Home Biznes CAC grozi zamknięciem niezarejestrowanych firm POS, ponieważ termin 5 września dobiega końca

CAC grozi zamknięciem niezarejestrowanych firm POS, ponieważ termin 5 września dobiega końca

20
0


Komisja ds. Korporacyjnych (CAC) poinformowała, że ​​rozpoczęła proces podejmowania drastycznych działań, obejmujących zamykanie punktów sprzedaży (PoS), które nie zarejestrowały swojej działalności, ponieważ termin wyznaczony na 5 września upłynął.

Komisja stwierdziła to w publicznym ogłoszeniu opublikowanym w piątek. Zauważając, że nie przestrzegano w wystarczającym stopniu jej dyrektywy, stwierdziła, że ​​osoby, które zdecydowały się nie rejestrować, mogą angażować się w „niezdrowe działania”.

Rozwój sytuacji nastąpił po tym, jak właściciele firm z branży technologii finansowych działający pod patronatem Stowarzyszenia Agentów Bankowych i Mobilnych Pieniędzy w Nigerii (AMMBAN) zakwestionowali w sądzie dyrektywę rejestracyjną CAC, jednocześnie twierdząc, że obowiązkowa rejestracja była niezgodna z prawem.

Co mówi CAC

W ogłoszeniu publicznym CAC podało aktualizację dotyczącą rejestracji po czwartkowym terminie:

„Komisja ds. Korporacyjnych pragnie przypomnieć opinii publicznej, a w szczególności operatorom technologii finansowych, znanym również jako operatorzy punktów sprzedaży (POS), że 60-dniowy termin podany w publikacjach dzienników z 7 lipca 2024 r. na rejestrację takich przedsiębiorstw upłynął 5 września 2024 r.

„Komisja zauważa niewystarczającą zgodność z dyrektywą dotyczącą formalizacji, patrząc z perspektywy dużej liczby operatorów POS w kraju. Ci, którzy podjęli kroki w celu sformalizowania zgodnie z dyrektywą Komisji, są chwaleni za swoje pozytywne nastawienie.

„Oporni operatorzy odmawiają podporządkowania się zaleceniom dotyczącym formalizacji, prawdopodobnie z powodu angażowania się w niezdrowe działania lub z powodów, które są im najlepiej znane.

„Mamy jasno powiedzieć, że Komisja współpracuje z organami ścigania i innymi zainteresowanymi stronami w celu wdrożenia kompleksowych ram egzekwowania prawa i nakładania sankcji, które mogą obejmować nie tylko możliwe zamknięcie, ale także inne poważne konsekwencje prawne”.

Historia

Na początku maja CAC ogłosiło, że agenci PoS największych firm fintechowych w Nigerii, w tym OPay, Palmpay i Moniepoint, otrzymali termin do 7 lipca 2024 r. na zarejestrowanie swojej działalności.

  • Rejestrator generalny CAC, Hussaini Magaji, który to ogłosił, powiedział, że jest to porozumienie osiągnięte z operatorami PoS po spotkaniu w Abudży.
  • Według niego rejestracje są również zgodne z wymogami prawnymi i dyrektywami Centralnego Banku Nigerii (CBN).
  • Komisja jednak później przedłużyła termin o 60 dni, do 5 września 2024 r. Przedłużeniu towarzyszyło ostrzeżenie, że każdy operator, który nie dotrzyma nowego terminu, będzie musiał stawić czoła karze i ryzykuje utratą biznesu.
  • Tymczasem AMMBAN utrzymuje, że wymogi rejestracyjne narzucone przez CAC naruszają postanowienia Ustawy o spółkach i sprawach pokrewnych, Prawa Federacji Nigerii z 2004 r., które „wyraźnie stanowią, że komisja nie ma jurysdykcji nad osobami fizycznymi, które nie działają jako spółka.

Według krajowego sekretarza generalnego AMMBAN, Oluwaseguna Elegbede, sprawa jest już w sądzie, a rozprawa ma się odbyć we wrześniu.

„Sąd będzie musiał interweniować w interpretacji zacytowanego fragmentu ustawy CAMA, jeśli osoby działające jako podagenci (podobni do oddziałów bankowych) będą musiały zarejestrować się w CAC” Dodano ziemniaka.

Co powinieneś wiedzieć

  • Dyrektywa w sprawie rejestracji działalności PoS została wydana w kontekście częstych przypadków oszustw związanych z terminalami POS i planów zaprzestania handlu kryptowalutą lub jakąkolwiek walutą wirtualną przez Centralny Bank Nigerii (CBN).
  • Według raportu Nigeria Inter-Bank Settlement System (NIBSS) Plc, terminale POS odpowiadały za 26,37% oszustw w 2023 r.
  • Tymczasem Rejestrator Generalny CAC, Hussaini Magaji, stwierdził, że rejestracje są poparte artykułem 863, podrozdziałem 1 Ustawy o spółkach i sprawach pokrewnych, CAMA 2020, a także wytycznymi CBN z 2013 r. dotyczącymi bankowości agentów.
  • Dodał, że celem rejestracji jest ochrona interesów firm fintechowych i ich klientów, a także wzmocnienie gospodarki.



Source link