Home Aktualności Badanie wykazało, że jałowe ziemie w Indonezji często pozostają odłogiem. Niektórzy jednak...

Badanie wykazało, że jałowe ziemie w Indonezji często pozostają odłogiem. Niektórzy jednak widzą tam potencjał.

28
0


DŻAKARTA, Indonezja (AP) — Lata po wycince, ogromne połacie lasów pierwotnych w Indonezji leżą odłogiem. A gdy w końcu zostaną wykorzystane, większość z nich jest przeznaczona na nowe plantacje palm olejowych, zgodnie z badaniem opublikowanym w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Jednak niektórzy eksperci — w tym autorzy badania — mają nadzieję, że jest w tym jakaś pozytywna strona: szansa dla Indonezji na zwiększenie powierzchni gruntów rolnych, upraw oleju palmowego, miazgi i innych towarów bez konieczności wycinania większej liczby drzew, co pozwoliłoby sprostać rosnącemu popytowi korporacyjnemu i rządowemu na produkty, których produkcja nie wymaga wylesiania.

„Istnieje nadzieja, że ​​jeśli kraje skupią się na terenach niezalesionych i niewykorzystanych w pełni… wówczas potencjalnie można by ograniczyć wylesianie do zera, a nadal istniałyby duże możliwości rozwoju gospodarczego” – powiedziała Diana Parker, adiunkt na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Maryland i główna autorka. uczenie się.

Jako tropikalny archipelag rozciągający się wzdłuż równika, Indonezja jest domem dla trzeciego co do wielkości lasu deszczowego na świecie, w którym żyje wiele zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, w tym orangutanów, słoni i olbrzymich kwiatów leśnych. Niektórych z nich nie można znaleźć nigdzie indziej.

Indonezja jest największym na świecie producentem oleju palmowego, oleju roślinnego używanego do gotowania i jako składnik wielu produktów spożywczych i setek produktów codziennego użytku. Posiada również największe na świecie rezerwy niklu — kluczowego składnika pojazdów elektrycznych, paneli słonecznych i innych towarów potrzebnych do przejścia na zieloną energię.

Według Global Forest Watch od 1950 r. wycięto, spalono lub zdegradowano ponad 74 mln hektarów (285 715 mil kwadratowych) indonezyjskich lasów deszczowych — obszar dwukrotnie większy od Niemiec — aby zrobić miejsce pod plantacje oleju palmowego, papieru i kauczuku, wydobycie niklu i inne towary.

Ponadto, według badania, które skupiło się na wylesianiu Indonezji w latach 1991–2020, około 25% pierwotnych lasów, które zazwyczaj mają duże zasoby węgla i charakteryzują się dużą różnorodnością biologiczną, zostało wyciętych od 1990 r.

Chociaż wzrost w 2023 r.Parker powiedział, że wylesianie ogólnie spowolniło w ostatnich latach w porównaniu ze szczytowymi wskaźnikami w ostatnich dekadach. Podczas gdy 8,8 miliona hektarów (33 977 mil kwadratowych) wylesionych terenów w Indonezji pozostaje pustych, 7,8 miliona hektarów (30 116 mil kwadratowych) zostało przekształconych w plantacje palmy olejowej od 2020 r., podano w raporcie.

„Około 80% wylesionych terenów, które są mechanicznie karczowane i przekształcane w produktywne grunty, jest przekształcane w plantacje palmy olejowej” – napisał Parker w komunikacie prasowym. „Oznacza to, że prawdziwy wpływ na środowisko palmy olejowej prawdopodobnie będzie znacznie większy niż obszar obsadzony bezpośrednio po utracie lasu i potencjalnie większy niż całkowity obszar wykarczowany obecnie pod palmę olejową”.

Ministerstwo Środowiska i Leśnictwa Indonezji nie udzieliło komentarza na pytanie agencji AP.

Eksperci ubolewają nad karczowaniem terenów, w wyniku którego pozostaje odsłonięta gleba, ale niektórzy zastanawiają się, czy nie będzie to zaletą dla Indonezji, która musi konkurować z rządami i firmami dążącymi do wyeliminowania wylesiania z łańcuchów dostaw towarów.

Na przykład zgodnie z polityką Unii Europejskiej dotyczącą wylesiania, która zostanie wdrożona w tym roku i której zdecydowanie sprzeciwia się rząd Indonezji, niektóre towary, w tym olej palmowy, nie mogą być importowane do UE, jeśli zostaną wyprodukowane na terenach wylesionych po 2020 r.

„Fakt, że Indonezja ma teraz tak dużo pustych terenów oznacza, że ​​może — jeśli będzie dobrze zarządzana — zwiększyć produkcję rolną, w przypadku szeregu towarów, bez konieczności wycinania większej ilości lasów” — powiedział David Gaveau, naukowiec zajmujący się środowiskiem i założyciel The TreeMap, który śledzi degradację środowiska. „Wykorzystajmy te tereny, w większym stopniu pod uprawę rolną, zamiast przekształcać nowe lasy”.

Indonezyjski: ___

Relacje Associated Press na temat klimatu i środowiska otrzymują wsparcie od kilku prywatnych fundacji. Dowiedz się więcej o inicjatywach klimatycznych AP TutajAP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą treść.