Home Najnowsze wiadomości Robert Towne, nagrodzony Oscarem autor „Chinatown”, zmarł w wieku 89 lat

Robert Towne, nagrodzony Oscarem autor „Chinatown”, zmarł w wieku 89 lat

10
0


Robert Towne, legendarny scenarzysta, zdobywca Oscara za film „Chinatown”, umarłMiał 89 lat.

Jak poinformowała jego rzeczniczka Carri McClure, Towne zmarł w poniedziałek w swoim domu w Los Angeles, w otoczeniu rodziny.

Oprócz „Chinatown” (1974), w którym zagrała Jack Nicholson Jako prywatny detektyw wynajęty przez Faye Dunaway do śledztwa w sprawie jej męża, Towne napisał także scenariusz do filmów „Szampon” (1975) z Warrenem Beattym w roli głównej oraz „Ostatni cel” (1973), za który otrzymał nominacje do Oscara.

„Robert Towne powiedział kiedyś, że Chinatown to stan umysłu” – napisał kiedyś Sam Wasson, autor „The Big Goodbye: Chinatown and the Last Years of Hollywood”. „Nie tylko miejsce na mapie Los Angeles, ale stan całkowitej świadomości, niemal nieodróżnialny od ślepoty. Śnienie, że jesteś w raju i budzenie się w ciemnościach – to jest Chinatown. Myślenie, że wszystko rozgryzłeś i uświadomienie sobie, że jesteś martwy – to jest Chinatown”.

Aktorka serialu „Szampon” Lee Grant przyznała, że ​​wiadomość o jego śmierci ją „wstrząśnęła”.

MARTIN MULL, AKTOR Z „ROSEANNE” I „ARRESTED DEVELOPMENT”, NIE ŻYJE W WIEKU 80 LAT

Zmarł Robert Towne, który zagrał z Warrenem Beattym w filmie „Szampon” z 1975 r. (Getty)

Napisała na X of Towne: „Jego życie, podobnie jak stworzone przez niego postacie, było przenikliwe, obrazoburcze i całkowicie oryginalne. Dał mi dar „Szamponu”. Dał nam wszystkim dar swoich słów i filmów. Nie ma drugiego takiego jak on. Nie będzie już więcej”.

Amerykański Instytut Filmowy (AFI) pozostawił hołd „legendarnemu” pisarzowi na swojej stronie w mediach społecznościowych.

„Żegnaj legendarny Robercie Towne” – napisał AFI. „Od napisania arcydzieł takich jak CHINATOWN, SHAMPOO i niezliczonych innych, jego wpływ jest wieczny. Uhonorowany tytułem honorowym AFI w 2014 r. za wkład w tę formę sztuki, jego spuścizna będzie nadal inspirować filmowców na całym świecie”.

PODOBA CI SIĘ TO, CO CZYTASZ? KLIKNIJ TUTAJ, ABY UZYSKAĆ ​​WIĘCEJ WIADOMOŚCI Z DZIEDZINY ROZRYWKI

Jack Nicolson i Faye Dunaway w Chinatown

Robert Towne zdobył Oscara za napisanie „Chinatown”. Jack Nicholson i Faye Dunaway są tutaj widziani w scenie z filmu z 1974 roku. (CBS za pośrednictwem Getty Images)

Towne podzielił się refleksjami na temat swojej kariery w 2009 r., omawiając swoją rolę reżysera filmu „Ask the Dust” z 2006 r.

„Mam wystarczająco dużo żalu (w mojej karierze), że nie potrzebuję tego jednego” – powiedział agencji Associated Press. „To nie czyni mojego twórczego życia kompletnym. To znaczy, jestem bardzo szczęśliwy, że to zrobiłem i wiele dla mnie znaczyło, ale mam inne żale z powodu rzeczy, które chciałem zrobić, a które nie wyszły – najbardziej dramatycznie jest „Greystoke”, które było wtedy, jest teraz i zawsze będzie największym twórczym żalem w moim życiu”.

Towne zasłynął użyciem pseudonimu PH Vazak, od imienia swojego psa, w filmie „Greystoke: Legenda Tarzana, władcy małp” z 1984 r., ponieważ nie był zadowolony z reżyserii scenariusza autorstwa Hugh Hudsona.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAPISAĆ SIĘ DO NEWSLETTERA ROZRYWKOWEGO

Towne na pokazie filmu Taxi Driver

Robert Towne z Martinem Scorsese, producentem płytowym Davidem Geffenem i Marlo Thomas na pokazie „Taksówkarza” w 1976 roku. (Frank Edwards/Fotos International/Zdjęcia archiwalne/Getty Images)

Za tę rolę otrzymał czwartą nominację do Oscara.

W 1997 roku otrzymał nagrodę za całokształt twórczości od Writers Guild of America.

„On wie, jak używać chytrej indirection, sprytnego powtórzenia, nieoczekiwanego kontrapunktu i wyjątkowej poetyckiej wulgarności, by rozciągnąć scenę lub cały scenariusz do granic możliwości emocjonalnych” – napisał w 1998 roku krytyk filmowy Michael Sragow, według Hollywood Reporter. „Jest również bujnym artystą wizualnym z wyczuciem obrazów, które trafiają jednocześnie do lewej i prawej półkuli mózgu”.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Towne napisał także „Tequilę Sunrise” (1988), „Firmę” (1993), „Dni gromu” (1990) i „Mission: Impossible” (1996) oraz przyczynił się do powstania “Ojciec chrzestny” (1972) – Francis Ford Coppola podziękował mu ze sceny w przemówieniu z okazji otrzymania nagrody – oraz „Bonnie i Clyde” (1967).



Source link