Home Rozrywka Roger Federer odchodzi w chwale w dokumencie Prime Video „Twelve Final Days”

Roger Federer odchodzi w chwale w dokumencie Prime Video „Twelve Final Days”

29
0


W męskim tenisie, podobnie jak w innych sportach, toczy się ciągła debata na temat tego, który zawodnik może zostać uznany za najlepszego wszechczasów. Djokovic ze swoimi bezprecedensowymi 24 zwycięstwami w Wielkim Szlemie? Nadal ze swoimi zdumiewającymi 14 zwycięstwami w French Open? Federer pierwszym człowiekiem, który wygrał 20 turniejów Wielkiego Szlema? A może zawodnik z wcześniejszej epoki – Rod Laver – który nie raz, ale dwa razy zdobył wszystkie cztery tytuły Wielkiego Szlema w roku kalendarzowym?

Debata GOAT w tenisie nigdy nie zostanie rozwiązana. Jednak co do jednej kwestii panuje powszechna zgoda: nikt nigdy nie grał w tę grę z takim wdziękiem, takim pięknem, z taką łatwością wykonywania strzałów i oszczędnością formy jak zawodnik z Bazylei w Szwajcarii – Roger Federer. Dlatego z ogromnym smutkiem, ale i pełnym wdzięczności kibice tenisa przyjęli w 2022 roku wiadomość, że Federer, kłaniając się czasowi, odejdzie ze sportu, który definiował przez ponad 20 lat.

Roger Federer rozegra swój ostatni mecz na Wimbledonie w 2021 roku.

Mike’a Hewitta/Getty Images

Federer: Dwanaście ostatnich dnidokumentuje odejście mistrza z areny zawodowej, odejście tak elegancko wykonane jak bekhend Federera. Film w reżyserii zdobywcy Oscara Asifa Kapadia I Jo SabiaPremiera w poniedziałek wieczorem o godz Festiwal Tribeki. Debiutuje Najlepsze wideo w najbliższy czwartek 20 czerwca.

„Przeprowadziłem wywiad z Rogerem na potrzeby serialu, dla którego robię Moda zwany 73 pytania. Nie puszczam dymu – to był prawdopodobnie jeden z najlepszych wywiadów, jakie przeprowadziłem spośród 90 wywiadów. Miało to miejsce na korcie Wimbledonu i było naprawdę wyjątkowe” – wyjaśnia Sabia w wywiadzie dla Deadline. „Myślę, że czuł, że było to na tyle wyjątkowe przeżycie, że byłby skłonny rozważyć zaproszenie mnie do Szwajcarii, aby sfilmować go – trzy lata później – przed przejściem na emeryturę”.

Sabia dokumentowała kulisy, gdy Federer nagrywał wideo, w którym dzielił się wiadomością o swojej decyzji. Wiadomość została opublikowana na Instagramie 15 września 2022 r.

Asif Kapadia i Joe Sabia biorą udział w wydarzeniu

Reżyserzy Asif Kapadia i Joe Sabia biorą udział w pokazie filmu „Federer: Dwanaście ostatnich dni” w Londynie, 13 czerwca 2024 r.

Kate Green/Getty Images

„Jak wielu z was wie, ostatnie trzy lata były dla mnie wyzwaniem w postaci kontuzji i operacji” – powiedział Federer w nagraniu. „Ciężko pracowałem, aby wrócić do pełnej formy konkurencyjnej. Ale znam też możliwości i ograniczenia mojego ciała, a jego przesłanie dla mnie ostatnio było jasne”.

Pierwotnym pomysłem Sabii było przekształcenie jego materiału w krótki film dokumentalny – że tak powiem, długi (używając analogii do tenisa). Ale jeśli zamierzasz zagrać jednego seta, czy trzy nie byłyby jeszcze bardziej ekscytujące? I tu wkroczyła Kapadia.

„Joe strzelił. Joe coś pociął. Potem dostałem wiadomość: „Słuchaj, czy byłbyś zainteresowany nakręceniem filmu o Rogerze Federerze?”. Jest taka edycja. Dlatego przyszedłem znacznie później” – mówi Kapadia. „Prawda jest taka, że ​​robię pranie w domu, oglądam to (edytuj) i myślę sobie: „Nie jestem pewien, czy to będzie dla mnie”, prawda? Ale… naprawdę jestem zaangażowany i bardzo mnie to porusza. I myślę, że to był powód, dla którego pomyślałem: „OK, to naprawdę wpłynęło na mnie w sposób, którego się nie spodziewałem”.

Roger Federer ze Szwajcarii w akcji podczas ćwierćfinału gry pojedynczej mężczyzn przeciwko Hubertowi Hurkaczowi z Polski podczas Wimbledon Lawn Tennis Championship w All England Lawn and Tennis Club na Wimbledonie, 7 lipca 2021 r. w Londynie, Anglia.

Roger Federer

Simon Bruty/Anychance/Getty Images

Kapadia mówi, że prawdopodobnie z perspektywy czasu zdał sobie sprawę, że projekt Federera doskonale wpisuje się w pewien rodzaj chronologii filmów, które nakręcił – o piosenkarce Amy Winehouse, kierowcy wyścigowym Ayrtonie Sennie i wielkim futbolu Diego Maradonie.

