Home Sport Ekstremalne upały utrudniają uprawianie sportu kobiet w Pakistanie

Ekstremalne upały utrudniają uprawianie sportu kobiet w Pakistanie

37
0


Jaki jest kontekst?

Kobiety walczą z ekstremalnym upałem, kontynuując ćwiczenia wbrew wszelkim przeciwnościom w upalnej pakistańskiej prowincji Sindh

  • Ekstremalne upały utrudniają kobietom trening
  • Nieliczne udogodnienia i ograniczenia religijne ograniczają uczestnictwo
  • Kobiece kluby sportowe zmagają się z wyzwaniami finansowymi

KARACHI – Studentka z Pakistanu, Aqsa Shabbir, jest zgrzana, zmęczona i sfrustrowana. Zapalona hokeistka na trawie, w dzień nie może już ćwiczyć z powodu ostrej fali upałów, w nocy nie może spać i martwi się, że nie zagra dobrze w turnieju pod koniec czerwca.

17-latka mieszkająca w Jacobabadzie w południowej prowincji Sindh musiała już pokonać wiele przeszkód – podobnie jak wiele młodych kobiet mieszkających w małych miasteczkach w Pakistanie, gdzie ćwiczenia w miejscach publicznych są źle widziane – a fale upałów nie są dozwolone. utrudnia sprawę.

Dwa lata temu Jacobabad zostało uznane na podstawie temperatury za najgorętsze miasto na świecie osiągnęła 51 stopni Celsjusza (124 Fahrenheita). W tym roku jako Fala upałów uderza w Azję Południowo-WschodniąW maju temperatura wzrasta do 52 stopni Celsjusza (126 Fahrenheita).

„Nie możemy czekać, aż pogoda się poprawi – to się nie stanie” – powiedział Shabbir telefonicznie z Context z Jacobabad.

Rosnące temperatury stanowią jedną z przeszkód dla kobiet i dziewcząt, które chcą pozostać aktywne w kraju, w którym dostępnych jest niewiele obiektów treningowych poza prywatnymi klubami sportowymi zarezerwowanymi dla bogatych.

A studiować w 2022 roku odkryli, że głównymi barierami w uprawianiu sportu w kraju z większością muzułmańską są „ograniczenia religijne i kulturowe, brak zgody rodziców oraz brak obiektów i sprzętu sportowego”.

Teraz dodaj ekstremalne ciepło, związane ze zmianami klimatycznymido listy.

Shabbir jest członkinią Star Women’s Sports Academy w Jacobabadzie, jedynego kobiecego klubu sportowego w liczącym prawie 300 000 mieszkańców mieście. Dziewczyny zaczęły ćwiczyć po południu, próbując pokonać upał, ale rodzice nie są zadowoleni, że ich córki wracają same do domu późnym wieczorem.

Nocą też jest mało odpoczynku. Shabbir powiedział, że jedyny klimatyzator zainstalowany przez jego rodzinę zapewniał „pewien komfort” ze względu na częste przerwy w dostawie prądu. Długie dni i noce wpływają na jego wydajność.

„Nie zagrałem tak dobrze, jak potrafiłem” – powiedział.

Haseena Soomro, która gra w hokeja w tym samym klubie, jest równie sfrustrowana.

„Oczywiście upalna pogoda miała wpływ na naszą grę” – powiedział 19-latek. „Upał powoduje, że jesteś ospały, a tę grę definiuje szybkość”.

„Długie i nie do zniesienia” lato

Sport od dawna jest luksusem, na który w Pakistanie często nie mogą sobie pozwolić dziewczęta z rodzin o niskich dochodach. Chodzenie do kilku dostępnych klubów sportowych kosztuje, a nawet dobry posiłek jest drogi.

Niektóre kluby sportowe próbują pomóc w pokryciu kosztów, ale Erum Baloch, założyciel klubu w Jacobabadzie, w którym grają Shabbir i Soomro, również twierdzi, że jest to trudne.

A teraz staje przed wyzwaniem trenowania swojej drużyny na kortach zewnętrznych podczas, jak to nazywa, „nieznośnie długiego” lata.

Sytuację komplikuje fakt, że kobiety podczas treningu noszą długie ubrania. Mimo że klub Beludżów mieści się w rządowej szkole dla kobiet, dziewczęta, które trenuje, nie czują się komfortowo zamieniając shalwar kameez na spodnie do joggingu, nie mówiąc już o bardziej eleganckich spodenkach.

