Home Biznes Biznesmen obciążony przez ICPC za zdeponowanie 38 milionów N, przekraczające prawny limit...

Biznesmen obciążony przez ICPC za zdeponowanie 38 milionów N, przekraczające prawny limit 5 milionów N

5
0


Niezależna Komisja ds. Praktyk Korupcyjnych i Innych Powiązanych Przestępstw (ICPC) twierdzi, że postawiła w stan oskarżenia biznesmena z Abudży, pana Ijomę Oji Udumę, za rzekome dokonanie płatności gotówkowych o wartości 38 milionów funtów z naruszeniem odpowiednich przepisów.

Informacja ta została ujawniona za pośrednictwem Międzynarodowej Komisji ds. Zapobiegania Chorobom (ICPC) X strona w piątek.

Oskarżony został postawiony przed sędzią Mobolaji Olajuwonem z Federalnego Sądu Najwyższego w Abudży pod zarzutem dwóch zarzutów graniczących z praniem pieniędzy.

Sprawa ICPC

Międzynarodowa Komisja ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy oskarżyła biznesmena o dokonywanie płatności gotówkowych przekraczających ustawowy limit pięciu milionów naira (5 000 000 N), zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.

Prawo dotyczące prania pieniędzy zabrania osobie lub korporacji dokonywania lub przyjmowania płatności gotówkowych przekraczających 5 milionów N (osoba) lub 10 milionów N bez pośrednictwa instytucji finansowej.

Zespół prawny ICPC utrzymywał, że biznesmen złamał prawo i powinien zostać skazany lub ukarany grzywną zgodnie z ustawą o praniu pieniędzy.

„Oskarżony został oskarżony w sprawie o pranie pieniędzy na kwotę trzydziestu ośmiu milionów naira (38 000 000 N) za dokonanie, między innymi, wypłaty gotówkowej w wysokości dziesięciu milionów naira (10 000 000 N) w trzech transzach o łącznej wartości trzydziestu milionów naira (30 000 000 N), co przekroczyło kwotę dozwoloną na mocy sekcji 2(1)(a) ustawy o zapobieganiu i zakazie prania pieniędzy w lutym 2012 r.

„Za domniemane przestępstwo grozi kara grzywny w wysokości dziesięciu milionów naira (10 000 000 N) lub pozbawienie wolności na okres co najmniej trzech lat, lub obie kary łącznie” – oświadczył Międzynarodowy Komitet Antymonopolowy.

Co wydarzyło się w sądzie

Po przesłuchaniu oskarżony nie przyznał się do zarzucanego mu czynu.

Następnie jego zespół prawny zwrócił się do sądu z wnioskiem o przyznanie klientowi zwolnienia za kaucją na liberalnych warunkach.

Orzekając w sprawie wniosku o zwolnienie za kaucją, sędzia pierwszej instancji przyznał mu kaucję w wysokości dwóch milionów nair (2 000 000 N) z poręczycielem, który musi przedstawić dowód pracy w renomowanej firmie.

Poręczyciel ma przedłożyć m.in. dowód zapłaty podatku za ostatnie trzy lata.

Tymczasem sędzia umieścił go w zakładzie karnym w Kuje do czasu zatwierdzenia zwolnienia za kaucją.

Sprawę odroczono do 22 października 2024 r. w celu rozpoczęcia rozprawy.

Więcej spostrzeżeń

ICPC jest jedną z federalnych agencji rządowych odpowiedzialną za śledzenie wszelkich form przestępstw finansowych.

ICPC opiera swoje zarzuty na dowodach sądowych.

Do sądów należy ustalenie autentyczności dowodów ICPC, a także obrony.

Nastąpiło to po tym, jak ICPC postawił w stan oskarżenia czterech pracowników Agencji Elektryfikacji Obszarów Wiejskich (REA) w związku z rzekomym oszustwem w zakresie nadzoru nad projektami elektroenergetycznymi na kwotę ponad 1 miliarda dolarów.



Source link