Home Aktualności Ryś iberyjski powrócił na skraj wyginięcia. Oto jak do tego doszło...

Ryś iberyjski powrócił na skraj wyginięcia. Oto jak do tego doszło – Narodowe

25
0


Sytuacja rysia iberyjskiego wygląda pomyślnie.

Nieco ponad dwie dekady temu dziki kot szpiczasty był na skraju wyginięcia, ale od czwartku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody twierdzi, że nie jest już gatunkiem zagrożonym.

Według najnowszej wersji Czerwonej Księgi IUCN, skuteczne wysiłki na rzecz ochrony środowiska oznaczają, że zwierzę pochodzące z Hiszpanii i Portugalii jest obecnie gatunkiem niemal bezbronnym.

W 2001 r. na Półwyspie Iberyjskim żyły tylko 62 dojrzałe rysie iberyjskie – średniej wielkości, cętkowane brązowe koty z charakterystycznymi spiczastymi uszami i parą brodatych kępek zarostu. Zniknięcie gatunku było ściśle powiązane z wyginięciem jego głównej ofiary, królika europejskiego, a także degradacją siedlisk i działalnością człowieka.

Włączyły się alarmy i rozpoczęto projekty hodowli, reintrodukcji i ochrony, a także wysiłki mające na celu przywrócenie siedlisk, takich jak gęste lasy, śródziemnomorskie zarośla i pastwiska. Ponad dwie dekady później, w 2022 r., w rezerwatach przyrody w południowej Hiszpanii i Portugalii żyło 648 dorosłych osobników. Z najnowszego spisu ludności z zeszłego roku wynika, że ​​żyje tu ponad 2000 dorosłych i młodych ludzi – podała IUCN.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„To naprawdę ogromny sukces, wykładniczy wzrost liczebności populacji” – powiedział The Associated Press Craig Hilton-Taylor, szef jednostki czerwonej listy IUCN.

Najświeższe wiadomości z Kanady i całego świata
wysłane na Twój e-mail, tak się dzieje.

Jednym z kluczy do ich odbudowy było zwrócenie uwagi na populację królików, która została dotknięta zmianami w produkcji rolnej. Hilton-Taylor twierdzi, że ich powrót do zdrowia spowodował stały wzrost populacji rysi.

„Największa odbudowa gatunku kota, jaką kiedykolwiek udało się osiągnąć dzięki ochronie (…), jest wynikiem zaangażowanej współpracy między organami publicznymi, instytucjami naukowymi, organizacjami pozarządowymi, firmami prywatnymi i członkami społeczności, w tym lokalnymi właścicielami gruntów, rolnikami, gajowymi i myśliwymi” – Francisco Javier Salcedo Ortiz, który koordynuje finansowany przez UE projekt LIFE Lynx-Connect, stwierdził w oświadczeniu.


Kliknij, aby odtworzyć wideo: „Małe skunksy przejmują Alberta Institute for Wildlife Conservation”


Małe skunksy przejmują Alberta Institute for Wildlife Conservation


IUCN współpracowała także ze społecznościami lokalnymi, aby podnieść świadomość na temat znaczenia rysia iberyjskiego w ekosystemie, co pomogło ograniczyć śmiertelność zwierząt spowodowaną kłusownictwem i śmiercią na drogach. Ponadto rolnicy otrzymają rekompensatę, jeśli koty zabiją jakiekolwiek zwierzęta gospodarskie, twierdzi Hilton-Taylor.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Od 2010 r. w niektórych częściach Portugalii i Hiszpanii ponownie wprowadzono ponad 400 rysi iberyjskich, które obecnie zajmują co najmniej 3320 km2, co stanowi wzrost w porównaniu z 449 km2 w 2005 r.

„Przed wypuszczeniem rysia musimy rozważyć każdą rzecz i mniej więcej co cztery lata weryfikujemy protokoły” – powiedział Ramón Pérez de Ayala, kierownik projektu dotyczącego gatunków hiszpańskich w World Wildlife Fund. WWF jest jedną z organizacji pozarządowych zaangażowanych w projekt.

Choć najnowsza aktualizacja Czerwonej Listy daje nadzieję dla innych gatunków znajdujących się w tej samej sytuacji, ryś nie jest jeszcze zagrożony, mówi Hilton-Taylor.

Największą niepewnością jest to, co stanie się z królikami, zwierzętami podatnymi na epidemie wirusów, a także inne choroby, które mogą być przenoszone przez zwierzęta domowe.

„Martwiliśmy się także kwestiami związanymi ze zmianą klimatu i reakcją siedliska na zmiany klimatyczne, zwłaszcza rosnącym wpływem pożarów, co widzieliśmy w regionie Morza Śródziemnego w ciągu ostatniego roku lub dwóch” – stwierdził Hilton-Taylor.

© 2024 Prasa kanadyjska





Source link