Home Biznes Koniec złotej ery rudy żelaza? Rynek nieruchomości w Chinach chwieje się, a...

Koniec złotej ery rudy żelaza? Rynek nieruchomości w Chinach chwieje się, a popyt spada

22
0


Tego lata Rio Tinto wyeksportowało do Chin cztery miliardy ton rudy żelaza z Pilbara w Australii Zachodniej.

Gigantyczny statek towarowy, który wypłynął z portu Dampier 19 lipca, pełen surowca wykorzystywanego do produkcji stali, zmierzał w kierunku swojego największego celu

Klient – ​​największy na świecie producent stali Baowu Steel Group.

W komunikacie prasowym wydanym z okazji tego kamienia milowego anglo-australijska firma zauważyła, że ​​4 miliardy ton rudy żelaza pozwoliłoby na wyprodukowanie stali w ilości wystarczającej do zbudowania około 45 000 mostów Sydney Harbour Bridges.

Odzwierciedlało to fakt, że minęło 51 lat od pierwszej dostawy rudy żelaza z jej głównych złóż w północno-zachodniej Australii do Chin, rządzonych wówczas przez przewodniczącego Mao, który nadzorował kraj będący jedynie cieniem dzisiejszej potęgi gospodarczej.

Eksport: Minęło 51 lat od pierwszej dostawy rudy żelaza firmy Rio Tinto z jej głównych złóż rudy żelaza w Pilbara, w północno-zachodniej Australii (na zdjęciu) do Chin

Gwałtowny rozwój Chin, które stały się drugą co do wielkości gospodarką świata, oraz towarzyszący temu nienasycony głód stali przyniosły ogromne bogactwa Rio i jego byłemu rywalowi z indeksu FTSE 100, BHP.

Jednak, jak przypomniano inwestorom w ostatnich miesiącach, zbytnie uzależnienie od jednego towaru i jednego klienta, nawet bardzo dużego, wiąże się z ryzykiem.

Po spadku o 10 proc. w ubiegłym tygodniu ceny rudy żelaza spadły w tym tygodniu poniżej 90 dolarów za tonę po raz pierwszy

po raz ostatni w ciągu prawie dwóch lat pośród nowych obaw, że Chiny nie będą w stanie osiągnąć swojego rocznego celu wzrostu na poziomie 5%.

Dodatkowo, obawy o recesję w USA nasiliły się po opublikowaniu rozczarowujących danych dotyczących zatrudnienia w ubiegły piątek.

W rezultacie cena rudy żelaza spadła o jedną trzecią od początku roku, kiedy to wynosiła około 132 dolarów za tonę.

I chociaż obecnie cena ponownie przekroczyła 90 dolarów – wczoraj wzrosła do 92,30 dolarów – to obecnie jest warta znacznie mniej niż połowę ceny 233 dolarów za tonę, która osiągnęła szczyt w maju 2021 r.

Rio, które wydobywa rocznie około 330 mln ton rudy żelaza – praktycznie całą w Pilbara (na zdjęciu powyżej) – i sprzedaje około trzech czwartych tej rudy do Chin, odnotowało spadek ceny akcji o prawie jedną piątą od początku tego roku do 4720,5 pensów.

Rynek nieruchomości w Chinach, który odpowiada za największą część (około 30 proc.) popytu na stal, uległ drastycznemu pogorszeniu, co było najbardziej widoczne po upadku giganta budownictwa mieszkaniowego Evergrande, mocno zadłużonej chińskiej firmy, która została zlikwidowana na początku tego roku.

Bardziej pesymistyczne niż oczekiwano dane dotyczące rynku nieruchomości w Chinach pokazują, że wartość sprzedaży nowych domów przez 100 największych firm z branży nieruchomości spadła o 26,8% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Tymczasem wraz z pogarszaniem się sytuacji gospodarczej komunistyczny rząd Xi Jinpinga nie przeznacza już tak dużych środków na gigantyczne projekty infrastrukturalne – takie jak drogi, linie kolejowe i lotniska – jak to miało miejsce kiedyś.

„To pogorszyło sytuację” – powiedział Vivek Dhar, główny analityk ds. towarów i górnictwa w Commonwealth Bank of Australia.

„Zazwyczaj głównym sektorem, który przeciwdziała temu, co dzieje się w sektorze nieruchomości, jest infrastruktura, ale ostatnio i ona zwróciła się w stronę południa”.

Co gorsza, spadek popytu na rudę żelaza zbiegł się z nadmiarem podaży, głównie w Australii i drugim co do wielkości producencie na świecie, Brazylii.

Baowu, największy klient Rio, jest własnością

Chiński rząd ostrzegł w zeszłym miesiącu inwestorów, że przemysł stalowy czeka „długa i surowa zima”.

