Home Sport Dowody pokazują, że oglądanie igrzysk olimpijskich może być dla Ciebie dobre :...

Dowody pokazują, że oglądanie igrzysk olimpijskich może być dla Ciebie dobre : ScienceAlert

36
0


Bycie fanem sportu, niezależnie od tego, czy oglądasz piłkę nożną najwyższej klasy, igrzyska olimpijskie czy mecze swojej ulubionej lokalnej drużyny, może być trudnym wyzwaniem.

Ogromna radość, jeśli wygrasz, głęboki smutek, jeśli przegrasz, a pomiędzy tym wszystkim mnóstwo stresujących uczuć.

Na szczęście ogólny wpływ powinien być pozytywny, ponieważ badania wykazały Ludzie, którzy oglądają sport, cieszą się lepszym samopoczuciem niż ci, którzy tego nie robią – może to być związane ze społecznym aspektem oglądania sportu.

Przez dobre samopoczucie mamy na myśli stan psychiczny danej osoby – jak dobrze się czuje. Osoby o wyższym samopoczuciu mają tendencję do lepsze zdrowie fizyczne I Żyj dłużej niż osoby o niższym samopoczuciu.

Badania przeprowadzone przez naszą grupę z Anglia Ruskin University – pod przewodnictwem Helen – na podstawie danych pochodzących od 7209 dorosłych w wieku 16–85 lat mieszkających w Wielkiej Brytanii, którzy wzięli udział w badaniu Taking Part Survey zleconym przez rząd Wielkiej Brytanii.

Odkryliśmy, że osoby w Wielkiej Brytanii, które w zeszłym roku oglądały transmisje wydarzeń sportowych na żywo, czuły się bardziej zadowolone ze swojego życia, miały poczucie, że ich życie jest bardziej satysfakcjonujące i czuły się mniej samotne niż osoby, które w nich nie uczestniczyły.

To ustalenie jest zgodne z inne badaniaw którym stwierdzono, że osoby oglądające transmisje sportowe na żywo przynajmniej raz w roku miały mniej objawów depresji niż osoby, które tego nie robiły.

Nie możesz oglądać wydarzeń na żywo? Oglądanie sportu w telewizji i online jest również dobre dla zdrowia.

Badania Wykazano, że osoby oglądające sport w telewizji lub w Internecie są mniej narażone na depresję niż osoby, które tego nie robią. U osób, które oglądają sport coraz częściej, prawdopodobieństwo wystąpienia objawów depresji jest jeszcze mniejsze.

Osoby oglądające sport są bardziej skłonne zgłaszać wyższe uczucia większą satysfakcję z życia niż osoby, które tego nie robią, niezależnie od tego, czy oglądają sport na żywo, w telewizji czy online.

Wszystkie te odkrycia mają charakter korelacyjny, co oznacza, że ​​nie możemy być pewni, który czynnik wpływa na inny, ani czy na oba czynniki mogą mieć wpływ inne czynniki (takie jak bogactwo lub liczba znajomych).

Jednakże teoria tożsamości społecznej i badania obrazowania mózgu mówią nam, że oglądanie sportu może zapewnić o wiele większy wzrost dobrego samopoczucia niż inne czynniki.

frameborder=”0″ zezwól na pełny ekran=”zezwól na pełny ekran”>

Prawdopodobnie pozytywny wpływ oglądania sportu będzie Tożsamość społecznaSzukamy połączenia poprzez formułowanie grup wewnętrznych: społeczności ludzi, którzy dzielą z nami podobieństwa. Te społeczności tworzą część naszej tożsamościi dzięki nim znajdujemy wsparcie społeczne i emocjonalne.

Przykładem utworzenia grupy wewnętrznej jest Społeczność, którą dzielimy z ludźmi, którzy kibicują tym samym drużynom sportowym, co my. Badania Wykazano, że osoby silnie utożsamiające się z drużyną sportową odczuwają emocjonalne wsparcie ze strony innych kibiców, co zwiększa satysfakcję z życia.

Poprzez wspólną tożsamość społeczną dzielimy się również społecznymi i emocjonalnymi korzyściami sukcesu w naszej grupie. Naukowcy z KU Leuven w Belgii nazwali to „rozkoszuj się odbitą chwałą„.

Jednak gdy nasza drużyna przegrywa, mamy tendencję do dystansowania się od niej, aby uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami społecznymi i psychologicznymi: „odcinamy się od odbitej porażki”.

frameborder=”0″ zezwól na pełny ekran=”zezwól na pełny ekran”>

Rola procesów społecznych łączących oglądanie sportu z dobrostanem została udowodniona przez Studia japońskie który wykorzystuje obrazowanie mózgu.

Naukowcy odkryli, że obszary mózgu odpowiadające za nagrodę psychologiczną (dobre samopoczucie) były aktywniejsze, gdy uczestnicy oglądali popularne sporty widowiskowe, takie jak baseball, niż gdy oglądali mniej popularne sporty widowiskowe, takie jak golf.

Korzyści społeczne płynące z oglądania sportu nie muszą więc ograniczać się do oglądania wydarzeń na żywo w gronie rodziny i przyjaciół.

Możemy cieszyć się poczuciem koleżeństwa, jakie zapewniają nam nasi ulubieni sportowcy, bez względu na to, czy oglądamy sport na żywo, czy w zaciszu własnego domu, a dodatkowo możemy cieszyć się korzyściami psychologicznymi.

Niezależnie od tego, czy kibicujesz swojej drużynie w domu, czy na meczu, możesz cieszyć się radościami i smutkami bycia kibicem sportowym, wiedząc, że jest to dla ciebie dobre – pod warunkiem, że dzielisz się tym doświadczeniem z innymi.

Rachel K. OwnsworthKandydatka na doktora psychologii, Uniwersytet Anglia RuskinIndonezyjski: Annelie HarveyDocent psychologii, Wydział Nauk Ścisłych i Inżynierii, Wydział Psychologii i Nauk o Sporcie, Uniwersytet Anglia RuskinI Helen KeyKierownik Wydziału Psychologii i Nauk o Sporcie, Uniwersytet Anglia Ruskin

Niniejszy artykuł został przedrukowany z Rozmowa na podstawie licencji Creative Commons. Przeczytaj oryginalny artykuł.