działać zgodnie z oczekiwaniami, a lek uwalniał się powoli z czasem, odkryli naukowcy. Co ważne, szczury nie wykazywały również oznak stanu zapalnego, co wskazuje, że był on bezpiecznie tolerowany bez dodatkowej toksyczności. Odkrycia zespołu zostały zaprezentowane w ten weekend na dorocznym spotkaniu Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą (EASD).

„Leki będące agonistami peptydu glukagonopodobnego-1 (GLP-1) zmieniły leczenie cukrzycy typu 2, ale cotygodniowe zastrzyki mogą być uciążliwe dla pacjentów. Pojedynczy zastrzyk w miesiącu może znacznie ułatwić osobom żyjącym z cukrzycą lub otyłością trzymanie się schematów leczenia, poprawiając jakość życia i zmniejszając skutki uboczne i powikłania cukrzycy” – powiedziała główna badaczka i naukowiec Adocia Claire Mégret w oświadczenie z EASD.

Mégret i jej zespół planują teraz przetestować żel na świniach — zwierzętach, których skóra i układ hormonalny są bardziej zbliżone do ludzkich. Jeśli testy okażą się skuteczne, próby na ludziach mogłyby się rozpocząć w ciągu kilku najbliższych lat. Firma pracuje również nad rozwojem własna wersja ustna również semaglutydu, a wstępne wyniki wskazują, że powinien on być znacznie łatwiej wchłaniany przez organizm niż jedyna obecnie dostępna tabletka doustna Rybelsus.



Source link