Według chińskiej agencji informacyjnej Mysteel zaledwie 1% chińskich hut przynosi obecnie zyski, niektóre zamykają wielkie piece, a ruda żelaza leży bezczynnie w chińskich portach.

Presja: Dyrektor generalny Rio, Jakob Stausholm (na zdjęciu), nadzorował ogromne inwestycje w nowe kopalnie rudy żelaza w Afryce i Australii

Presja: Dyrektor generalny Rio, Jakob Stausholm (na zdjęciu), nadzorował ogromne inwestycje w nowe kopalnie rudy żelaza w Afryce i Australii

Długoterminowi inwestorzy powinni być przyzwyczajeni do gwałtownych wahań cen rudy żelaza i – pośrednio – kursu akcji Rio.

Niektórzy przedstawiciele branży uważają jednak, że obecny kryzys jest nieco inny i może ostatecznie zwiastować koniec długotrwałego boomu na rudę żelaza.

Najbardziej znanym z nich jest dyrektor generalny BHP Mike Henry, który twierdzi, że popyt na rudę żelaza w Chinach osiągnął szczyt i utrzyma się na obecnym poziomie przez kilka lat, zanim zacznie spadać, a dni szaleńczego wzrostu są policzone.

Ten spadający popyt będzie zbiegał się ze wzrostem podaży, a Rio spodziewa się, że produkcja rozpocznie się w przyszłym roku w jego gigantycznej kopalni Simandou w Gwinei, Afryce Zachodniej i jego lokalizacji Western Range w Pilbara. Obie są wspólnymi przedsięwzięciami z Baowu.

Henry ostrzegł, że mniejsze i droższe spółki wydobywcze rudy żelaza upadną, jeśli ceny będą nadal spadać, a popyt na stal w Chinach osiągnie poziom stabilny.

Nie ma wątpliwości, że to samo może spotkać takich gigantów jak BHP i Rio, którzy w przewidywalnej przyszłości nadal będą czerpać lwią część zysków z rudy żelaza i będą osiągać wysokie marże nawet przy niższych cenach.

Henry podkreślił jednak, że koniec złotej ery boomu na rudę żelaza dodatkowo uwypukla znaczenie „przyszłościowych” surowców, takich jak miedź, lit, nikiel i potaż, niezbędnych do zasilania odnawialnych źródeł energii i elektryfikacji.

Jeśli chodzi o Rio, jego dyrektor generalny, Jakob Stausholm, jest nieco bardziej optymistycznie nastawiony.

Nie jest to chyba zaskakujące, biorąc pod uwagę ogromne inwestycje firmy w nowe kopalnie rudy żelaza w Afryce i Australii.

Powiedział inwestorom, że jest przekonany, że ceny rudy żelaza pozostaną wystarczająco wysokie, by zapewnić zwrot tych inwestycji.

Czas pokaże.

PLATFORMY INWESTYCYJNE DIY

Łatwe inwestowanie i gotowe portfele

AJ Dzwon

Łatwe inwestowanie i gotowe portfele

AJ Dzwon

Łatwe inwestowanie i gotowe portfele

Bezpłatne pomysły na inwestowanie i zarządzanie funduszami

Hargreaves Lansdown

Bezpłatne pomysły na inwestowanie i zarządzanie funduszami

Hargreaves Lansdown

Bezpłatne pomysły na inwestowanie i zarządzanie funduszami

Inwestowanie z opłatą ryczałtową od 4,99 GBP miesięcznie

interaktywny inwestor

Inwestowanie z opłatą ryczałtową od 4,99 GBP miesięcznie

interaktywny inwestor

Inwestowanie z opłatą ryczałtową od 4,99 GBP miesięcznie

Otrzymaj 200 funtów zwrotu opłat transakcyjnych

Saksofon

Otrzymaj 200 funtów zwrotu opłat transakcyjnych

Saksofon

Otrzymaj 200 funtów zwrotu opłat transakcyjnych

Bezpłatne transakcje i brak opłat za prowadzenie konta

Handel 212

Bezpłatne transakcje i brak opłat za prowadzenie konta

Handel 212

Bezpłatne transakcje i brak opłat za prowadzenie konta

Linki partnerskie: Jeśli wybierzesz produkt This is Money może zarobić prowizję. Te oferty są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, ponieważ uważamy, że warto je wyróżnić. Nie wpływa to na naszą niezależność redakcyjną.

Porównaj najlepsze konto inwestycyjne dla siebie

Niektóre linki w tym artykule mogą być linkami afiliacyjnymi. Jeśli na nie klikniesz, możemy zarobić niewielką prowizję. Pomaga nam to finansować This Is Money i zachować jego bezpłatne użytkowanie. Nie piszemy artykułów w celu promowania produktów. Nie pozwalamy, aby jakiekolwiek relacje komercyjne wpływały na naszą niezależność redakcyjną.



Source link