Home Świat „Najbardziej skorumpowany” – HURIWA potępia roszczenia senatora Ashiru przeciwko NDLEA i wzywa...

„Najbardziej skorumpowany” – HURIWA potępia roszczenia senatora Ashiru przeciwko NDLEA i wzywa do wszczęcia dochodzenia

10
0


Nigeryjskie Stowarzyszenie Pisarzy Praw Człowieka (HURIWA) potępiło niedawne zarzuty przypisywane senatorowi Kwara South, Oyeloli Yisie Ashiru, określające Krajową Agencję ds. Egzekwowania Prawa Narkotykowego (NDLEA) jako najbardziej skorumpowaną i skompromitowaną agencję rządową w Nigerii.

Senator określił NDLEA jako „najbardziej skorumpowaną i skompromitowaną, dlatego popieram utworzenie Krajowego Instytutu Świadomości i Rehabilitacji Narkotykowej”, wnosząc jednocześnie wkład w debatę na temat „Ustawy o utworzeniu Krajowego Instytutu Świadomości i Rehabilitacji Narkotykowej”. Rehabilitacja’.

Przemawiając na środowej konferencji prasowej w Abudży, Krajowy Koordynator HURIWA, towarzysz Emmanuel Onwubiko, potępił senatora i określił te twierdzenia jako bezpodstawne i umotywowane politycznie.

Onwubiko określił oskarżenia senatora jako wytwór jego wyobraźni, zauważając, że takie przedstawienie nie przystoi wybitnemu przedstawicielowi narodu.

Onwubiko wyraził konsternację komentarzem senatora, zastanawiając się, jak ustawodawca może występować na parkiecie Zgromadzenia Narodowego i formułować drastyczne zarzuty bez przedstawienia konkretnych dowodów na poparcie swoich twierdzeń.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym na konferencji prasowej HURIWA stwierdziła, że ​​uwagi Ashiru są pozbawione jakiejkolwiek formy wiarygodności, ponieważ nie są poparte konkretami, dowodami ani faktami, a raczej wydają się być kierowane sentymentami i możliwymi ukrytymi motywami.

„Uważamy za niepokojące, że prawodawca poczynił tak „lekkomyślny” i uogólniony zarzut przeciwko jednej z najbardziej pracowitych agencji w Nigerii. Opiera się to po prostu na sentymentach i być może nienawiści do niektórych osób w NDLEA” – stwierdził Onwubiko.

Podkreślił następnie, że tendencja do motywowanych politycznie oszczerczych kampanii przeciwko instytucjom rządowym staje się coraz bardziej powszechna i należy ją powstrzymać.

Grupa zwolenników wyraziła ponadto obawy co do czasu postawienia zarzutów, podejrzewając, że za wybuchem senatora Ashiru kryje się większy spisek.

Towarzysz Onwubiko zauważył, że ostatnie sukcesy NDLEA wstrząsnęły kilkoma wpływowymi osobistościami, które mogą teraz uciec się do manewrów politycznych w celu zdestabilizowania działań agencji.

Stwierdził, że geneza projektu ustawy ustanawiającej Krajowy Instytut Świadomości i Rehabilitacji Narkotykowej, którą popiera senator Ashiru, wydaje się stanowić część skoordynowanych wysiłków mających na celu podważenie osiągnięć NDLEA i osłabienie obecnej strategii zwalczania narkotyków.

„W HURIWA podejrzewamy, że wprowadzenie tej ustawy to plan gry zaaranżowany przez pewne siły, które są niezadowolone z determinacji obecnego kierownictwa NDLEA do zintensyfikowania wojny narkotykowej.

„Pod przywództwem generała Marwy nikt nie stał ponad prawem – nawet wysocy rangą politycy czy osoby zajmujące eksponowane stanowisko polityczne. Dlatego uważamy, że w grę mogą tu wchodzić siły polityczne” – argumentował Onwubiko.

HURIWA zdecydowanie sprzeciwiała się utworzeniu nowej agencji ds. narkotyków, argumentując, że byłoby to niepotrzebne powielanie funkcji.

„NDLEA ma już wydziały zajmujące się świadomością narkotykową i rehabilitacją, które radzą sobie wyjątkowo dobrze.

„Propozycja utworzenia kolejnej agencji o podobnych funkcjach jedynie osłabiłaby potencjał NDLEA i mogłaby być postrzegana jako celowa próba destabilizacji jej działań.

„Ta ustawa jest nie tylko zbędna; jest to bezpośredni atak na NDLEA. Programy podnoszenia świadomości społecznej i wysiłki rehabilitacyjne NDLEA są już skuteczne, więc nie ma potrzeby tworzenia kolejnej agencji.

„Jedyne, co osiągnie ta ustawa, to podział zasobów i energii, co ostatecznie osłabi walkę z baronami narkotykowymi” – wyjaśnił Onwubiko.

W świetle tych wydarzeń HURIWA wezwała Departament Służb Państwowych (DSS) do zbadania motywacji stojących za proponowaną ustawą i osób ją sponsorujących.

„Organizacja nalegała, aby zwolennicy projektu ustawy zostali zbadani w celu ustalenia, czy istnieją powiązania z osobami lub grupami, które chcą osłabić walkę NDLEA z narkotykami.

„Kilka miesięcy temu HURIWA wyraziła obawy dotyczące skoordynowanej kampanii mającej na celu zdyskredytowanie NDLEA, a teraz jesteśmy świadkami wyłaniania się tej ustawy.

„DSS musi zbadać prawdziwe intencje tej ustawy i odkryć, czy istnieje spisek mający na celu sabotowanie wojny antynarkotykowej.

„NDLEA została doceniona przez organizacje międzynarodowe, w tym USA, Wielką Brytanię i UE, za swoje wysiłki i nie możemy pozwolić, aby kilka niezadowolonych osób wykoleiło ten postęp”. HURIWA opowiadała.

HURIWA wezwała także Zgromadzenie Narodowe do działania z większą odpowiedzialnością i dopilnowania, aby wnoszone przed nim ustawy służyły najlepiej pojętym interesom narodu, podkreślając, że Nigerii nie stać na igranie polityczne z krytycznymi kwestiami, takimi jak egzekwowanie prawa dotyczące narkotyków, w związku z czym należy wspierać niezwykły postęp NDLEA, nie sabotowany.

„HURIWA pozostaje niezachwiana w swojej obronie NDLEA i nalegamy, aby rząd oddalił bezpodstawne oskarżenia senatora Ashiru, które są pozbawione faktów i dowodów.

„Ostrzegamy również, że przyjęcie takiej ustawy byłoby monumentalnym skandalem, który zaszkodziłby wysiłkom Nigerii na rzecz zwalczania handlu narkotykami i jeszcze bardziej podważyłby zaufanie społeczne do instytucji kraju” – podsumował Onwubiko.



Source link