Home Biznes Mój mąż chce przepuścić nasz fundusz awaryjny na wakacjach – jak mogę...

Mój mąż chce przepuścić nasz fundusz awaryjny na wakacjach – jak mogę go powstrzymać? Odpowiedzi psychoterapeutki pieniężnej VICKY REYNAL

6
0


  • Masz pytanie do Vicky? Wyślij e-mail na adres vicky.reynal@dailymail.co.uk

Mój mąż i ja nie zgadzamy się co do tego, na co powinniśmy przeznaczyć nasz fundusz awaryjny. Chce sięgnąć po te fundusze, ponieważ nie udało nam się odłożyć wystarczającej ilości pieniędzy, aby w tym roku wyjechać na wakacje za granicę, ale jestem nieugięty, że jeśli mamy fundusz awaryjny, to będzie on przeznaczony tylko na sytuacje kryzysowe! Co powinniśmy zrobić?

Psychoterapeutka Money Vicky Reynal odpowiada: Przede wszystkim chcę podkreślić znaczenie posiadania funduszu nadzwyczajnego. Nie jest to coś, co każdy może zrobić, ale jest to ważny element odporności finansowej – innymi słowy naszej zdolności do radzenia sobie z nieprzewidzianymi wydatkami i ostatecznie dobrej kondycji finansowej. Dlaczego?

Fundusz nadzwyczajny ma więcej niż tylko implikacje praktyczne i nie polega tylko na posiadaniu zasobów potrzebnych do poradzenia sobie z sytuacją nadzwyczajną. Daje także spokój ducha, że ​​można stawić czoła przeciwnościom losu oraz daje poczucie bezpieczeństwa i stabilności, co jest cenne psychologicznie.

Posiadanie funduszu awaryjnego ma praktyczne implikacje i zapewnia spokój ducha

Rezygnacja z tego – choćby chwilowa – to wybór, którego nie można podjąć pochopnie. Cena, jaką trzeba zapłacić, może być wysoka: możesz pojechać na wakacje, ale obawiasz się, że jeśli coś się stanie, będziesz narażony i bezbronny finansowo.

Czy sprawdziłeś wszystkie inne opcje? Świadomość, że na koncie znajduje się nietknięty garnek pieniędzy, może być pocieszająca, ale jak pokazuje Twój mąż, może być również bardzo kusząca i wydawać się łatwą opcją, z której można skorzystać w porównaniu z innymi. Czy rozważałeś dokonanie dużych cięć w budżecie na kilka następnych miesięcy, a następnie wybranie się na wakacje w dalszej części roku? lub znalezienie sposobu na dodatkowy dochód – na przykład sprzedaż kilku przedmiotów, które możesz poświęcić w zamian za wakacje.

Zbyt często widziałem klientów wpadających w pułapkę czarno-białego myślenia. A co, jeśli zamiast traktować to jako dylemat: wakacje czy brak wakacji, w tym roku przyznasz, że nie możesz wziąć urlopu, do jakiego jesteś przyzwyczajony, ale możesz mieć inny urlop? Takiego, w którym jest mniej dni i gwiazdek, bliżej domu, tak aby niezależnie od tego, na jaki kompromis się zdecydujesz, wakacje będą tańsze.

Oczywiście masz swobodę, aby wspólnie zgodzić się na zrobienie wyjątku i tym razem wykorzystać część środków z oszczędności awaryjnych (po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości) na wyjazd na wakacje. Jest jednak kilka czynników, które zachęcam do rozważenia przed dokonaniem wyboru.

Wzory historyczne

Czy to nowa, wyjątkowa sugestia ze strony Twojego męża, czy też pogłębia on wzorzec jego prób przesuwania granic Twoich finansów?

Jeśli w inny sposób naruszył Twoje zaufanie, jeśli chodzi o wydawanie lub oszczędzanie, byłbym szczególnie ostrożny przy rozważaniu tej opcji.

Osobowości

Większość ludzi używa granic, aby czuć się bezpieczni przed zagrożeniami zewnętrznymi, ale w przypadku niektórych osób granice służą ochronie przed nimi samymi, przed „wymknięciem się spod kontroli”. Jeśli dotyczy to Ciebie lub Twojego partnera, bycie elastycznym może w rzeczywistości wywołać wiele niepokoju. Może nawet wywołać efekt domina w postaci mniejszych granic w innych obszarach finansów i życia.

Kontekst

Jeśli naprawdę nie masz planu B na wypadek sytuacji awaryjnej, a skorzystanie z tego funduszu naprawdę zagroziłoby Twoim źródłom utrzymania, wakacje mogą oczywiście poczekać. Zachęcam jednak również do uczciwości w ocenie ryzyka wystąpienia „sytuacji nadzwyczajnej”. Czy to oznacza, że ​​jeśli w tej chwili Twoja praca nie jest zbyt bezpieczna lub jeśli Twój samochód zepsuł się już dwa razy w tym roku, możesz mieć przeczucie, że skorzystanie z awaryjnego funduszu oszczędnościowego może być konieczne raczej wcześniej niż później i dlatego może nie nadszedł czas, aby wykazać się elastycznością w tej kwestii.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z funduszu awaryjnego, oto niektóre z moich wskazówek:

Przyznajcie wspólnie, że może to łatwo zmienić się w nierówną sytuację – dlatego należy tego unikać dla dobra finansowego Was obojga.

Przygotuj plan zawierający szczegółowe informacje na temat sposobu uzupełniania funduszu awaryjnego i wpłacania określonej kwoty co miesiąc przez określoną liczbę miesięcy na fundusz oraz ograniczania wydatków na uzgodnione wydatki.

Wyraźnie określ plan B na wypadek, gdyby rzeczywiście wydarzyła się sytuacja awaryjna. Pożyczysz od rodziny? Czy będziesz musiał poprosić o pożyczkę lub skorzystać z kredytu?

Zastanówcie się może nad wspólnym stworzeniem wakacyjnego planu oszczędnościowego, który być może skupi wasze wysiłki na oszczędzaniu na przyszłe wakacje. Możesz mieć na uwadze budżet i obliczyć, o ile musisz zmniejszyć swoje miesięczne wydatki (jeśli to w ogóle możliwe), aby co miesiąc oszczędzać wystarczająco dużo, aby to osiągnąć. Czasami podzielenie kwoty na miesięczne kwoty, a następnie wzięcie przez każdą z nich odpowiedzialności za zarobienie lub zaoszczędzenie połowy tych pieniędzy co miesiąc może wydawać się mniej uciążliwe niż myślenie o jednej kwocie ryczałtowej.

Masz pytanie do Vicky? Wyślij e-mail na adres vicky.reynal@dailymail.co.uk.

Książka Vicky Reynal Money On Your Mind: The Psychology Behind Your Financial Habits jest już dostępna w cenie 16,99 funtów.



Source link