Home Rozrywka Stowarzyszenie Songwriters Association składa skargę FTC przeciwko Spotify dotyczącą tantiem

Stowarzyszenie Songwriters Association składa skargę FTC przeciwko Spotify dotyczącą tantiem

33
0


TOn Krajowe Stowarzyszenie Wydawców Muzycznychgrupa branżowa reprezentująca wydawców muzycznych i autorów piosenek, złożyła w środę skargę do Federalnej Komisji Handlu Stanów Zjednoczonych w związku z decyzją Spotify Technology SA o udostępnianiu abonentom audiobooków, co spowodowało obniżenie opłat licencyjnych dla autorów piosenek.

Dodanie audiobooków dało Spotify swobodę w przeklasyfikowaniu swojej oferty subskrypcji premium na „pakiet”. Zgodnie ze skomplikowanym systemem ustanowionym przez amerykańską Radę ds. praw autorskich, który kwalifikuje Spotify do płacenia twórcom piosenek obniżonej stawki, ponieważ obecnie płaci za licencjonowanie książek i muzyki w ramach tej samej ceny abonamentu.

NMPA w swojej skardze utrzymuje, że pakiet jest niezgodny z prawem, ponieważ subskrybenci byli dodawani automatycznie i nie mieli możliwości pozostania na poziomie „tylko muzyka”, który nie istnieje jeszcze w USA. Płatności na rzecz autorów piosenek mogą w ciągu tego roku spaść o około 150 mln dolarów. w rezultacie, według NMPA, w przyszłym roku.

„Ten schemat subskrypcji oparty na zasadzie przynęty i zamiany „obarcza” klientów powtarzającymi się płatnościami za produkty i usługi, których nie zamierzali kupować lub których nie chcieli dalej kupować” – stwierdziła NMPA w piśmie do przewodniczącej FTC Liny Khan. „Jeśli pozwolono na kontynuację, postępowanie Spotify będzie kosztować konsumentów miliony dolarów, podważy system tantiem za muzykę i zaszkodzi konkurencji”.

NMPA wysłała także swoją skargę do 10 prokuratorów generalnych stanowych, w tym do prokuratorów generalnych w Nowym Jorku, Tennessee, Kalifornii i Illinois, a także do kilku grup obrony praw konsumentów, próbując zachęcić do wszczęcia dochodzeń stanowych i ewentualnie pozwów zbiorowych.

Rzecznik powiedział, że podejście Spotify do ofert i cen jest standardem w branży. „Powiadamiamy użytkowników z miesięcznym wyprzedzeniem o wszelkich podwyżkach cen i oferujemy łatwe anulowanie rezerwacji, a także wiele planów do rozważenia przez użytkowników” – powiedział rzecznik. „Krótko mówiąc, kategorycznie odrzucamy bezpodstawne oskarżenia NMPA”.

Połączenie Spotify wywołało wojnę z wydawcami muzycznymi. The Mechanical Licensing Collective, firma zajmująca się pobieraniem opłat licencyjnych, pozwany serwis streamingowy w związku z tą sprawą w zeszłym miesiącu. Grupa zwraca się do sądu federalnego na Manhattanie o nakazanie Spotify zaprzestania klasyfikowania subskrypcji premium jako usługi łączonej i zapłacenia za utracone przychody.

W odpowiedzi na pozew Spotify oświadczyło, że nie może się doczekać „szybkiego rozstrzygnięcia” w sprawie warunków, na które wydawcy i serwisy streamingowe „uzgodnili i świętowali wiele lat temu”.

Niezależnie od tego NMPA wysłała w zeszłym miesiącu pismo o zaprzestaniu działalności w związku z produktami, które według niej naruszają prawa autorskie autorów piosenek. NMPA twierdzi, że teledyski, teksty piosenek i podcasty na platformie wykorzystują muzykę chronioną prawem autorskim bez odpowiednich zezwoleń.

„Być może, zanim Spotify „zdradziło” sprzedaż wiązaną, mogliśmy współpracować, aby rozwiązać ten problem, ale firma wybrała trudną drogę, ponownie atakując autorów piosenek” – powiedział w oświadczeniu David Izraelite, dyrektor generalny NMPA wtedy.

Rzecznik Spotify nazwał majowy list „chwytem prasowym pełnym fałszywych i wprowadzających w błąd twierdzeń”.



Source link