Home Biznes Nigeria otrzymuje 35% przekazów pieniężnych diaspory Afryki Subsaharyjskiej w 2023 r.

Nigeria otrzymuje 35% przekazów pieniężnych diaspory Afryki Subsaharyjskiej w 2023 r.

12
0


Nigeria okazała się głównym odbiorcą przekazów pieniężnych od diaspory w Afryce Subsaharyjskiej, przyjmując około 35% całkowitego napływu środków do regionu w 2023 r.

Tak wynika z raportu Banku Światowego, w którym przeanalizowano globalne przekazy pieniężne w 2023 r. i przedstawiono prognozy napływów pieniędzy w 2024 r.

Z raportu wynika, że ​​w ubiegłym roku do Nigerii napłynęło około 19,5 miliarda dolarów, najwięcej w regionie.

„Regionalny wzrost przekazów pieniężnych w 2023 r. był w dużej mierze napędzany przez silny wzrost przekazów w Ugandzie (15% do 1,4 mld dolarów), Rwandzie (9,3% do 0,5 mld dolarów), Kenii (2,6% do 4,2 mld dolarów) i Tanzanii (4% do 0,7 mld dolarów).

„Przekazy pieniężne do Nigerii, stanowiące około 35% całkowitego napływu przekazów pieniężnych do regionu, spadły o 2,9% do 19,5 miliarda dolarów” czytamy w raporcie.

Ghana i Kenia są również znaczącymi odbiorcami przekazów pieniężnych, z napływem odpowiednio 4,6 mld USD i 4,2 mld USD.

W dolnej części pierwszej dziesiątki krajów o najwyższym napływie przekazów pieniężnych znajdują się Sudan i Republika Południowej Afryki, z których każdy otrzymuje łącznie 1 miliard dolarów.

Raport ujawnia również, że przekazy diaspory stanowią jedną piątą produktu krajowego brutto (PKB) w krajach takich jak Gambia, Lesotho, Komory, Liberia i Republika Zielonego Przylądka. Kraje te w dużym stopniu polegają na tych napływach w celu rozwoju gospodarczego.

Napływ diaspory do Nigerii

Według raportu, do Nigerii napływa 19,5 miliardów dolarów z tytułu diaspory, co oznacza spadek o 2,9% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Choć odsetek ten jest najwyższy w Afryce Subsaharyjskiej, to i tak wypada blado w porównaniu z krajami o dużej diasporze, takimi jak Indie, które w tym samym okresie otrzymały około 119 miliardów dolarów.

Raport pokazuje również, że przekazy te pochodziły głównie z krajów takich jak Stany Zjednoczone i Kanada, a także z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Włoch.

Należy również zauważyć, że Afryka Subsaharyjska ma najwyższy koszt przekazów pieniężnych, średnio wynoszący 7,9% w porównaniu z innymi regionami.

Koszty przekazu pieniężnego obejmują m.in. opłaty bankowe, prowizje operatora przekazu pieniężnego oraz opłaty skarbowe.

Tylko 10% trafia na formalny rynek walutowy

Chociaż przekazy pieniężne nigeryjskiej diaspory znacząco przyczyniają się do dużego napływu płynności walutowej do kraju, spekuluje się, że tylko około 10% wszystkich przekazów trafia na oficjalny rynek walutowy.

Według Taiwo Oyedele, przewodniczącego prezydenckiej reformy podatkowej, większość tych przekazów nie trafia na formalny rynek walutowy i tym samym nie przyczynia się do płynności walutowej tego rynku.

Oyedele zauważył, że większość środków została przekazana na zewnątrz w drodze transferów cyfrowych z innych krajów.

Jego zdaniem, niezdolność nigeryjskiego rynku walutowego do wchłonięcia tych przekazów przyczyniła się do niedoboru płynności na rynku.

„Bank Światowy powiedział, że w 2023 r. nasze przekazy diaspory wyniosły około 20 miliardów dolarów. Szacujemy, że ponad 90% z nich nie dotarło do Nigerii. Były one eksternalizowane.

„Rozmawialiśmy z wieloma Nigeryjczykami niemal na całym świecie i powiedzieli nam, w jaki sposób obecnie przesyłają pieniądze. Korzystają z aplikacji cyfrowych. Mamy listę tych aplikacji. Stosują stawki rynku równoległego. Dlatego tutaj, w Nigerii, uznają Nairę, nie przywożąc ze sobą dolarów”. powiedział Oyedele.

Co robi CBN

W niedawnym wywiadzie gubernator Centralnego Banku Nigerii (CBN), Yemi Cardoso, powiedział, że bank centralny powołał komitet, który ma ułatwić napływ większych środków z diaspory na oficjalny rynek walutowy.

Powiedział, że komisja podlegała mu bezpośrednio, a jedynym celem było podwojenie napływu walut obcych z międzynarodowych operacji monetarnych (IMTO).

Według niego, działalność tego komitetu zaczęła przynosić pozytywne rezultaty wraz ze wzrostem napływu Nigeryjczyków z diaspory.

„Zrozumieliśmy ogromną rolę, jaką odgrywa diaspora nigeryjska w przekazywaniu przez pewien czas ogromnych kwot pieniędzy do systemu.

„Powołaliśmy komisję, która podlega bezpośrednio mnie, a jej celem jest podwojenie kwoty napływu walut obcych pochodzących z IMTO, które obsługują graczy autonomicznych w tym segmencie” powiedział Cardoso.

Co ciekawe, raport Banku Światowego uwzględnia również niektóre reformy przeprowadzane przez CBN, aby zwiększyć napływ przekazów pieniężnych do kraju.

„Centralny Bank Nigerii (CBN) rozpoczął ujednolicanie okien rynku walutowego poprzez wprowadzenie zmian operacyjnych na nigeryjskim rynku walutowym.

CBN nakreśliło także nowe zasady działania dla banków komercyjnych, operatorów kantorów i operatorów międzynarodowych przekazów pieniężnych.” czytamy w raporcie.

Co powinieneś wiedzieć

  • Pomimo ogromnego napływu walut od Nigeryjczyków żyjących w diasporze, kraj nadal zmaga się z ogromnym wyzwaniem związanym z płynnością na rynku walutowym.
  • Wynika to z sformalizowanego systemu wychwytywania tych napływów na oficjalnym rynku walutowym, co może pomóc w ograniczeniu zmienności waluty, która przyczyniła się do deprecjacji nairy.
  • W związku z tym CBN twierdzi, że pracuje nad zapewnieniem wprowadzenia tych przekazów pieniężnych do systemu, co pomoże zwiększyć płynność i ustabilizować Nairę.
  • Przy tak ogromnym napływie do kraju przekazy pieniężne pochodzące z diaspory mogą w przyszłości stanowić największy napływ walut, dzięki czemu Nigeria przyniesie więcej walut obcych niż eksport ropy naftowej.



Source link