Home Sport Rafael Nadal awansował do finału Swedish Open przed ostatnim tańcem na igrzyskach...

Rafael Nadal awansował do finału Swedish Open przed ostatnim tańcem na igrzyskach olimpijskich

45
0

Rafael Nadal jest w świetnej formie przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu (zdjęcie: EPA)

Rafael Nadal pokonał Duje Ajdukovicia w sobotę na Swedish Open i awansował do swojego pierwszego finału ATP Tour od ponad dwóch lat przed olimpijski Gry w Paryż.

38-latek był w fantastycznej formie w Bastad przed jego ostatnie igrzyska olimpijskiepokonując także syna Bjorna Borga, brytyjską gwiazdę Cameron Norrie i Mariano Navone.

22-krotny mistrz Wielkiego Szlema, który ma opóźnione plany przejścia na emeryturęwszedł na boisko dzień po starciu z chorwackim numerem 130 w światowym rankingu Ajdukoviciem czterogodzinny maraton meczowyco miałoby ogromny wpływ na jego starzejące się ciało.

Nadal, który po raz kolejny pokonał Ajdukovicia 4:6, 6:3, 6:4, dotarł do swojego pierwszego finału od czasu zajęcia 14. miejsca, co stanowi rekord Francuski Otwarty tytuł w czerwcu 2022 r. a następnie zmierzy się z Nuno Borgesem lub Thiago Agustinem Tirante w Bastad.

Zapytany w wywiadzie na korcie o osiągnięcie pierwszego finału ATP Tour od ponad dwóch lat, Nadal powiedział: „To zawsze wspaniałe uczucie być w finale. Wygrałem cztery mecze z rzędu. Nie udało mi się tego zrobić od dwóch lat.

„Wiele rzeczy się wydarzyło. To prawda. Nadal jestem w trakcie odzyskiwania wielu rzeczy, które straciłem, ponieważ miałem bardzo ważną operację biodra prawie rok temu… więc sprawy nie idą tak łatwo.

„Ale walczę. Walczyłem przez cały turniej, żeby być tam, gdzie jestem dzisiaj. Mecze takie jak wczorajszy i dzisiejszy pomagają poprawić wiele rzeczy na korcie. Jestem z tego zadowolony. Zobaczymy, czy jutro będę w stanie zagrać trochę lepiej”.

Podobnie jak w ćwierćfinałowym meczu z Navone w piątek, Król Mączki miał kolejny koszmarny początek, ponieważ zaliczył szybkie podwójne przełamanie i przegrywał 3-0.

Jednak podobnie jak w przypadku jego ostatniego meczu, ten mecz pokazał, co potrafi Nadal, który w trzecim gemie wyczarował zabójczego smecza, by wykorzystać swoją szansę na przełamanie, wykorzystał tę okazję i utrzymał ją, wygrywając dwa gemy z rzędu.

Po zakończeniu meczu doszło do zabawnego momentu, gdy Nadal – który przyznał, że ma problemy z „koncentracją” – niechcący podszedł do ławki przeciwnika, pokręcił głową i skierował się do swojej ławki.

Nadal chciał wyrównać wynik seta podwójnym przełamaniem, ale Ajdukovic zachował zimną krew i utrzymał przewagę, co najwyraźniej dodatkowo zmotywowało hiszpańską legendę tenisa.

Dominująca gra Nadala zmniejszyła przewagę Ajdukovića do 4-3 – chociaż kwalifikant nie chciał się poddać – a następnie wymienili się gemami serwisowymi i prowadzili 5-4 dla Chorwata.

Oznaczało to, że Ajdukovic miał szansę na oddanie serwisu w pierwszym secie i zrealizował swój cel 6:4, gdy na zegarze w Bastad pozostało 45 minut, gdy strzał Nadala w stronę tylnej części kortu wylądował tuż za linią pola karnego.

Ajdukovic przełamał Nadala w pierwszym gemie drugiego seta, a publiczność Swedish Open – która mocno wspierała kultowego Hiszpana i głośno go dopingowała – zapadła dramatyczna cisza, gdy weteran zmagał się na korcie.

„Dawaj, Rafa!” – krzyknął jeden z kibiców w drugim meczu, a życzenie tego młodego widza spełniło się, gdy Nadal odpowiedział natychmiastowym przełamaniem i wyrównał stan meczu na 1-1.

„Do dzieła, Rafa, do dzieła!” – tak skandowano w trzecim secie, gdy Nadal utrzymał piłkę na 2:1 i po 14 minutach wysunął się na prowadzenie po raz pierwszy w drugim secie.

Rafael Nadal po raz kolejny cofnął się w czasie w Bastad (Zdjęcie: Shutterstock)

Nadal zaczął dominować i ostatecznie objął prowadzenie 5-2 w drugim secie, a Ajdukovic miał jeszcze jedną szansę, zanim Hiszpan zakończył mecz wynikiem 6-3.

Były numer 1 na świecie na początku trzeciego seta prezentował się mocno, szybko zdobywając przewagę 3-0, chociaż musiał awansować o jeden poziom, ponieważ Ajdukovic przełamał mu piłkę.

Ajdukovic dramatycznie wykorzystał podwójne przełamanie, doprowadzając do remisu 3-3, podczas gdy Nadalowi pozostało tylko kopanie się w tyłek, gdyż ryzykował utratę wszystkich punktów.

Ale jest powód, dla którego Nadal jest jednym z najlepszych tenisistów wszech czasów. Odwrócił losy meczu, wygrywając decydujący mecz 6-4 i docierając do finału w Bastad.

„Trudny mecz” – dodał Nadal. „Przeciwnik miał jeden z najlepszych backhandów, z jakimi kiedykolwiek grałem. Przyszedł tu z dużą pewnością siebie. Próbowałem go odepchnąć. To było bardzo trudne. Znalazłem sposób, żeby przetrwać i dotrzeć do finału po długim czasie bez finału. To świetna wiadomość i jestem z tego bardzo, bardzo zadowolony”.

Nadal miał zagrać w półfinale debla z Casperem Ruudem w sobotę, ale wycofał się po rozegraniu ponad sześciu godzin tenisa w ciągu ostatnich 24 godzin. Wystąpi w deblu olimpijskim z Carlosem Alcarazem.

WIĘCEJ : Epicki powrót Rafaela Nadala zapewnia mu miejsce w półfinale przed zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi

WIĘCEJ : Chelsea przywołuje gwiazdę z reprezentacji olimpijskiej Francji przed potencjalnym transferem

WIĘCEJ : Carlos Alcaraz lekceważy Rafaela Nadala, wymieniając najlepszego tenisistę wszech czasów