Home Aktualności W zeszłym roku w Anglii i Walii prawie jedno na trzy dzieci...

W zeszłym roku w Anglii i Walii prawie jedno na trzy dzieci urodziły kobiety spoza Wielkiej Brytanii – przy czym Ghana znalazła się na liście 10 krajów, z których najczęściej korzystają matki spoza Wielkiej Brytanii, ale Niemcy wypadły z tej grupy.

8
0



Prawie co trzecie dziecko urodzone w Anglii i Walii w zeszłym roku pochodziło od kobiet urodzonych poza Wielką Brytanią.

Według Urzędu Statystyk Narodowych w 2023 r. 31,8% żywych urodzeń urodziły matki spoza Wielkiej Brytanii, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z 30,3% w 2022 r.

Odsetek ten również wzrósł z 26,5 proc. dziesięć lat wcześniej, po przekroczeniu ćwierćtuszy (25,1 proc.) w 2010 roku.

Ponad jedna trzecia (37,3 procent) żywych urodzeń w zeszłym roku pochodziła od rodziców, których jedno lub oboje urodziło się poza Wielką Brytanią, w porównaniu z 35,8 procent w 2022 roku.

Indie w zeszłym roku w Anglii i Walii był najczęstszym krajem urodzenia matek urodzonych poza Wielką Brytanią (3,6 procent wszystkich żywych urodzeń) i ojców (3,9 procent), przy czym Pakistan pozostał drugi.

W 2023 r. Ghana po raz pierwszy znalazła się na liście 10 krajów, w których matki urodzone poza Wielką Brytanią są najczęściej odwiedzane, zajmując dziewiąte miejsce z 0,6% żywych urodzeń.

Ale Niemcy wypadł z pierwszej dziesiątki, pozostając tam od tamtej pory ONS Zapisy dla tego środka rozpoczęły się w 2003 roku.

Albania znalazła się na siódmym miejscu, w porównaniu z ósmym w 2022 r., po tym jak w 2021 r. po raz pierwszy znalazła się w pierwszej dziesiątce.

Afganistan znalazł się na ósmym miejscu, spadając z siódmego miejsca w 2022 r.

Afganistan po raz pierwszy znalazł się w pierwszej dziesiątce w tym roku po przejęciu kraju przez talibów w 2021 r.

Doprowadziło to do przesiedlenia wielu Afgańczyków do Wielkiej Brytanii w ramach programów rządowych i wzrostu liczby osób, które przekroczyły kanał La Manche.

Latem 2022 r. liczba Albańczyków przybywających do Wielkiej Brytanii małymi łódkami gwałtownie wzrosła.

Jednak po porozumieniu między obydwoma krajami mającym na celu uniemożliwienie ludziom odbywania niebezpiecznych podróży, między rokiem 2022 a rokiem ubiegłym nastąpił gwałtowny spadek.

Greg Ceely, szef monitorowania zdrowia populacji w ONS, powiedział, że dane nie dają obrazu pochodzenia etnicznego ani historii migracji rodziny.

Powiedział: „Prawie jedna trzecia dzieci urodzonych w 2023 r. w Anglii i Walii to kobiety, które nie urodziły się w Wielkiej Brytanii, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z rokiem 2022.

„Jest to kontynuacja długoterminowej tendencji wzrostu odsetka żywych urodzeń matek urodzonych poza Wielką Brytanią.

„Chociaż nasze dane dotyczące urodzeń pokazują nam kraj urodzenia rodziców, nie dają nam one obrazu pochodzenia etnicznego ani historii migracji rodziny.

„Warto zauważyć, że nie wszystkie kobiety urodzone poza Wielką Brytanią są niedawnymi imigrantkami”.

Dane za ubiegły rok obejmą trzecie dziecko Carrie Johnson i Borisa Johnsona.

Były premier urodził się w Nowym Jorku, a większość swojego dzieciństwa i dorosłego życia spędził w Wielkiej Brytanii.

Stwierdzono, że odsetek urodzeń przez matki urodzone poza Wielką Brytanią ogólnie wzrasta wraz z grupą wiekową matki, z 15,8 procent żywych urodzeń w przypadku matek w wieku poniżej 20 lat do 53,9 procent żywych urodzeń w przypadku matek w wieku 45 lat i nad.

Dane dotyczące najczęściej występujących krajów urodzenia ojców urodzonych poza Wielką Brytanią wykazały, że Indie i Pakistan zajmują pierwsze dwa miejsca, Albania na siódmym, a Afganistan na ósmym.

Irak był 10. najczęstszą narodowością ojców, podczas gdy Stany Zjednoczone znajdowały się na tym miejscu w przypadku matek.

Nigeria po raz pierwszy zajęła trzecie miejsce pod względem danych dotyczących ojców, w porównaniu z szóstym w 2020 r.

Londyn pozostał regionem o największym odsetku urodzeń przez rodziców, których jedno lub oboje urodziło się poza Wielką Brytanią, z ponad dwiema trzecimi (67,4%) urodzeń żywych.

Najniższy odsetek odnotowano w Walii (17,5%) i północno-wschodniej Anglii (20,5%).



Source link