Home Rozrywka Francja ponownie reorganizuje komisję selekcyjną Oscarów…

Francja ponownie reorganizuje komisję selekcyjną Oscarów…

32
0


Francja‘S Narodowe Centrum Kina (CNC) poinformowało o zwiększeniu liczebności krajowej komisji selekcyjnej Oscarów, aby wzmocnić jej niezależność.

Decyzja ta jest odpowiedzią na kontrowersje związane z niedawnym wyborem przez komisję selekcyjną CNC filmu, który będzie reprezentował Francję w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.

W zeszłym roku było poważny problem w branży filmowej po tym, jak komisja wybrała dramat historyczny Smak rzeczy nad faworytką, Justine Triet, zdobywczynią Złotej Palmy w Cannes Anatomia upadku.

W lokalnym przemyśle pojawiły się wówczas pogłoski o tajnym lobbingu przeciwko filmowi w odpowiedzi na wypowiedź Trieta otwarte stanowisko przeciwko rządowi prezydenta Emmanuela Macrona z okazji otrzymania nagrody w Cannes.

Smak rzeczy nie udało się przejść do etapu nominacji, podczas gdy Anatomia upadku cieszył się pełnym emocji sezonem nagród Europa i USA, wygrywając Najlepszy oryginalny scenariusz w 96. nagrody Akademii.

CNC poinformowało, że komisja będzie się składać z jedenastu członków i pięciu zastępców, podczas gdy poprzednio składała się z siedmiu członków.

Celem było wsparcie „kolegialnego” charakteru debat, różnorodności punktów widzenia, a także lepsze maskowanie tajnych głosów członków.

Kolejną zmianą jest to, że członkowie komisji będą mianowani na dwa lata, a nie na rok.

Ostatnią zmianą jest to, że szef CNC będzie uczestniczył w posiedzeniach komisji jako obserwator, nie mając prawa głosu w podejmowaniu ostatecznej decyzji.

Podobnie jak w przeszłości, prezes Unifrance, organizacji zrzeszającej eksporterów filmów kinowych, która wspiera kampanię wybranego filmu, będzie również uczestniczył w spotkaniach selekcyjnych jako obserwator, jednak nie będzie miał głosu w końcowym głosowaniu.

„Te trzy zmiany przyczynią się do wzmocnienia niezależności komisji, zarówno względem organów publicznych, jak i interesów zawodowych” – powiedział dyrektor generalny CNC Olivier Henrard.

Obecnie pełni również funkcję przewodniczącego organu po odejściu Dominica Boutonnata, który zrezygnował ze stanowiska w zeszłym tygodniu po uznany za winnego zarzutów napaści na tle seksualnym przywieziony przez jego chrześniaka.

CNC poinformowało, że prezydent zostanie wybrany spośród 11 członków i że w przypadku równego podziału głosów będą oni mieli głos rozstrzygający.

Członkowie będą nadal mianowani przez francuskiego ministra kultury, na wniosek szefa CNC. Będą oni wybierani spośród profesjonalistów pracujących w przemyśle filmowym i zgodnie z przepisami AMPAS.

Proces selekcji może wciąż budzić kontrowersje, ponieważ Francja szykuje się do drugiej tury wyborów parlamentarnych, które odbędą się w ten weekend. Według przewidywań najwięcej miejsc w niższej izbie Zgromadzenia Narodowego zdobędzie skrajnie prawicowa partia Zgromadzenie Narodowe.

Nie oczekuje się, że partia zdobędzie bezwzględną większość, ale głosowanie i tak może doprowadzić do objęcia stanowiska premiera przez 28-letniego prezydenta RN Jordana Bardellę.

Jeśli tak się stanie, będzie to miało również wpływ na kierunek podróży Ministerstwa Kultury, które również wybiera szefa CNC. Istnieje możliwość, że to ostatnie powołanie zostanie przyspieszone przed ustanowieniem nowego rządu, niezależnie od jego przekonań politycznych.

Termin składania zgłoszeń dla produkcji, które mają reprezentować Francję na Oscarach 2025, upływa 15 lipca.

Wśród potencjalnych kandydatów w tym roku znalazły się przebojowy, poprawiający nastrój film A Little Something Extra, wystawny film szpadzisty Hrabia Monte Christo oraz hiszpańskojęzyczny film Jacques’a Audiarda, który zdobył nagrodę jury w Cannes Emilia Perez.

Komisja zbierze się dwa razy we wrześniu, najpierw w celu sporządzenia krótkiej listy składającej się z trzech do pięciu filmów, a następnie w celu podjęcia ostatecznej decyzji, który film zostanie zgłoszony przez Francję do Oscara.

Francja ostatnio zdobyła międzynarodowego Oscara za film Régisa Wargniera Indochiny w 1993 roku. Ladj Ly Nędzny był ostatnim francuskim filmem, który dotarł do finałowego etapu nominacji w 2020 r., natomiast film Alice Diop Święty Omer znalazła się na długiej liście 95. nagród.



Source link