Home Aktualności Beryl zmierza w kierunku Jamajki, gdy potężny huragan przetoczył się przez południowo-wschodnie...

Beryl zmierza w kierunku Jamajki, gdy potężny huragan przetoczył się przez południowo-wschodnie Karaiby

32
0


W środę w stronę Jamajki zbliżał się huragan Beryl, a mieszkańcy wyspy musieli się szybko przygotować na nadejście potężnego sztormu kategorii 4, który wcześniej zabił co najmniej sześć osób i spowodował znaczne szkody w południowo-wschodniej części Karaibów.

W Kingston ludzie zabijali deskami okna, rybacy wyciągali łodzie z wody i siadali przy stole, żeby zagrać w domino nad zatoką, a robotnicy demontowali przydrożne tablice reklamowe, aby ochronić je przed nadchodzącymi silnymi wiatrami.

Ostrzeżenie przed huraganem obowiązuje dla Jamajki, Grand Cayman, Little Cayman i Cayman Brac. Beryl tracił na sile, ale prognozowano, że nadal będzie bliski siły dużego huraganu, gdy przejdzie w pobliżu lub nad Jamajką wcześnie rano w środę, w pobliżu Wysp Kajmańskich w czwartek i nad meksykańskim Półwyspem Jukatan w piątek, zgodnie z National Hurricane Center.

Ostrzeżenie przed huraganem obowiązuje na południowym wybrzeżu Haiti i wschodnim wybrzeżu Jukatanu. Belize wydało ostrzeżenie przed burzą tropikalną rozciągającą się na południe od granicy z Meksykiem do Belize City.

W poniedziałek późnym wieczorem Beryl stał się najwcześniejszą burzą, która rozwinęła się w huragan kategorii 5 na Atlantyku. We wtorek prędkość wiatru osiągnęła szczyt 270 kilometrów na godzinę, po czym osłabł do nadal niszczycielskiej kategorii 4.

Wczesnym rankiem w środę burza znajdowała się około 300 kilometrów na wschód-południowy wschód od Kingston na Jamajce. Miała wiatr o maksymalnej prędkości 230 km/h i przemieszczała się w kierunku zachodnio-północno-zachodnim z prędkością 31 km/h, poinformował ośrodek.

ZOBACZ | Huragan spowodował ogromne szkody w południowo-wschodnich Karaibach:

Huragan Beryl sieje zniszczenie na Karaibach

Po zniszczeniu części południowo-wschodnich Karaibów, huragan Beryl zmierzał w kierunku Jamajki we wtorek jako potworna burza. Choć skala zniszczeń do tej pory nie jest jasna, władze stwierdziły, że obraz na niektórych wyspach jest ponury, z rozległymi zniszczeniami.

Spodziewano się, że Beryl przyniesie Jamajce groźne dla życia wiatry i sztorm, dlatego też urzędnicy ostrzegli mieszkańców terenów zagrożonych powodzią, aby przygotowali się do ewakuacji.

„Zachęcam wszystkich Jamajczyków, by potraktowali huragan jako poważne zagrożenie” – powiedział premier Andrew Holness w przemówieniu publicznym we wtorek. „Nie jest to jednak czas na panikę”.

Jamajka na drodze burzy

Dyrektor Narodowego Centrum ds. Huraganów Michael Brennan z Miami stwierdził, że Jamajka najprawdopodobniej znajduje się na trasie huraganu Beryl.

„Najbardziej martwimy się o Jamajkę, gdzie spodziewamy się, że rdzeń dużego huraganu przejdzie w pobliżu wyspy lub nad nią” – powiedział w internetowym briefingu. „Chcesz być w bezpiecznym miejscu, gdzie będziesz mógł przeczekać burzę do zapadnięcia zmroku (wtorek). Bądź przygotowany na pozostanie w tym miejscu do środy”.

Na Jamajce spodziewane są sztormowe fale przypływowe o wysokości od 1,8 do 2,7 metra powyżej typowego poziomu pływów, a także intensywne opady deszczu.

