Home Najnowsze wiadomości Szef marynarki wojennej Ukrainy powiedział, że rosyjskie okręty wojenne opuszczają krymski węzeł...

Szef marynarki wojennej Ukrainy powiedział, że rosyjskie okręty wojenne opuszczają krymski węzeł na Morzu Czarnym

17
0


  • Flota Czarnomorska rosyjskiej marynarki wojennej została zmuszona do przeniesienia niemal wszystkich swoich gotowych do walki okrętów wojennych z okupowanego Krymu w inne miejsca.
  • Ukraina zadała ciężkie ciosy wojskom rosyjskim na Morzu Czarnym, mimo że Rosja ma przewagę na lądzie.
  • Wiceadmirał Ołeksij Nieżpapa, dowódca marynarki wojennej Ukrainy, powiedział, że spodziewana dostawa amerykańskich myśliwców F-16 pozwoli Ukrainie rzucić wyzwanie „pełnej dominacji” Rosji w przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym.

Flota Czarnomorska rosyjskiej marynarki wojennej została zmuszona do przeniesienia niemal wszystkich swoich gotowych do walki okrętów wojennych z okupowanego Krymu do innych lokalizacji, a jej główny węzeł morski staje się nieefektywny z powodu ataków Kijowa, powiedział dowódca marynarki wojennej Ukrainy.

Wiceadmirał Ołeksij Nieżpapa powiedział, że ukraińskie ataki rakietowe i dronów morskich spowodowały poważne szkody w bazie w Sewastopolu, która jest centrum logistycznym zajmującym się naprawami, konserwacją, szkoleniami i magazynowaniem amunicji. inne ważne funkcje dla Rosji.

„Powstawały przez wiele dekad, być może stuleci. I teraz wyraźnie tracą ten węzeł” – powiedział Neizhpapa agencji Reuters w rzadkim wywiadzie w mieście portowym Odessa przed Dniem Marynarki Wojennej Ukrainy w niedzielę.

ARMIA UKRAINY WYCOFUJE SIĘ Z POZYCJI W STRATEGICZNYM MIEŚCIE, GDY WOJSKA ROSYJSKIE ZBLIŻAJĄ SIĘ

Minęło ponad 28 miesięcy od pełnoskalowej inwazji Rosji, Kijów zadał Moskwie serię dotkliwych ciosów na Morzu Czarnym, mimo że ukraińskie wojska lądowe znajdują się w defensywie na rozległym froncie.

Ukraina, która nie dysponuje żadnymi dużymi okrętami wojennymi, użyła bezzałogowych łodzi marynarki wojennej wypełnionych materiałami wybuchowymi do atakowania rosyjskich jednostek, a także ostrzelała obiekty floty i inne cele wojskowe na Krymie rakietami Storm Shadow i ATACM.

„Prawie wszystkie główne okręty gotowe do walki zostały przeniesione przez wroga z głównej bazy Floty Czarnomorskiej, a okręty są przechowywane w Noworosyjsku, a część z nich na Morzu Azowskim” – powiedział.

Dowódca Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy wiceadmirał Ołeksij Nieiżpapa pozuje do zdjęcia podczas wywiadu w Odessie na Ukrainie w trakcie inwazji Rosji na Ukrainę, 25 czerwca 2024 r. (Reuters/Tom Balmforth)

Rosyjska baza morska w Noworosyjsku na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego nie ma tak rozbudowanych obiektów jak krymski Sewastopol, który służył jako miejsce składowania i załadunku pocisków manewrujących, używanych przez okręty wojenne do wystrzeliwania ataki powietrzne na Ukrainępowiedział.

„Rozumiem, że teraz próbują rozwiązać ten problem w Noworosyjsku” – powiedział, określając to jako „główny problem” dla floty.

Ministerstwo obrony Rosji nie odpowiedziało na prośbę agencji Reuters o komentarz na temat wypowiedzi Neizhpapy.

Prezydent Władimir Putin poinformował w zeszłym miesiącu szefów marynarki wojennej, że flota rosyjska została w ostatnich latach uzupełniona i że trwają prace nad poważną modernizacją, w tym nad krokami mającymi na celu „zwiększenie stabilności bojowej floty” i jej wzmocnienie.

