Home Aktualności Kanada szykuje się na Trumpa 2.0, ponieważ były prezydent obejmuje prowadzenie w...

Kanada szykuje się na Trumpa 2.0, ponieważ były prezydent obejmuje prowadzenie w wyścigu prezydenckim w USA

22
0


Sondaże wskazują, że były prezydent Donald Trump ma duże szanse na odzyskanie urzędu prezydenta w listopadzie — może to mieć daleko idące konsekwencje dla Kanady, biorąc pod uwagę, jak burzliwa była jego pierwsza kadencja dla tego kraju.

Trump przewodzi zjednoczonej partii, mimo niekiedy silnego sprzeciwu i krytyki za zaprzeczanie jego wyborowi i rolę w nieudanym powstaniu 6 stycznia.

Wybrani urzędnicy i posiadający legitymację republikanie — nawet byli antytrumperzy — zgromadziły się wokół niego na konwencji w tym tygodniu po nieudanej próbie zamachu. Były prezydent jest przewodząc na każdym polu bitwy wyborczej i innych stanów, które wcześniej uważano za bezpieczne dla Demokratów.

Prezydent Joe Biden znalazł się w słabej pozycji, ponieważ coraz więcej Demokratów domaga się od niego ustąpienia i dania komuś innemu szansy na walkę z Trumpem.

Perspektywa drugiej prezydentury Trumpa rzuca jaśniejsze światło na możliwe konsekwencje dla Kanady.

Premier Justin Trudeau wyznaczył ministra przemysłu Francois-Philippe Champagne’a na swojego przedstawiciela w kwestiach budzących zaniepokojenie w stosunkach dwustronnych.

Champagne podróżował po całych Stanach Zjednoczonych — w ostatnich miesiącach odwiedził Nowy Jork, Michigan, Ohio, Georgię, Waszyngton, New Jersey i Nebraskę — aby lobbować u urzędników na rzecz ochrony dwustronnego handlu przed możliwymi zakłóceniami, a nawet czymś gorszym.

„Podczas tych wizyt aktywnie współpracował z kluczowymi osobami wpływowymi, w tym burmistrzami, gubernatorami, liderami związków zawodowych i izbami handlowymi, którzy dostrzegają coraz większe powiązania naszych gospodarek” – powiedział rzecznik ministra w oświadczeniu.

Trump i premier Justin Trudeau na szczycie NATO w Wielkiej Brytanii w 2019 r. (Kevin Lamarque/Reuters)

Laura Dawson jest ekspertką ds. stosunków kanadyjsko-amerykańskich i dyrektorką wykonawczą Future Borders Coalition.

Powiedziała, że ​​chociaż druga prezydentura Trumpa może otwierać przed Kanadą pewne możliwości – jego program popierania paliw kopalnych może okazać się impulsem dla sektora naftowego – to jednak w Białym Domu jest o wiele więcej wyzwań, które trzeba wziąć pod uwagę, mając tak nieprzewidywalnego przywódcę.

„Myślę, że jest całkiem prawdopodobne, że będziemy mieć drugą prezydenturę Trumpa. To bardzo realna możliwość, chyba że wydarzy się coś naprawdę nieprzewidzianego. On nie jest po prostu kandydatem teflonowym, on jest człowiekiem ze stali w tym momencie”, powiedziała CBC News.

Dodała, że ​​możliwa druga prezydentura Trumpa może doprowadzić do odrodzenia się protekcjonizmu i napięć w stosunkach między Kanadą a USA.

Były przedstawiciel handlowy Trumpa Robert Lighthizer stwierdził, że stosunki kanadyjsko-amerykańskie były na najniższym poziomie od czasu wojny z 1812 roku, podczas negocjacji NAFTA w latach 2017–2018.

Dawson powiedział, że druga czteroletnia kadencja może być równie napięta.

