Home Świat Kebbi i Bayelsa pierwszymi beneficjentami, gdy Nigeria w końcu otrzymuje szczepionkę przeciwko...

Kebbi i Bayelsa pierwszymi beneficjentami, gdy Nigeria w końcu otrzymuje szczepionkę przeciwko malarii

12
0


W czwartek rząd federalny otrzymał pierwszą dostawę szczepionki na malarię.

Krajowa Agencja Rozwoju Podstawowej Opieki Zdrowotnej (NPHCDA) podała, że ​​szczepionki otrzymał w Abudży Minister Koordynujący Zdrowia i Opieki Społecznej, prof. Muhammad Ali Pate.

W grudniu 2023 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała szczepionkę przeciwko malarii R21/Matrix-M do swojej listy wstępnie zakwalifikowanych szczepionek.

W październiku 2023 r. WHO zaleciła stosowanie w zapobieganiu malarii u dzieci po zatwierdzeniu przez Strategiczną Grupę Doradczą WHO ds. Szczepień i Grupę Doradczą ds. Polityki Malaria.

NPHCDA poinformowała, że ​​w czwartek Nigeria oficjalnie zaprezentuje szczepionki przeciwko malarii, które pomogą chronić dzieci przed chorobą zagrażającą życiu.

Agencja podała, że ​​rząd opracował plan dystrybucji, w którym priorytetowo traktowane są regiony najbardziej dotknięte malarią, szczególnie na obszarach wiejskich, gdzie dostęp do opieki zdrowotnej jest ograniczony.

Szczepionka R21 to druga szczepionka przeciw malarii wstępnie zakwalifikowana przez WHO, po szczepionce RTS, S/AS01, która uzyskała status wstępnej kwalifikacji w lipcu 2022 r. W dużych badaniach klinicznych w Afryce udowodniono, że obie szczepionki zmniejszają liczbę przypadków malarii i śmiertelności wśród małych dzieci.

Po Ghanie i Kenii, które rozpoczęły stosowanie tej szczepionki w 2023 r., Nigeria będzie trzecim krajem afrykańskim, który wprowadzi tę szczepionkę.

Dyrektor wykonawczy i dyrektor naczelny NPHCDA, dr Muyi Aina, przemówił podczas ceremonii przekazania broni w Abudży: „Tak się składa, że ​​Nigeria jest krajem o najwyższym wskaźniku zachorowań na malarię na świecie, gdyż wynosi 27 procent światowych przypadków malarii i 31 procent wszystkich zgonów z powodu malarii na świecie. W 2022 r. w Nigerii doszło do prawie 200 000 zgonów z powodu malarii. Najbardziej dotknięte są dzieci poniżej piątego roku życia i kobiety w ciąży, a w 2021 r. wskaźnik rozpowszechnienia malarii w kraju wyniósł 22% wśród dzieci w wieku od sześciu do 59 miesięcy.

„Szczepionka przyspieszyłaby nasze wysiłki w zakresie kontroli i eliminacji malarii, ponieważ spodziewamy się około 13% zmniejszenia śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny wśród dzieci poniżej piątego roku życia i 22% zmniejszenia liczby hospitalizowanych ciężkich przypadków malarii. WHO zaleca nadanie priorytetu szczepionce na obszarach o wysokiej do umiarkowanej transmisji i to wyznacza kierunek naszej strategii stopniowego wprowadzania szczepionki”.

Według Ainy pierwsza faza dystrybucji szczepionek rozpocznie się w listopadzie w Kebbi i Bayelsa.

Zauważył: „Kebbi, ponieważ ma najwyższy wskaźnik rozpowszechnienia w kraju (52 procent), natomiast Bayelsa została wybrana, ponieważ jej docelowa populacja wynosząca 69 935 i 162 014 Kebbi pokrywa się z milionem dawek dostępnych na tym etapie, tym samym zapewnienie skutecznego wykorzystania zapasów szczepionek.

„Szczepionka będzie podawana dzieciom w wieku od pięciu do 15 miesięcy w ramach rutynowych szczepień. Aby zapewnić pełną ochronę, każde dziecko wymaga czterech dawek podanych w wieku 5, 6, 7 i 15 miesięcy. Wprowadzenie zostanie rozszerzone na inne stany i włączone do naszego krajowego harmonogramu rutynowych szczepień, w miarę otrzymywania dodatkowych dawek.

„Druga faza obejmie 19 stanów i FCT, natomiast trzecia faza obejmie pozostałe 15 stanów. Obie fazy zaplanowano na 2025 r. Aby zapewnić pomyślne wdrożenie, stworzyliśmy skomplikowany, międzyprogramowy mechanizm koordynujący, który skupia kluczowych interesariuszy i wiedzę specjalistyczną w dziedzinie malarii i szczepień na poziomie krajowym i niższym.

„Zespół opracował solidną i responsywną strategię generowania popytu, która koncentruje się na obywatelach i uwzględnia potrzeby i oczekiwania interesariuszy na wszystkich poziomach, w tym opiekunów, strażników społeczności i pracowników służby zdrowia pierwszej linii”.



Source link