Home Biznes Średni koszt wysłania 200 dolarów do SSA wzrasta do 7,9% w 2023...

Średni koszt wysłania 200 dolarów do SSA wzrasta do 7,9% w 2023 r. – Bank Światowy

11
0


Według najnowszego raportu Banku Światowego średni koszt wysłania przekazu pieniężnego w wysokości 200 USD do regionu Afryki Subsaharyjskiej wzrósł z 7,4% w 2022 r. do 7,9% w 2023 r.

Bank stwierdził to w swoim raporcie na temat migracji i rozwoju głównie w krajach o niskich i średnich dochodach (LIMC) w 2024 r., w którym stwierdził, że napływ przekazów pieniężnych do regionu Afryki Południowej spadł o 0,3% w 2023 r., ale przewiduje się odwrócenie tendencji wzrostowej w tym roku o 1,5%.

Według Banku Światowego koszt wysyłania przekazów pieniężnych do Afryki pozostaje najwyższy na świecie, a koszt wysyłania przekazów pieniężnych w niektórych krajach Afryki osiągnął aż 33% za 200 dolarów w 2023 r. Średni światowy koszt wysyłania przekazów 200 dolarów w 2023 r. wyniósł 6,4% w krajach o niskich i średnich dochodach, przy czym najtańsza jest Azja Południowa – 5,4%.

W raporcie stwierdzono, „Afryka Subsaharyjska pozostaje regionem o najwyższych kosztach przekazów pieniężnych. Nadawcy musieli zapłacić średnio 7,9% za wysłanie 200 dolarów do krajów afrykańskich w IV kw. 2023 r. w porównaniu z 7,4% w IV kw. 2022 r.”.

„Koszty różnią się znacznie w całym regionie i wahają się od 2,1–4,0 procent w korytarzach o najniższych kosztach do 18–36 procent w korytarzach najwyższych. Koszty przekazów pieniężnych wewnątrzregionalnych są nadal bardzo wysokie. Na przykład wysłanie przekazu pieniężnego o wartości 200 dolarów z Tanzanii do sąsiedniej Kenii, Ugandy i Rwandy kosztowało migranta ponad 33 procent w czwartym kwartale 2023 r.”.

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) prognozuje obniżenie kosztów wysyłania przekazów pieniężnych o wartości 200 dolarów do około 3% do 2030 r. w celu zmaksymalizowania korzyści dla gospodarstw domowych i beneficjentów.

Migracja może przynieść korzyści krajom o niskich i średnich dochodach, ponieważ przekazy pieniężne zwiększają konsumpcję i zmniejszają ubóstwo w krajach rozwijających się. Jednak wysoki koszt przekazywania przekazów pieniężnych, zwłaszcza do Afryki Subsaharyjskiej, zmniejsza te korzyści dla migrantów.

Od 2019 r. przekazy pieniężne w dalszym ciągu przewyższają bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) w krajach o niskich i średnich dochodach, a w 2023 r. napływ przekazów pieniężnych do regionu Afryki Południowej był 1,5 razy większy niż napływ BIZ do regionu.

Prognozuje się, że w 2024 r. problemy będą miały wpływ na napływ przekazów pieniężnych do Afryki

Ponadto bank zauważył, że ryzyka związane z napływem przekazów pieniężnych do SSA w 2024 r. obejmują; niższy wzrost w gospodarkach rozwiniętych – źródło przekazów pieniężnych, eskalacja konfliktu między Izraelem a Hamasem, zagrożenia bezpieczeństwa w regionie Sahelu (Czad, Mozambik i Mali) aż do Nigerii oraz problem klimatyczny, głównie susza w Afryce Południowej.

Raport pokazuje, że Nigeria otrzymała około 19,5 mld dolarów w przekazach pieniężnych w zeszłym roku, najwięcej w regionie, co stanowi około 35% całkowitego napływu do Afryki Subsaharyjskiej. Ghana i Kenia również otrzymały znaczące kwoty, odpowiednio 4,6 mld dolarów i 4,2 mld dolarów.

Na dolnym końcu tabeli przekazów pieniężnych znajdują się Sudan i Republika Południowej Afryki, z których każdy ma 1 miliard dolarów przekazów pieniężnych. Ponadto raport podkreśla, że ​​przekazy pieniężne stanowią jedną piątą PKB w krajach takich jak Gambia, Lesotho, Komory, Liberia i Republika Zielonego Przylądka, które w dużym stopniu polegają na tych funduszach w celu zwiększenia wzrostu gospodarczego.

Co powinieneś wiedzieć

Ryzyka podkreślone przez globalnego pożyczkodawcę są realistyczne i występują już w tym roku. Konflikt między Izraelem a Hamasem przeciągnął się do drugiej połowy roku, podczas gdy rebelianci Houthi na Morzu Czerwonym zakłócają łańcuchy dostaw i wydłużają czas transportu.

Jednak jasnym punktem jest to, że gospodarka strefy euro przekroczyła oczekiwania w pierwszym kwartale 2024 r., odnotowując wzrost o 0,3% kwartalnie i 0,5% rok do roku, co stanowi najlepszy wynik od początku kryzysu energetycznego w 2022 r.



Source link