Dziewczyna nosi maskę ochronną, grając z innymi na tamburynie podczas wydarzenia sportowego w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Kobiet w Peszawarze w Pakistanie, 8 marca 2021 r. REUTERS/Fayaz Aziz

Dziewczyna nosi maskę ochronną, grając z innymi na tamburynie podczas wydarzenia sportowego w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Kobiet w Peszawarze w Pakistanie, 8 marca 2021 r. REUTERS/Fayaz Aziz

„Rodzina nie lubi, gdy noszą spodnie… szorty to naciągane pojęcie” – stwierdził Baloch. „Dopóki społeczeństwo nie będzie gotowe, musimy skoncentrować się na tym, aby sport był akceptowalny dla kobiet i nie pozwalać, aby strój przeszkadzał”.

Farwa Batool z miasta Khairpur w stanie Sindh nosiła pod T-shirtem koszulę z długimi rękawami, aby zakryć ramiona, a także podczas gry w hokeja na trawie nosiła hidżab.

„Nie możesz sobie wyobrazić upału, jaki znosimy” – powiedział, dodając, że zazdrości mężczyznom, którzy mogą nosić tylko szorty i T-shirty. Budzi się o 5:45, aby trenować w klubie dla kobiet i mężczyzn, mając nadzieję, że w pobliżu nie ma mężczyzn.

„Gdybyśmy mogli stworzyć strefy przeznaczone wyłącznie dla kobiet lub wprowadzić czas dla kobiet, podczas gdy mężczyźni byli surowo zabronieni, my również moglibyśmy być wolni od niepraktycznej odzieży”.

W Jacobabadzie Baloch ma nadzieję uzyskać fundusze od rządu lub sponsorów na opłacenie krytych, klimatyzowanych obiektów.

Niezrównoważone wydatki

Zamzam Allahbuksh powiedziała, że ​​zapłaciła z własnej kieszeni zwiększenie zapasów wody i lodu w prowadzonym przez nią kobiecym klubie sportowym w Mirpurkhas, 230 km (143 mil) na wschód od największego miasta Pakistanu, Karaczi.

„Nie chcę, żeby dostali udaru cieplnego” – powiedział.

Aby zaoszczędzić na kosztach, wprowadził gry takie jak piłka nożna i siatkówka, ponieważ nie miał wystarczającego sprzętu, aby każdy mógł grać w krykieta lub hokeja na trawie.

„Przynajmniej dzięki jednej piłce nożnej lub jednej siatkówce sporo dziewcząt może uprawiać te sporty” – powiedział.

Baloch zapewnia również codziennie wodę pitną swoim 43 hokeistom na trawie wraz z doustnym roztworem nawadniającym, ale nie jest to zrównoważone.

„Nie wiem, jak długo dam radę to robić” – powiedział. „Nie możemy szkolić dziewcząt ad hoc – jeśli mają osiągać najlepsze wyniki, konieczne jest zapewnienie im pełnego i stałego wsparcia ze strony rządu”.

Ponieważ upał zagraża przetrwaniu niektórych obiektów dostępnych dla kobiet i dziewcząt, Baloch ma nadzieję, że nie stracą one możliwości, jakie zapewnia sport.

Część sportowców trenowanych przez Beludżów kontynuuje naukę na uniwersytetach w ramach stypendiów sportowych.

Bushra Arif, była hokeistka na trawie, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co ten sport ma do zaoferowania dziewczętom w jej kraju.

„Sport uczy wartości na całe życie, takich jak odporność, praca zespołowa, pewność siebie i pokonywanie wyzwań” – powiedziała Arif, która jest obecnie dyrektorką ds. wychowania fizycznego w Khursheed Begum Girls Degree College w Hyderabad w Sindh.

Pomimo wszystkich wyzwań Shabbir stara się patrzeć z dobrej strony przed ważnym turniejem w sąsiedniej dzielnicy Sukkur.

„Kto wie, może uda nam się wyprzedzić inne zespoły z innych miast, w których temperatura jest stosunkowo niższa, ponieważ są one lepiej przystosowane do tak ekstremalnego upału”.

(Raport: Zofeen T. Ebrahim; redakcja: Sadiya Ansari i Clar Ni Chonghaile.)


Kontekst jest wspierany przez Newsroom Fundacji Thomson Reuters.

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters