Strona główna Biznes Unoszenie się Nairy spowodowało trudności dla Nigeryjczyków, a nie usunięcie dotacji –...

Unoszenie się Nairy spowodowało trudności dla Nigeryjczyków, a nie usunięcie dotacji – ekspert

8
0


Ekspert finansowy, dr Olutayo Obadina, stwierdził, że zawieszenie Nairy przez rząd jest przyczyną obecnych trudności, z jakimi borykają się Nigeryjczycy, a nie zniesieniem dotacji do paliwa.

Obadina, doktorant w dziedzinie zarządzania kredytami i finansami, oświadczył to podczas piątkowej konferencji prasowej w Lagos.

Pod swoim adresem pt „Matematyka dotacji do paliwa: krytyczne spojrzenie na problem i rozwiązanie w dzisiejszej Nigerii”, Obadina argumentował, że kluczem do obniżenia cen paliw i złagodzenia inflacji jest stabilizacja Nairy, a nie przywrócenie dopłat do paliw.

Według Obadiny rząd federalny powinien skupić się na zmniejszeniu zależności Nigerii od importu poprzez promowanie eksportu, co pomogłoby ustabilizować Nairę.

Zalecił obniżenie kursu wymiany Nairy do dolara z obecnego N1600/1 dolara do około N460/1 dolara, co jego zdaniem doprowadzi do znacznej obniżki cen paliwa do około 450 N za litr.

Prawdziwy problem i sposoby jego rozwiązania

Podkreślając, że obecne trudności gospodarcze nie są bezpośrednim skutkiem zniesienia dotacji na paliwo, ale raczej konsekwentną dewaluacją „Nairy”, Obadina powiedział:

„Prawdziwym problemem jest dewaluacja Nairy. Dolarowy koszt importu paliwa utrzymuje się na stosunkowo stabilnym poziomie od lat, podczas gdy Naira w dalszym ciągu słabnie.

„Wzmocnienie Nairy to jedyne trwałe rozwiązanie problemów gospodarczych Nigerii”.

  • Obadina skrytykował także decyzję o spuszczeniu Nairy na wodę, argumentując, że tylko pogorszyła ona problemy gospodarcze kraju.
  • Wezwał prezydenta Bolę Tinubu do odwrócenia tej polityki i powrotu do stałego kursu walutowego, co pomogłoby ustabilizować ceny paliw i ograniczyć inflację.
  • Podkreślając znaczenie zwiększenia eksportu Nigerii dla zwiększenia podaży dolarów w gospodarce, Obadina zaproponował utworzenie w każdym stanie rad marketingowych, aby ułatwić eksport kluczowych produktów, takich jak kakao, orzeszki ziemne, olej palmowy i minerały stałe.

„Bank Centralny Nigerii (CBN) musi określić kwotę dolarów potrzebną do ustabilizowania Nairy.

„Prezydent powinien następnie współpracować z 36 stanami i Federalnym Terytorium Stołecznym, aby osiągnąć cele eksportowe, przy wsparciu Ministerstwa Handlu” – zasugerował.

Dodał, że te państwowe rady ds. marketingu powinny początkowo znajdować się pod przewodnictwem rządu, ale stopniowo przechodzić na własność sektora prywatnego, przy czym społeczeństwo nabędzie 51% udziałów w ciągu trzech lat.

Zapobiegłoby to przekształceniu się zarządów w kolejną biurokrację rządową i zapewniłoby ich skuteczność w promowaniu eksportu.

Wykorzystanie sektora medycznego Nigerii na eksport

Oprócz tradycyjnego eksportu Obadina zasugerował, że Nigeria powinna wykorzystać swój sektor medyczny, zachęcając do eksportu lekarzy i pracowników służby zdrowia.

Ponieważ wielu nigeryjskich lekarzy szuka możliwości pracy za granicą, argumentował, że kraj mógłby odnieść korzyści z nadzorowania ich eksportu i dopilnowania, aby przekazy pieniężne były odsyłane do kraju.

„Na trzech lekarzy pracujących w Nigerii dwóch chce pracować za granicą. Rząd powinien zarządzać ich eksportem, aby zmaksymalizować przekazy pieniężne i wzmocnić gospodarkę” – powiedział.

  • Obadina podkreślił również potrzebę zwiększonych inwestycji w rolnictwo krajowe, aby zaradzić deficytowi żywności w Nigerii.
  • Wezwał Nigeryjczyków do inwestowania w rolnictwo, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe i zmniejszyć zależność od importowanych produktów spożywczych.

Co powinieneś wiedzieć: W ciągu ostatnich 10 miesięcy nigeryjska naira zdewaluowała się o ponad 82%. Przeniósł się z N896 w styczniu do N1635 w połowie października.

Dewaluacja nairy jest efektem polityki płynnego kursu walutowego wprowadzonej przez prezydenta Tinubu po objęciu urzędu w maju 2023 roku.



Source link