Ludzie idą drogą pośród domów i posesji zaśmieconych gruzem.
Ralph Gonsalves, premier Saint Vincent i Grenadyn, powiedział, że 90 procent domów na Union Island, powyżej, zostało zniszczonych. Zrzut ekranu pochodzi z materiału wideo opublikowanego we wtorek. (Agencja Informacji Publicznej Saint Vincent i Grenadyny/Reuters)

„To duże zagrożenie na Karaibach, zwłaszcza na wyspach górzystych” – powiedział Brennan. „Może to spowodować zagrażające życiu powodzie błyskawiczne i osuwiska błotne w niektórych z tych obszarów”.

Ostrzeżenie przed burzą tropikalną obowiązuje na całym południowym wybrzeżu Hispanioli, wyspy należącej do Haiti i Republiki Dominikańskiej.

We wtorek rząd Kanady zaapelował do Kanadyjczyków, aby unikali podróżowania na Haiti i do innych państw karaibskich ze względu na zagrożenie, jakie stwarza huragan.

Global Affairs Canada (GAC) w oświadczeniu wydanym we wtorek wieczorem zaleciło Kanadyjczykom unikanie „wszelkich podróży” na Haiti, a także „wszelkich podróży, które nie są niezbędne, na Kajmany, Jamajkę, Union Island w Saint Vincent i Grenadynach oraz na Carriacou i Petite Martinique w Grenadzie”.

Według GAC na Haiti zarejestrowanych jest 3162 Kanadyjczyków, na Kajmanach 1524, na Jamajce 1625, na Saint Vincent i Grenadynach 236, a na Grenadzie 341.

Szlak zniszczenia

Gdy sztorm przetaczał się przez Morze Karaibskie, ekipy ratownicze na południowo-wschodnich wyspach rozlokowały się, aby ocenić skalę zniszczeń, jakie Beryl wyrządził na Carriacou, wyspie na Grenadzie.

Trzy osoby zgłoszono jako zabite w Grenadzie i Carriacou, a kolejna w Saint Vincent i Grenadynach, poinformowali urzędnicy. Dwie inne zgony zgłoszono w północnej Wenezueli, gdzie pięć osób zaginęło, poinformowali urzędnicy. Około 25 000 osób w tym rejonie również ucierpiało z powodu ulewnych deszczy z Beryl.

Jak powiedziała agencji Associated Press minister środowiska Kerryne James, w Grenadzie doszło do jednego wypadku śmiertelnego, w którym drzewo spadło na dom.

Dodała, że ​​największe szkody poniosły Carriacou i Petit Martinique, przy czym w Carriacou zniszczeniu uległo wiele domów i przedsiębiorstw.

X
We wtorek w Sauteurs na Grenadzie doszło do zniszczenia domu, w którym utracono dach po przejściu huraganu Beryl dzień wcześniej. (Curlan Chrissey Campbell/Reuters)

„Sytuacja jest ponura” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej premier Grenady, Dickon Mitchell.

„Nie ma prądu, a domy i budynki na wyspie są niemal całkowicie zniszczone. Drogi są nieprzejezdne, a w wielu przypadkach są odcięte z powodu dużej ilości gruzu rozrzuconego po ulicach”.

Tymczasem Ralph Gonsalves, premier Saint Vincent i Grenadynów, zauważył, że 90 procent domów na Union Island zostało zniszczonych i że „podobny poziom zniszczeń” jest spodziewany na wyspach Myreau i Canouan.

Ostatnim silnym huraganem, który uderzył w południowo-wschodnie Karaiby, był huragan Ivan, który miał miejsce 20 lat temu i w wyniku którego zginęło kilkadziesiąt osób na Grenadzie.

Setki osób schroniło się w schroniskach na południowym wschodzie Karaibów, w tym 50 dorosłych i 20 dzieci stłoczonych w szkole w Grenadzie.



Source link