Home Styl życia 7 powszechnie uważanych faktów, które w rzeczywistości nie są prawdą

7 powszechnie uważanych faktów, które w rzeczywistości nie są prawdą

7
0


Myślisz, że wiesz, ale nie masz pojęcia… (Zdjęcie: Getty Images)

Jako ludzie lubimy myśleć, że jesteśmy całkiem sprytni.

W końcu istniejemy już od milionów lat niezliczone odkrycia i przełomowe, i często są uważani za (przynajmniej tak nam się wydaje) najmądrzejszych gatunek ze wszystkich.

Przez całe życie my absorbować tak wiele informacjiniezależnie od tego, czy pochodzą od naszych starszych, nauczycieli, czy współczesnego Internetu. Wiele z nich po prostu zakładamy, że są faktami – zwłaszcza jeśli pochodzą z zaufanego źródła.

Ale nie każdy może mieć zawsze rację (hej, pamiętasz, kiedy najmądrzejsi ludzie w okolicy myśleli, że Ziemia jest płaska?), co oznacza, że ​​czasami to, co uważamy za słuszne, jest w rzeczywistości, cóż, błędne.

Tak więc, w duchu uczenia się nowych rzeczy, oto 7 powszechnie uważanych faktów, które są fałszywe – i prawda, która się za nimi kryje

1. Św. Patryk był Irlandczykiem

Tak naprawdę jest Szkotem… (Zdjęcie: Getty Images)

Wybaczono by ci, gdybyś automatycznie założył, że św. Patryk, czyli patron Irlandii, był Irlandczykiem.

Po pierwsze, Dzień Świętego Patryka jest taki the największe święto w irlandzkim kalendarzu (i takie, które lubi obchodzić także reszta świata), a po drugie, jest on również znany jako „Apostoł Irlandii”.

Mimo to ten chrześcijański misjonarz i biskup żyjący w V wieku tak naprawdę nie pochodził z Irlandii. Urodził się raczej w Kilpatrick w Szkocji, zanim w wieku 14 lat został schwytany podczas nalotu na swoje rodzinne miasto, skąd zabrano go do Irlandii, aby pracować jako niewolnik przy pasaniu owiec.

Po sześciu latach niewoli uciekł i wrócił do rodziny. Ale niedługo potem ponownie wrócił do Irlandii, a później wrócił do kraju, aby szerzyć chrześcijaństwo.

2. Cukier powoduje, że dzieci są nadpobudliwe

Rodzice nie uwierzą w to (Zdjęcie: Getty Images)

Wbrew temu, co myśli wielu rodziców, nie ma dowodów naukowych który łączy spożycie cukru u dzieci z „nadpobudliwością”. To ogromny mit, oparty na jednym badaniu z lat 70. XX wieku, w którym lekarz usunął cukier z diety jednego dziecka, a zachowanie tej konkretnej osoby poprawiło się.

Ponadto Akademia Żywienia i Dietetyki podała, że ​​rodzice częściej twierdzą, że ich dzieci mają „za dużo” energii, gdy myśleć spożyli cukier.

Akademia wskazała na badanie, w którym rodziców „poproszono o ocenę nadpobudliwości ich dziecka po spożyciu napoju zawierającego cukier”. Bez ich wiedzy napoje nie zawierały cukru, ale rodzice i tak oceniali swoje dziecko jako „nadpobudliwe”.

3. Większość ciepła ciała tracisz przez głowę

Czapki typu bobble są jednak wciąż modne (Zdjęcie: Getty Images)

Wszyscy słyszeliśmy wiele różnych powodów, dla których większość ciepła tracimy przez głowę. Z braku tłuszczu między skórą głowy a czaszką, krążenia utrzymującego ciepło w mózgu i faktu, że skóra głowy ma Więc wiele naczyń krwionośnych, wszystkie wydają się na tyle uzasadnione, że nie można ich kwestionować.

W rzeczywistości WebMD wyjaśnia, że ​​głowa „reprezentuje jedynie około 10% całkowitej powierzchni ciała”. Oznacza to, że gdyby głowa straciła 75% ciepła wytwarzanego przez ciało, „musiałaby stracić około 40 razy więcej ciepła na cal kwadratowy niż każda inna część ciała”.

