Home Rozrywka Minister kultury Francji pozostaje na celowniku Carlosa Ghosna, ponieważ sąd kontynuuje dochodzenie...

Minister kultury Francji pozostaje na celowniku Carlosa Ghosna, ponieważ sąd kontynuuje dochodzenie w sprawie łapówkarstwa

15
0


Biuro śledcze Sądu Apelacyjnego w Paryżu odrzuciło wniosek prawników francuskiej minister kultury Rachidy Dati o zakończenie postępowania prawnego związanego ze sprawą Carlosa Ghosna.

W zarzutach sięgających 2021 r. Dati jest objęta śledztwem w związku z płatnościami o łącznej wartości 900 000 euro, które rzekomo otrzymała w latach 2010–2012 od spółki zależnej francusko-japońskiego sojuszu samochodowego Renault-Nissan, gdy spółką kierował upadły potentat samochodowy Ghosn.

Oskarżono ją o „bierną korupcję dokonaną przez osobę, która w tym czasie piastowała wybieralne stanowisko” oraz o „korzystanie z nadużywania władzy” w związku z zarzutami, że otrzymywała pieniądze w zamian za usługi lobbingowe w Parlamencie Europejskim.

Dati, z zawodu prawniczka, była posłanką do Parlamentu Europejskiego od 2010 do 2019 roku. Kategorycznie zaprzeczyła tym oskarżeniom.

Adwokaci polityka zapowiedzieli odwołanie się od tej decyzji.

„Doradzamy pani Dati, aby wniosła sprawę do sądu kasacyjnego, ponieważ uważamy, że prawo jest po naszej stronie” – powiedzieli reporterom Olivier Pardo i Olivier Bluche po ogłoszeniu wyroku.

„Ta decyzja nie ma nic wspólnego z niewinnością Madame Dati” – dodali.

Ghosn, który obecnie mieszka w Libanie, po tym jak w 2019 r. dokonał dramatycznej ucieczki z Japonii, gdzie w związku z pracą u sterów Nissana postawiono mu zarzuty korupcyjne, zaprzeczył jakimkolwiek bezpośrednim kontaktom z Datim, twierdząc, że otrzymane przez niego honoraria były wynagrodzeniem za pracę prawną.

Dati, który wcześniej pełnił funkcję rzecznika prawicowo-centrowego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego podczas jego kampanii prezydenckiej i był ministrem sprawiedliwości w latach 2007-2009, podczas jego prezydentury, został mianowany ministrem kultury Francji w styczniu przez centrowego premiera Gabriela Attala.

Jego nominacja zaskoczyła francuski świat kultury. Miała ona miejsce zaledwie kilka dni po tym, jak Attal został mianowany premierem przez prezydenta Emmanuela Macrona w ramach rekonstrukcji rządu, mającej na celu ożywienie jego słabnącej prezydentury.

Od momentu objęcia urzędu Dati był w konflikcie z sektorem nadawania państwowego, ponieważ jego plany zakładały połączenie na wzór BBC różnych jednostek objętych publicznymi sieciami France Télévisions i Radio France pod jednym dachem.

Jako tło, jego kadencja dobiega końca z powodu przedterminowych wyborów zwołanych przez Macrona. Skrajnie prawicowa partia Rassemblement National jest obecnie na dobrej drodze do zdobycia większości miejsc w drugiej turze głosowania 7 lipca, co mogłoby odsunąć centrowy rząd prezydenta od władzy.