„Amy opowiadała o dziewczynie w wieku nastolatki i dwudziestki. Senna był kierowcą wyścigowym w wieku dwudziestu i trzydziestu lat, a zmarł po trzydziestce” – zauważa. „Historia Rogera opowiadała o osobie przechodzącej na emeryturę po czterdziestce. A kiedy poznałem Maradonę, był po pięćdziesiątce. Więc gdzieś jest ten „wiek człowieka”, „wiek ludzi” (temat)”.

Plakat „Federer: Dwanaście ostatnich dni”.

Najlepsze wideo

Stylistycznie jest to odejście od wcześniejszych filmów dokumentalnych Kapadii, które zapoczątkowały nowy sposób tworzenia historii non-fiction: brak wywiadów przed kamerą; każda sekunda objęta archiwalnym wideo. Takie podejście wpłynęło na wielu innych twórców filmów dokumentalnych. Ale Federer: Dwanaście ostatnich dni został nakręcony w stylu vérité i zawiera wywiady przed kamerą z Federerem, członkami jego rodziny, rówieśnikami na korcie i innymi legendami futbolu, w tym Johnem McEnroe i Björnem Borgiem.

„Czasami dobrze jest zrobić coś zupełnie innego” – zauważa Kapadia, przyznając, że w filmach Winehouse, Senny i Maradony pojawiali się naśladowcy jego stylu. „(Jeśli) wszyscy to robią, zawsze powinieneś to zmienić i powiedzieć: «No cóż, zamierzam zrobić coś innego». I to było dla mnie interesujące, fakt, że bardzo różniło się od poprzedniego dzieła, ale wciąż chodziło o charakter. Najważniejsze jest to, że film musi być wierny bohaterowi. I myślę, że to prawda, jeśli chodzi o Rogera. On naprawdę taki jest. To naprawdę dobry facet i tak go postrzegam. Jest bardzo ofiarny, dzieli się i jest pełen emocji.”

Rafael Nadal i Roger Federer z Team Europe wyglądają na smutnych po ostatnim meczu Rogera po meczu deblowym pomiędzy Jackiem Sockiem i Frances Tiafoe z Team World a Rogerem Federerem i Rafaelem Nadalem z Team Europe podczas pierwszego dnia Pucharu Laver w O2 Arena 23 września , 2022 w Londynie, Anglia.

Rafael Nadal i Roger Federer płakali po ostatnim meczu Federera w Pucharze Laver w Londynie 23 września 2022 r.

Julian Finney/Getty Images dla Pucharu Lavera

Tytułowe „Dwanaście dni finałowych” odnosi się do okresu pomiędzy ogłoszeniem przez Federera przejścia na emeryturę a wydarzeniem, które miało oznaczać jego ostatni turniej wyczynowy, Puchar Lavera w Londynie. Zdecydował się zagrać w deblu ze swoim kortowym rywalem Rafaelem Nadalem. Mówi to coś głębokiego o Federerze, że kiedy Nadal, cztery lata młodszy od niego, wszedł na profesjonalną scenę i zaczął zdobywać tytuły, które Federer mógłby w przeciwnym razie zdobyć, nie pogardził nowicjuszem ani nie nienawidził go. Zostali wielkimi przyjaciółmi. Gdy Federer się żegna, w filmie wylewa się wiele łez, wiele z nich przez Nadala.

Teraz Nadal zbliża się do końca swojej kariery, podobnie jak Andy Murray, wielki szkocki zawodowiec i wielokrotny zwycięzca Wielkiego Szlema. Czas na nikogo nie czeka i to właśnie dodaje dokumentowi wzruszenia. Kapadia wspomina zdanie wypowiedziane w filmie przez innego zawodnika: „Sportowcy umierają dwa razy”, czyli raz, gdy przechodzą na emeryturę i raz pod koniec życia. „To bardzo mocne zdanie, które, Joe, po prostu złapałeś na korytarzu, ale w pewnym sensie prawdopodobnie moje ulubione zdanie, kiedy zdasz sobie sprawę, że tak, nikt tak naprawdę nie powiedział tego tak zwięźle. To naprawdę przypomina śmierć. Widzisz to w oczach wszystkich pozostałych rywali.”

Rafael Nadal i Roger Federer z Team Europe podczas meczu deblowego pomiędzy Jackiem Sockiem i Frances Tiafoe z Team World a Rogerem Federerem i Rafaelem Nadalem z Team Europe podczas pierwszego dnia Pucharu Laver w O2 Arena 23 września 2022 r. w Londynie, Anglia .

Roger Federer i Rafael Nadal grają w ostatnim meczu rywalizacyjnym Federera podczas Pucharu Laver w Londynie, 23 września 2022 r.

Julian Finney/Getty Images dla Pucharu Lavera

„W końcu są świadkami swojej śmierci” – dodaje Sabia. „Roger też to mówi – za każdym razem, gdy jest pokaz filmu, mówi: „To jakby w kółko oglądać mój pogrzeb”. Zatem bardzo podziela ten (ideę), o której mówimy. Ale myślę, że naprawdę fascynujące jest to, że widzowie mają szansę wyobrazić sobie siebie na swoim miejscu – niekoniecznie wyobrażenie sobie bycia elitarnym tenisistą i przegrania tego – ale jaką tożsamość mamy wszyscy tak blisko siebie, że gdybyśmy to sobie wyobrazili znikniemy jutro, co byśmy o tym myśleli?”

Jedyne, na co można było liczyć, to mieć takie dziedzictwo, jak Roger Federer, na które będzie można patrzeć wstecz.



Source link