Home Świat zrozumieć znaczenie tego hormonu

zrozumieć znaczenie tego hormonu

6
0


Ekspertka Juliana Walsh twierdzi, że melatonina jest związana z kontrolą cyklu dobowego (sen i czuwanie) i pomaga w zasypianiu

Lekarz Juliana Walsh (CRM-SC 22,106 i RQE 12,960) wyjaśniają, że melatonina, znana jako hormon snu, jest produkowana przez szyszynkę, zlokalizowaną w centralnej części mózgu. Hormon ten może być syntetyzowany lub ekstrahowany od zwierząt. W Brazylii może być formułowany w aptekach recepturowych. Według specjalisty, melatonina jest uwalniana na początku nocy, gdy naturalne światło spada, i osiąga szczyt produkcji kilka godzin po zapadnięciu zmroku.




Para Zé Felipe i Virgínia Fonseca już oświadczyła, że ​​przyjmuje suplementy melatoniny

Zdjęcie: Mais Novela

Wymiana

Para influencerów cyfrowych, Joe Philip mi Wirginia Fonsecajuż publicznie oświadczyła, że ​​przyjmuje suplementy melatoniny. Ale kiedy konieczne jest uzupełnienie tego hormonu? Według specjalisty, głównym wskazaniem jest jet lag (zaburzenia snu występujące po przekroczeniu kilku stref czasowych), ale można go również stosować w zaburzeniach rytmu dobowego i bezsenności. „Istnieją badania wykazujące, że melatonina może powodować wzrost liczby napadów u osób z padaczką. Ponadto należy unikać jej stosowania u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią (z powodu braku badań wykazujących jej bezpieczeństwo). Najlepiej stosować ją z zaleceniem lekarza, aby uniknąć możliwych interakcji z lekami i skutków ubocznych”, ostrzega.

Funkcje melatoniny

Juliana zauważa, że ​​oprócz kontrolowania cyklu dobowego i wywoływania snu, liczne badania wykazują, że melatonina pomaga wzmacniać układ odpornościowy, ma działanie antyoksydacyjne i odmładzające, chroni układ nerwowy przed degradacją neuronów (zapobiegając demencji) oraz pomaga w leczeniu raka i depresji sezonowej (która może wystąpić u osób mieszkających w regionach, w których zima trwa długo).

Stymulacja produkcji hormonów w organizmie

Lekarz przypomina nam, że melatonina jest produkowana naturalnie. Podkreśla jednak, że ludzie nie powinni przerywać jej produkcji. Juliana wyjaśnia, że ​​melatonina jest produkowana w większej ilości w nocy, gdy metabolizm jest wolniejszy, a w otoczeniu jest mniej naturalnego światła. „Aby zapewnić tę odpowiednią produkcję, powinniśmy unikać światła z ekranów (telefonów komórkowych i komputerów) w nocy, unikać wykonywania czynności, które stymulują mózg i metabolizm blisko pory snu. Unikać pracy w nocy, zmniejszać światło w domu, gdy zaczyna robić się ciemno (najlepiej żółte światło) i regularnie wykonywać aktywność fizyczną rano”, podkreśla.

Melatonina nie leczy bezsenności

Według specjalisty melatonina pomaga w przypadku bezsenności pierwotnej, gdy osoba ma trudności z zasypianiem. Ma ona jednak wpływ jedynie na wywoływanie snu, a nie na jego podtrzymywanie. Juliana podkreśla, że ​​jeśli osoba ma bezsenność wtórną lub trzeciorzędową, w której trudność polega na podtrzymywaniu snu lub osiągnięciu głębokiego snu (odpowiednio), melatonina nie pomoże.



Source link