Home Biznes Nigeria otrzymuje od firmy Gavi 846 000 dawek szczepionki przeciwko malarii R21

Nigeria otrzymuje od firmy Gavi 846 000 dawek szczepionki przeciwko malarii R21

5
0


Nigeria otrzymała pierwszą partię 846 000 dawek szczepionki przeciwko malarii R21 od Gavi, stowarzyszenia Vaccine Alliance.

Oficjalna premiera odbyła się w czwartek w Abudży z udziałem urzędników z Ministerstwa Zdrowia, Krajowej Agencji Rozwoju Podstawowej Opieki Zdrowotnej (NPHCDA) i partnerów zajmujących się rozwojem.

Minister zdrowia Ali Pate określił pojawienie się szczepionek jako ważny kamień milowy w wysiłkach kraju na rzecz wyeliminowania malarii.

Powiedział, że szczepionki są dla każdego dziecka szansą na życie wolne od tej choroby.

„Każde dziecko, które przejdzie pełny cykl szczepienia, ma szansę na zdrowe życie. Dziecko zaszczepione przeciwko tej chorobie ma szansę na życie wolne od tej choroby. Jest to więc cud, ale i źródło szans” – dodał minister „Są bezpieczne i skuteczne.”

Minister zauważył, że szczepionki nie wystarczą dla populacji, i wezwał wszystkich Nigeryjczyków, aby wykorzystali ograniczoną dostępność i zignorowali dezinformację w przypadku niedoinformowanych osób, które czasami mają własne cele lub mogą nie rozumieć, o czym mówią.

Stwierdził, że szczepionki zostaną w pierwszej kolejności rozesłane do stanów o największym obciążeniu malarią, w tym Kebbi i Bayelsa, i będą uzupełniać istniejące metody leczenia tej choroby.

Pate odniósł się także do obaw związanych z bezpieczeństwem szczepionki, zapewniając opinię publiczną, że udowodniono, że jest ona bezpieczna i skuteczna w zapobieganiu malarii.

Dyrektor generalny NPHCDA, Muyi Aina, wyjaśnił strategię dystrybucji, zauważając, że zostanie utworzony zespół ds. egzekwowania prawa, który zapewni odpowiednią administrację. Agencja wkrótce ogłosi daty i miejsca wdrożenia.

Aina dodała, że ​​w nadchodzących miesiącach spodziewanych jest podanie dodatkowych 140 000 dawek, a celem jest zabezpieczenie miliona dawek w początkowej fazie. Szczepionka przeciwko malarii R21, wyprodukowana przez Serum Institute of India, będzie podawana w dwóch dawkach na fiolkę.

Co powinieneś wiedzieć

Od 2 października 2023 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca obie szczepionki RTS, S/AS01 i R21/Matrix-M w celu zapobiegania malarii u dzieci. Szczepionki należy podawać w schemacie czterech dawek, począwszy od około piątego miesiąca życia.

Szczepionki te są skierowane przeciwko Plasmodium falciparum, najniebezpieczniejszemu pasożytowi malarii na świecie i najbardziej rozpowszechnionemu w Afryce. Szczepionka RTS,S, która została po raz pierwszy zalecona przez WHO w październiku 2021 r., dotarła już do ponad 2 milionów dzieci w Ghanie, Kenii i Malawi w ramach programu wdrażania szczepionki przeciwko malarii (MVIP).

Sytuacja w zakresie malarii i populacje zagrożone

Pomimo postępu kontrola malarii pozostaje globalnym wyzwaniem. Szacuje się, że w 2022 r. na całym świecie odnotowano 249 milionów przypadków malarii i 608 000 zgonów z ich powodu. Region Afrykański WHO w dalszym ciągu ponosi największy ciężar tej choroby, odpowiadając za 94% przypadków na świecie i 95% zgonów.

Dzieci są szczególnie bezbronne – co roku na malarię umiera prawie pół miliona afrykańskich dzieci.



Source link