„Zwycięstwo Trumpa daje Kanadyjczykom powód do zastanowienia się, daje Kanadyjczykom powód do obaw. Mamy dość dobre pojęcie, w jakim kierunku pójdzie zespół Trumpa w kwestiach dotyczących Kanady i żadna z nich nie jest zbyt dobra” – powiedziała.

Platforma Trumpa została opublikowana

Ostatnio opublikowany program Partii Republikańskiej jest krótszy — liczy zaledwie 16 stron — i mniej szczegółowy niż poprzednie programy.

Tekst napisany w stylu prozy Trumpa przypomina jego posty w mediach społecznościowych — jest pełen populistycznej retoryki i sloganów, a ubogi w szczegóły.

Sugeruje to jednak, że druga kadencja Trumpa będzie skoncentrowana ściśle na nielegalnej imigracji (chce „przeprowadzić największą operację deportacyjną w historii Ameryki”) i nałożeniu sankcji handlowych.

Daje to sojusznikom, takim jak Kanada, do zrozumienia, że ​​będą musieli wydać więcej na obronę — w przeciwnym razie ryzykują utratą wsparcia militarnego ze strony USA.

OBEJRZYJ | Trump opowiada o próbie zamachu w przemówieniu RNC:

Trump opowiada o próbie zamachu

Donald Trump opowiedział tłumowi na Krajowej Konwencji Republikanów, co wydarzyło się podczas próby zamachu na wiecu wyborczym w Butler w Pensylwanii w sobotę. Były prezydent powiedział, że to jedyny raz, kiedy opowie tę historię, ponieważ jest ona dla niego zbyt bolesna, by ją opowiadać.

Obiecuje także „wiercić, skarbie, wiercić” — zalewać rynek tanimi produktami energetycznymi, aby spróbować obniżyć inflację i ceny gazu.

Wszystkie te priorytety mogą mieć dla Kanady istotny wpływ.

„Jesteśmy narodem w POWAŻNYM UPADKU. Nasza przyszłość, nasza tożsamość i nasz styl życia są zagrożone jak nigdy dotąd. Dzisiaj musimy ponownie wezwać tego samego amerykańskiego ducha, który doprowadził nas do zwycięstwa w każdym wyzwaniu przeszłości, jeśli chcemy poprowadzić nasz naród ku jaśniejszej przyszłości” – głosi platforma.

Groźba taryfowa wisi nad stosunkami handlowymi Kanady i USA

Najważniejszą kwestią dla kanadyjskich liderów politycznych, biznesowych i związkowych są dwustronne stosunki handlowe.

Rząd federalny liberałów pomyślnie renegocjował umowę NAFTA z Trumpem i Meksykiem w 2018 r. po niekiedy zaciekłej walce z Lighthizerem i przeciwnikami wolnego handlu z otoczenia Trumpa, takimi jak Peter Navarro.

Nowa umowa NAFTA nie naruszyła stosunków handlowych i wyrządziła stosunkowo niewielkie szkody.

W rzeczywistości eksport ze Stanów Zjednoczonych do Kanady i import z Kanady wyniosły dużo wyższy w zeszłym roku niż w 2015 roku, według danych amerykańskiego spisu powszechnego.

Ale platforma Trumpa znów wystrzeliwuje wiadomości o „nieuczciwych umowach handlowych” i „ślepej wierze w syreni śpiew globalizmu”.

„Przez dziesięciolecia nasi politycy sprzedawali nasze miejsca pracy i środki do życia tym, którzy oferowali najwięcej za granicą” – czytamy na platformie.

Jak powiedział Dawson, jednym z pilnych priorytetów kanadyjskich urzędników będzie przeciwstawienie się propozycji Trumpa, aby nałożyć cła sięgające nawet 10 procent na wszystkich partnerów handlowych USA. Ma to na celu zachęcenie firm do produkcji większej ilości produktów w Ameryce.

