Home Biznes Johan Rupert z RPA staje się najbogatszym człowiekiem w Afryce, a majątek...

Johan Rupert z RPA staje się najbogatszym człowiekiem w Afryce, a majątek netto Dangote’a spada o ponad 1 miliard dolarów

23
0


Johan Rupert, południowoafrykański miliarder i prezes Richemont, koncernu produkującego towary luksusowe, odzyskał tytuł Najbogatszy człowiek Afryki.

Stało się to po tym, jak wartość majątku netto Aliko Dangote, nigeryjskiego przemysłowca i właściciela Dangote Group, zmniejszyła się o ponad 1 miliard dolarów.

Według najnowszych danych z Bloomberg Billionaires Index, wartość netto Ruperta wynosi obecnie 14,3 mld USD, przewyższając 13,4 mld USD Dangote’a. Od początku roku Rupert zyskał 1,87 mld USD, podczas gdy Dangote stracił około 1,69 mld USD.

Straty Dangote’a w dużej mierze wynikają z trudnej sytuacji makroekonomicznej w Nigerii, gdzie głównie działa jego konglomerat.

Grupa Dangote, która zmagała się z problemami w swojej rafinerii z powodu opóźnień w produkcji i innych problemów przemysłowych, dodatkowo odczuła skutki gwałtownego spadku wartości nigeryjskiej nairy.

Dwa tygodnie temu Bloomberg umieścił Dangote na 145. miejscu najbogatszych ludzi na świecie, lecz od tego czasu spadł na 160. pozycję.

Co warto wiedzieć

W zeszłym roku Rupert został nazwany najbogatszym człowiekiem Afryki przez Forbes po tym, jak nigeryjska naira doświadczyła znacznej dewaluacji i przejścia na kurs płynny. Ten zamęt walutowy poważnie wpłynął na Dangote, którego majątek jest ściśle powiązany z aktywami denominowanymi w naira.

Naira straciła ponad 43% swojej wartości w tym roku, co czyni ją jedną z najgorzej radzących sobie walut w Afryce. Od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Boli Tinubu i częściowego zniesienia dopłat do paliw, a jednocześnie złagodzenia kontroli walutowej w celu przyciągnięcia zagranicznych inwestycji, naira straciła na wartości o około 70%. Miało to znaczący wpływ na wartość aktywów netto Dangote, biorąc pod uwagę jego ekspozycję na lokalną walutę.

Dangote Industries Limited (DIL) odnotowało znaczną stratę na rynku walutowym w wysokości 1,07 mld USD w 2023 r. Oprócz istniejących problemów z łańcuchem dostaw w swojej nigeryjskiej rafinerii, firma ucierpiała również z powodu niedawnej obniżki ratingu przez Fitch Ratings. Pomimo tych wyzwań Dangote Group ma ambitne plany wygenerowania około 30 mld USD przychodów do 2025 r., koncentrując się na rozszerzaniu swoich wpływów na rynku walutowym.

Aliko Dangote przedstawił strategiczny plan działania dla grupy, obejmujący zmniejszenie zależności od Centralnego Banku Nigerii w zakresie dostaw waluty i dywersyfikację źródeł przychodów.

Ujawnił również plany zmniejszenia swoich udziałów w branży cementowej z 75% do 15% i zrównoważenia zysków grupy 50-procentowym wkładem ze źródeł zagranicznych.

Grupa Dangote zamierza, aby do 2025 roku 90% jej przychodów pochodziło z transakcji wymiany walut, co podkreśla jej zaangażowanie w ekspansję międzynarodową w obliczu ciągłej niestabilności gospodarczej Nigerii.



Source link