Home Biznes Analitycy ostrzegają przed ryzykiem zobowiązań aktywów, gdy nigeryjskie banki zwiększają skalę gospodarki...

Analitycy ostrzegają przed ryzykiem zobowiązań aktywów, gdy nigeryjskie banki zwiększają skalę gospodarki o wartości 1 biliona dolarów

13
0


Analitycy Proshare ostrzegają przed ryzykiem związanym z niewystarczającym zarządzaniem aktywami i pasywami (ALM), ponieważ pożyczkodawcy zwiększają skalę i wielkość działalności, aby sprostać zapotrzebowaniu gospodarki wartej bilion dolarów.

Informacje te zostały szczegółowo opisane w trzecim wydaniu raportu prasowego Proshare dotyczącego banków Tier 1, zaprezentowanym w środę w Lagos.

Analitycy, którzy zwrócili uwagę na ryzyka makroekonomiczne i mikroekonomiczne, takie jak te występujące w Stanach Zjednoczonych Ameryki (USA), stwierdzili, że słabe zarządzanie aktywami i pasywami (ALM) było główną przyczyną upadku kilku amerykańskich banków, takich jak Silicon Valley, First Republic i Signature Banks w 2023 r.

„Słabe zarządzanie aktywami i pasywami (ALM) było główną przyczyną upadku kilku amerykańskich banków, takich jak Silicon Valley, First Republic i Signature Banks, w 2023 r.” – stwierdzili.

PKB Nigerii

Analizując nigeryjską gospodarkę i sektor bankowy, analitycy Proshare zauważyli, że PKB Nigerii w 2005 r. wynosiło 38,78 bln N i wzrosło do 77,94 bln N, czyli mniej więcej dwukrotnie w 2023 r., co sugeruje średnią roczną stopę wzrostu na poziomie 3,55% w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Stwierdzili jednak, że w latach 2000–2005 wielkość kapitału własnego banków wzrosła ponad dziesięciokrotnie, czyli o 1150%, z 2 miliardów do 25 miliardów N.

Według nich, przez ostatnie półtora wieku banki wykorzystały w swoich działalnościach dziesięć razy więcej kapitału własnego niż przed 2005 rokiem, mimo to wzrost PKB kraju był umiarkowany.

Baza kapitałowa nigeryjskich banków

W raporcie stwierdzono ponadto, że zwiększenie kapitału własnego nigeryjskich banków nie jest gwarancją wzrostu gospodarczego i rozwoju.

Aby przekształcić kapitał własny banku w siłę napędową wzrostu gospodarczego, potrzeba czegoś więcej niż pieniędzy; potrzebny jest skoordynowany plan sektora publicznego i prywatnego, z tym, co analitycy Proshare wielokrotnie nazywali podejściem całego rządu do polityk, programów i procesów,” oni powiedzieli.

Zaszeregowanie

Analitycy twierdzą, że indeks Proshare Bank Strength Index (PBSI), który ocenia banki przy użyciu zestawu wskaźników finansowych opartych na zbadanych sprawozdaniach finansowych za rok obrotowy (FY) 2023, uznał Access Corp, Zenith Bank, FBNH, ETI, UBA i GTCO za banki pierwszej kategorii w roku 2024, co wzmacnia koncepcję FUGAZ inspirowaną przez Afrinvest.

Według najnowszego raportu Proshare, banki Tier 1 mają tendencję do prześcigania swoich odpowiedników Tier 11 w przypadku dużych transakcji w sektorze publicznym i prywatnym. Stąd metryki oceny klasyfikacji banków muszą być stale rewidowane, zwłaszcza gdy duże wydaje się piękne.

Banki są jak byki w zagrodzie; tkwią za kratami, z których trudno uciec. Z drugiej strony bankowość jest wolna, zwinna i zdolna do reinterpretacji rzeczywistości ekonomicznej. W ciągu ostatnich dwóch dekad biznes płatności i rozliczeń finansowych coraz bardziej rozwijał się dzięki technologii blockchain opartej na chmurze, która może być przeznaczona do poprawy efektywności transakcji finansowych i jakości relacji międzyludzkich (P2P) i biznesowych (B2B)„– czytamy w raporcie.

Rekapitalizacja sektora bankowego

Analitycy zauważyli, że w związku z trwającym programem rekapitalizacji sektora bankowego, inspirowanym przez Centralny Bank Nigerii, inwestycje w technologię finansową, skalowalność obsługi klienta i inżynierię aktywów cyfrowych nabiorą nowego wymiaru między 2024 a 2026 rokiem.

Dodali, że przy wyższym poziomie kapitału banki muszą przeznaczyć większą ilość dostępnej gotówki na poprawę zysków dla akcjonariuszy i jakości obsługi klientów.

Analitycy zauważyli, że wiele banków poniesie straty z powodu braku przemyślanej strategii przejścia od przepływu środków pieniężnych do tworzenia wartości.

„Przypominając sobie wyzwania, z jakimi musiały zmierzyć się banki w 2005 r., zainspirowane przez Charlesa Soludo, kilku dyrektorów banków miało więcej pieniędzy niż umiejętności biznesowych, co skutkowało straszliwym marnotrawstwem dodatkowego kapitału,” oni powiedzieli.



Source link