ZOBACZ | Gospodarki USA i Kanady są teraz „bardziej zintegrowane niż kiedykolwiek” – mówi minister:

Gospodarki Kanady i USA „bardziej zintegrowane niż kiedykolwiek”: Szampan

Minister innowacji, nauki i przemysłu François-Philippe Champagne twierdzi, że mimo groźby zagrożenia dla stosunków handlowych między Kanadą a USA ze strony kandydata na prezydenta Donalda Trumpa, „zespół Kanady” jest przekonany, że liderzy amerykańskiego przemysłu wiedzą, iż Kanada jest „niezbędna” dla wzrostu gospodarczego w Ameryce Północnej.

„Nie widzę sposobu, aby chronić USCMA przed tą 10-procentową powszechną taryfą celną w krótkim okresie. Kanada będzie musiała się z tym zmierzyć, a to stworzy niepewność inwestorów, niestabilność” – powiedział Dawson, odnosząc się do umowy handlowej USA-Kanada-Meksyk.

„Druga administracja Trumpa zrobi wszystko, co w jej mocy, aby skupić inwestycje, miejsca pracy i uwagę na USA, wykluczając sąsiadów i sojuszników”.

Senator stanu Ohio JD Vance, kandydat Trumpa na stanowisko wiceprezydenta, zapowiedział, co go czeka, w swoim przemówieniu otwierającym konwencję Partii Republikańskiej w Milwaukee w czwartek.

Vance powiedział, że Biden, jako były senator, który popierał NAFTA, „wysłał niezliczoną ilość dobrych miejsc pracy do Meksyku” i dał Chinom „korzystną umowę handlową, która zniszczyła jeszcze więcej dobrych miejsc pracy amerykańskiej klasy średniej”.

„Koniec z poświęcaniem łańcuchów dostaw na rzecz nieograniczonego handlu międzynarodowego i zamierzamy oznaczać coraz więcej produktów piękną etykietą „Made in the USA”” – powiedział Vance.

Kirsten Hillman, ambasador Kanady w USA, powiedziała, że ​​Kanada będzie przeciwstawiać się protekcjonizmowi, który mógłby okazać się szkodliwy dla interesów po obu stronach granicy.

W wystąpieniu na marginesie konwencji Partii Republikańskiej, na której Trump został oficjalnie nominowany, Hillman powiedział, że Kanada już prowadzi rozmowy z najbliższym otoczeniem byłego prezydenta na temat jakiegoś rodzaju wyjątku.

Uśmiecha się blondynka ubrana w różową marynarkę.
Kirsten Hillman, ambasador Kanady w USA, powiedziała, że ​​Kanada już rozmawia z doradcami Trumpa o jakimś rodzaju wyjątku od propozycji byłego prezydenta, który chce nałożyć cła sięgające nawet 10 procent na wszystkich partnerów handlowych USA. (CBC)

„Rozmawiamy na ten temat z doradcami Trumpa” – powiedział Hillman podczas panelu zorganizowanego przez Politico i CNN.

„Naprawdę namawiamy ich, aby rozważyli, jakie będą tego konsekwencje”.

Przedstawiciele Trumpa nie są zdeterminowani, aby dać Kanadzie przerwę od proponowanych taryf, donosi CBC News. Kanada rozważa jakiś rodzaj odwetu handlowego, jeśli nie będzie wyjątku.

Dawson powiedział, że jednym z rozwiązań tych problemów handlowych jest powrót do podejścia „Team Canada” z czasów NAFTA, które pomogło doprowadzić do finalizacji zrewidowanej umowy handlowej. Przywódcy federalni, prowincjonalni i lokalni oraz liderzy biznesu i związków zawodowych spotykali się z Amerykanami w celu ochrony dwustronnego handlu.

Ochrona nowego NAFTA, który zostanie poddany przeglądowi w 2026 r., jest również priorytetem dla kanadyjskich urzędników. W końcu ponad 78 procent kanadyjskiego eksportu trafiło do USA w zeszłym roku.

Republikanie krytycznie oceniają wydatki Kanady na obronę

Podczas gdy kwestie sporne związane z handlem są niemal stałym elementem stosunków kanadyjsko-amerykańskich, pozycja Kanady jako kraju względnego w tyle pod względem wydatków na wojsko stała się nowym obszarem sporu.

