Home Aktualności Rozwój energii słonecznej wprowadza planetę w „erę elektryczności” – twierdzi agencja energetyczna

Rozwój energii słonecznej wprowadza planetę w „erę elektryczności” – twierdzi agencja energetyczna

6
0


Jak wynika z nowego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej, produkcja energii odnawialnej rośnie w bezprecedensowym tempie, czemu sprzyja szybki wzrost wykorzystania energii słonecznej.

Jednocześnie z raportu wynika, że ​​nienasycony światowy popyt na większą ilość energii przyczynił się do wzrostu produkcji paliw kopalnych, co spowodowało, że emisje gazów cieplarnianych związanych z energią osiągnęły kolejny rekordowy poziom.

Ogólnie rzecz biorąc, sprawozdanie roczne MAE, wydany dzisiajstwierdziło, że świat utrzymuje tempo, w którym zapotrzebowanie na cały węgiel, ropę naftową i gaz ziemny osiągnie szczyt przed 2030 r., częściowo napędzany wzrostem liczby pojazdów elektrycznych.

„W historii energetyki byliśmy świadkami epoki węgla i ropy naftowej” – powiedział Fatih Birol, dyrektor wykonawczy MAE.

„Obecnie szybko wkraczamy w erę elektryczności, która określi w przyszłości globalny system energetyczny i będzie w coraz większym stopniu opierać się na czystych źródłach energii elektrycznej”.

Birol powiedział, że ogólny wzrost produkcji energii może pomóc w obniżeniu cen, „przynosząc pewną ulgę konsumentom, którzy mocno odczuli skoki cen”. Może to również prowadzić do „nadmiaru” dostaw gazu ziemnego z poszczególnych krajów w tym Kanadapowiedział.

Energia słoneczna siłą napędową

W nadchodzących latach oczekuje się wzrostu poziomu energii słonecznej, wiatrowej i jądrowej, ale prognozy dotyczące energii słonecznej są wyjątkowe.

W ciągu ostatnich pięciu lat roczny przyrost mocy elektrowni fotowoltaicznych wzrósł czterokrotnie, do 425 gigawatów, i oczekuje się, że energia słoneczna stanie się coraz ważniejszą częścią światowego koszyka energetycznego.

Równoległy postęp w zakresie przechowywania akumulatorów powinien pomóc w tym przejściu. Według raportu magazynowanie baterii „jest w stanie zapewnić lwią część rozwoju magazynowania energii w ramach wsparcia celu polegającego na potrojeniu wydajności odnawialnych źródeł energii do roku 2030”.

Dave Jones, dyrektor zespołu doradców ds. energetyki Ember, który recenzował raport, powiedział, że energia słoneczna i baterie „kradną show”.

Jednak biorąc pod uwagę zwiększone zapotrzebowanie na energię, „szybki rozwój odnawialnych źródeł energii nie przekłada się na szybki spadek emisji CO2” – stwierdził Jones.

„Wzrost odnawialny zapewnia obfitość energii, ale przełoży się to na znaczny spadek emisji CO2 tylko wtedy, gdy jednocześnie skupi się się na jak najbardziej bezodpadowym wykorzystaniu energii”.

Na początku tego roku pracownicy przeprowadzają kontrole zasobników akumulatorów w zakładzie magazynowania energii wykorzystującym akumulatory litowo-jonowe w Coolidge w Arizonie. Baterie umożliwiają odnawialnym źródłom energii zastąpienie paliw kopalnych, takich jak ropa, gaz i węgiel, przy jednoczesnym zachowaniu stałego przepływu energii w przypadku źródeł takich jak wiatr i energia słoneczna nie produkują. (Ross D. Franklin/Associated Press)

Chiny liderem (we wszystkich kierunkach)

Raport wyróżnia Chiny jako lidera w produkcji energii odnawialnej i jednocześnie siłę napędową trwałej produkcji paliw kopalnych, w tym węgla.

Kraj ten jest światowym liderem w dziedzinie czystych technologii, w tym energii słonecznej, wiatrowej, wodnej i jądrowej, ale w ciągu ostatnich pięciu lat odnotował także wzrost mocy elektrowni węglowych o ponad 20% i gazu ziemnego o 40% w ciągu ostatnich pięciu lat, według raport.

„Bez względu na to, czy chodzi o inwestycje, popyt na paliwa kopalne, zużycie energii elektrycznej, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, rynek pojazdów elektrycznych czy produkcję czystych technologii, żyjemy obecnie w świecie, w którym prawie każda historia energetyczna jest w istocie historią Chin” – powiedział Birol.

Ogólnie rzecz biorąc, w raporcie widać, że Chiny szybko zmierzają w kierunku redukcji emisji i dalszego zwiększania zdolności w zakresie energii odnawialnej.

Według raportu z Chin pochodzi już połowa samochodów elektrycznych na świecie, a według prognoz do 2030 r. 70% nowych samochodów sprzedawanych w Chinach będzie pojazdów elektrycznych.

Birol powiedział, że do wczesnych lat trzydziestych XXI wieku – za niespełna dziesięć lat – produkcja energii słonecznej w Chinach może przekroczyć całkowite dzisiejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną w Stanach Zjednoczonych.

OBEJRZYJ | Naukowcy zmierzyli „oznaki życiowe” planety. Oto, co znaleźli:

Z nowego raportu klimatycznego wynika, że ​​planeta pozostaje w niebezpieczeństwie pomimo oznak postępu

W miarę wzrostu poziomu mórz, ilości dwutlenku węgla i temperatury powierzchni czołowi klimatolodzy twierdzą, że „oznaki życiowe” Ziemi nie wyglądają dobrze. Ale jest też kilka oznak nadziei.

Emisje nie spadają wystarczająco szybko

Oczekuje się, że globalne emisje wkrótce osiągną szczyt, biorąc pod uwagę dzisiejsze polityki, ale nie na tyle szybko, aby osiągnąć cele klimatyczne.

Z raportu wynika, że ​​planeta jest na dobrej drodze do wzrostu średniej globalnej temperatury o 2,4°C do końca stulecia, czyli znacznie powyżej celu określonego w porozumieniu paryskim, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5°C.

W raporcie wskazano, że kraje, w tym Kanada, będą musiały zwiększyć inwestycje w przejście na czystą energię i unikać dotacji do paliw kopalnych.

Birol powiedział, że „polityka rządu i wybory konsumentów będą miały ogromne konsekwencje dla przyszłości sektora energetycznego i przeciwdziałania zmianom klimatycznym”.



Source link