Oprócz bombowców strategicznych i wyrzutni naziemnych, w regularnych rosyjskich atakach rakietowych dalekiego zasięgu ważną rolę odgrywają okręty wojenne przenoszące rakiety oraz łodzie podwodne.

Neizhpapa poinformował, że Ukraina zniszczyła lub uszkodziła 27 okrętów wojennych, w tym pięć, które – jak stwierdził – zostały zniszczone przez miny morskie podłożone przez ukraińskie drony morskie w pobliżu Zatoki Sewastopolskiej.

Moskwa zajęła i zaanektowała Krym od Ukrainy w 2014 roku. Do lutego 2022 roku Rosja wykorzystywała swoją Flotę Czarnomorską, składającą się z kilkudziesięciu okrętów wojennych, do projekcji siły na Morzu Śródziemnym i Bliskim Wschodzie.

Przez cały okres wojny na Ukrainie Turcja, kontrolująca cieśniny przy Morzu Czarnym, nie pozwalała okrętom wojennym wpływać do portu ani wypływać z niego.

POSTAWA OBRONA

Jak powiedział Neizhpapa, niektóre rosyjskie okręty wojenne, które rzadko wpływały na Morze Azowskie na wschód od Krymu, teraz regularnie tam stacjonują, co jest oznaką ich bardziej defensywnej postawy.

Dane monitoringowe zebrane przez Marynarkę Wojenną Ukrainy i przekazane agencji Reuters wykazały, że na dzień 27 czerwca na Morzu Azowskim stacjonowało 10 rosyjskich okrętów wojennych, podczas gdy w 2023 roku nie było żadnego.

Dodał, że Flota Czarnomorska jest obecnie wykorzystywana przede wszystkim do celów logistycznych, niewielkiej kontroli terytorialnej wybrzeża oraz do wystrzeliwania pocisków manewrujących Kalibr w kierunku Ukrainy.

Odmówił podania szczegółów przyszłych planów Ukrainy odnośnie Morza Czarnego.

Działania Ukrainy na Morzu Czarnym pozwoliły jej na utworzenie i zabezpieczenie własnego korytarza żeglugowego bez zgody Rosji po tym, jak Moskwa wycofała się z zawartej w ubiegłym roku przy udziale ONZ umowy o eksporcie żywności.

Odparcie zaczęło się od ukraińskiej obrony wybrzeża, która pozwoliła jej zmusić okręty wojenne do odwrotu. W kwietniu 2022 r. ukraińskie pociski przeciwokrętowe zatopiły Moskwę, okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, co było upokarzającym ciosem dla Kremla.

Jak powiedział Neizhpapa, dzięki dodatkowym atakom dronów i uderzeniom rosyjskie okręty wojenne nie wpływają do północno-zachodniej części Morza Czarnego na obszarze o powierzchni prawie 9650 mil kwadratowych.

Powiedział, że dostawa amerykańskich myśliwców F-16, której rychłego wdrożenia można się spodziewać, będzie impulsem pozwalającym na podjęcie wyzwania, które nazwał „Pełna dominacja” Rosji nad niebem nad Morzem Czarnym.

„F-16 z odpowiednim uzbrojeniem będą w stanie odepchnąć rosyjskie samoloty bojowe. Północno-zachodnia część Morza Czarnego, szczególnie korytarz dla statków cywilnych, będzie niemal w 100% bezpieczna” – powiedział.

Dodał, że Ukraina chciałaby rozszerzyć swój korytarz żeglugowy, który obecnie obejmuje jedynie ruch morski z trzech głównych portów w Odessie, o porty w Mikołajowie i Chersoniu, ale nie jest to możliwe.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Jako powód podał kontrolę Rosji nad Mierzeją Kinburn, która wystaje wzdłuż tego szlaku.

Dodał, że w niektórych rejonach statkom cywilnym towarzyszą łodzie patrolowe, co pomaga w ochronie przed minami, a obrona przeciwlotnicza zapewnia osłonę zarówno portów, jak i korytarzy.

Wolumen ładunków przewożonych korytarzem ustabilizował się na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy, przy czym Ukraina obsługuje obecnie dwa konwoje statków dziennie, podczas gdy w 2023 r. byłby to jeden.



Source link