Republikanie w ostatnich tygodniach skrytykowali wydatki Kanady na wojsko, twierdząc, że Ottawa musi w końcu wywiązać się ze swojego wieloletniego zobowiązania w ramach NATO, aby przeznaczać dwa procent PKB na obronność.

Republikański przewodniczący Izby Reprezentantów Mike Johnson, wierny sojusznik Trumpa, stwierdził, że Kanada zbyt długo podążała śladami USA.

„Mają poczucie bezpieczeństwa i ochrony, będąc na naszej granicy i nie musząc się o to martwić. Uważam, że to haniebne” – powiedział.

ZOBACZ | Senator USA wzywa Kanadę do osiągnięcia celu wydatkowego:

Kanada musi „zrobić krok naprzód”, aby osiągnąć cel NATO w zakresie wydatków na obronę wynoszący 2%, mówi senator USA

Dwustronna grupa senatorów USA napisała list do premiera Justina Trudeau, wzywając go do wypełnienia celu wydatków NATO, na który Kanada zgodziła się po raz pierwszy w 2014 r. Kevin Cramer, senator USA, który był współautorem listu, twierdzi, że Kanada musi „trochę się zaangażować”, aby pomóc w zabezpieczeniu wolności.

Mitch McConnell, republikański lider w Senacie, powiedział w oświadczeniu medialnym, że „nadszedł czas, aby nasz północny sojusznik poważnie zainwestował w twardą siłę potrzebną do pomocy w zachowaniu dobrobytu i bezpieczeństwa w całym NATO”.

W czwartek Vance powiedział, że administracja Trumpa zapewni, że „nie będzie więcej darmowych przejazdów dla narodów, które zdradzają hojność amerykańskiego podatnika”.

To może być zapowiedź tego, co nastąpi, jeśli Trump faktycznie wygra.

Na wiecu w Karolinie Południowej na początku tego roku Trump powiedział, że Stany Zjednoczone nie będą chronić sojuszników, którym nie uda się osiągnąć celu wynoszącego dwa procent.

„Właściwie, zachęcałbym ich, żeby robili, co tylko chcą” – powiedział o anonimowych przeciwnikach wojskowych. „Musisz zapłacić. Musisz zapłacić rachunki”.

Dziesięciu przywódców G7 stoi na scenie wraz z przywódcami europejskimi i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na tle flag różnych państw.
Przywódcy świata na ostatnim szczycie NATO na Litwie w zeszłym roku. Senatorowie USA naciskali na Trudeau i innych, aby mieli plan osiągnięcia celu wydatków na poziomie 2 procent, a na ostatnim szczycie NATO w Waszyngtonie Trudeau powiedział, że Kanada może osiągnąć ten cel do 2032 r. (Kacper Pempel/Reuters)

Kanada odparła zarzut, że jest darmozjadem, argumentując, że kraj ten znajduje się w pierwszej piątce państw NATO pod względem wzrostu wydatków na armię od 2015 r.

A w zeszłym tygodniu Trudeau powiedział, że Kanada osiągniemy dwuprocentowy cel do 2032 r. ale nie przedstawił żadnego planu, jak tam dotrzeć.

David Perry, prezes Canadian Global Affairs Institute, powiedział, że Amerykanie są obecnie zafascynowani wydatkami wojskowymi Kanady.

Teraz, gdy Kanada zobowiązała się osiągnąć poziom dwóch procent w ciągu ośmiu lat, będzie musiała przedstawić wiarygodny plan osiągnięcia tego celu, by odeprzeć krytykę ze strony Ameryki – powiedział Perry.

„Dla naszych sojuszników ta metryka ma znaczenie. Byłem w DC, obietnica wydatków, dwa procent, pojawiała się raz po raz” – powiedział Perry w CBC News o swoich rozmowach na marginesie niedawnego spotkania NATO.



Source link