Zamiast tego Medicine Net stwierdza, że ​​prawie 85% utraty ciepła w organizmie następuje przez skórę i dzieje się to poprzez przewodzenie, konwekcję, promieniowanie i parowanie potu.

4. Kameleony zmieniają kolor, aby wtopić się w otoczenie

Jak pierścień nastroju w postaci gada (zdjęcie: Getty Images)

New Scientist obala mit, że kameleony zmieniają kolor, aby wtopić się w otoczenie.

Prawda jest taka, że ​​mogą zmienić kolor swojej skóry jedynie w zależności od temperatury lub nastroju. (Co, przyznamy, jest nadal całkiem fajne.) Jednakże outlet zauważył, że istnieje inne zwierzę, które może dostosować się do swojego pochodzenia… więc może po prostu coś pomyliłeś.

Mątwy potrafią zmieniać kolor, wzór i jasność swojej skóry dzięki milionom chromatoforów (które są wyspecjalizowanymi komórkami) zawierających granulki pigmentu. Zmiana koloru następuje, gdy komórki te rozszerzają się lub kurczą.

National Geographic dodaje również, że mogą zmienić kształt także skóry, przełączając się między płaskimi ostrzami, węzłami lub kolcami.

5. Ludzie mają tylko pięć zmysłów

To, czego uczyli cię w szkole, nie jest do końca właściwe (Zdjęcie: Getty Images)

Kiedy w szkole uczymy się o ludzkim ciele, mówi się nam, że mamy pięć zmysłów: wzrok, słuch, dotyk, węch i smak. Chociaż są to, że tak powiem, „główne”, neurobiolodzy sugerują, że mamy od 22 do 33 różnych zmysłów.

Jak wyjaśnia Światowe Forum Ekonomiczne, do naszych mniej znanych zmysłów należą:

  • Equilibriocepcja – poczucie równowagi
  • Propriocepcja – poczucie pozycji ciała i ruchu
  • Kinestezja – poczucie ruchu
  • Termocepcja – zmysł i percepcja temperatury
  • Nocycepcja – zdolność odczuwania bólu
  • Chronocepcja – percepcja czasu

6. Wielki Mur Chiński widoczny z kosmosu

Znowu źle. (Zdjęcie: Getty Images)

To jest trochę podstępne, technicznie rzecz biorąc, ty Móc zobaczyć go z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przy użyciu soczewek o dużej mocy. Ale na ile jest to dostępne dla przeciętnego człowieka? Niezbyt.

Po prostu gołym okiem nie da się zobaczyć Wielkiego Muru Chińskiego z kosmosu.

Pomimo swojej wielkości, istnieje wiele powodów, dla których jej widoczność jest ograniczona. Od zbyt wąskiej, co oznacza, że ​​linia jest zbyt cienka, aby można ją było dostrzec z kosmosu, po oczywistą zbyt dużą odległość – przyczyną może być również zanieczyszczenie ze względu na intensywną industrializację w Chinach.

7. Szympansy mają więcej włosów niż ludzie

Tak, jesteś To owłosiony (Zdjęcie: Getty Images)

Wystarczy jedno spojrzenie na szympansa, aby przekonać się, że go masz sposób mniej włosów niż naczelne. Ale to całkowicie fałszywa wiadomość, ponieważ ludzie i szympansy mają podobną gęstość włosów – tylko nasze są mniej widoczne.

Według New Scientist przeciętny człowiek ma około pięciu milionów mieszków włosowych, czyli mniej więcej tyle samo, co szympansy i ich rodzeństwo naczelnych. Poważnie – oprócz podeszew stóp i dłoni – całe ciało pokryte jest włosami.

Czy masz historię, którą możesz się podzielić?

Skontaktuj się mailowo MetroLifestyleTeam@Metro.co.uk.

WIĘCEJ : Rozwiązanie tego problemu kosmicznego może dać Ci 2 300 000 funtów

WIĘCEJ : „Język” sztucznej inteligencji potrafi odróżnić colę od pepsi

WIĘCEJ : Tajny grobowiec sprzed 2000 lat, w którym kryje się „Kielich Świętego Graala” znaleziony pod pomnikiem Indiany Jonesa





Source link