Home Sport Hiszpania 2-1 Niemcy (AET): Mikel Merino rozbija serca gospodarzy zwycięskim golem w...

Hiszpania 2-1 Niemcy (AET): Mikel Merino rozbija serca gospodarzy zwycięskim golem w 119. minucie, wysyłając faworytów do półfinału Euro 2024 po tym, jak Florian Wirtz wymusił dogrywkę

44
0

Hiszpańska reklama telewizyjna promująca relację z tego meczu przedstawiała opaleniznę Niemca, który łapie leżak. „Cierpią z powodu zaczerwienienia”, głosiło ogłoszenie. Teraz będą cierpieć z powodu zaczerwienienia”.

Prawdę mówiąc, wszyscy cierpieli tej oszałamiającej, zapierającej dech w piersiach nocy. Hiszpania, która prowadziła w ciągu 89 minut gry, została ściągnięta z powrotem i rozpaczliwie walczyła. Niemcy, przywrócone tak całkowicie przez swoich rezerwowych, że los zdawał się posyłać ich dalej w tym turnieju. A potem, gdy na zegarze pozostały trzy minuty, pomocnik Mikel Merino rzucił się, by strzelić zwycięskiego gola głową, z którego, nawet wtedy, Niemcy powinni byli znaleźć sposób na powrót. Ten mecz, pomiędzy dwoma najlepszymi drużynami turnieju, byłby tak pasującym finałem.

Męki gospodarzy będą spotęgowane faktem, że dwaj najlepsi piłkarze w koronie Hiszpanii – Lamine Yamal i Nico Williams – zostali lekkomyślnie wycofani, przez co przez całą dogrywkę gonili w cieniu.

Przez pewien czas widzieliśmy, dlaczego ci gracze prawdopodobnie będą tymi, o których będziemy mówić, gdy ten turniej się skończy. Jakie majestatyczne było dzieło Tamala, tuż po przerwie, by uciszyć ten stary stadion.

16-latek rzucił najkrótsze spojrzenie w pole karne w 51. minucie, kiedy Álvaro Morata podał piłkę poza obronę Aymeric Laporte na niego. Chłopiec pocałował piłkę przez murawę w miejsce, gdzie Dani Olmo, niezauważony, wślizgnął się na tył pola karnego i uderzył ją za pierwszym razem przez nasłonecznioną murawę, do siatki.

Mikel Merino strzelił zwycięskiego gola w ostatniej chwili i zapewnił Hiszpanii awans do półfinału Euro 2024

W 119. minucie Merino rzucił się głową, by wykorzystać dośrodkowanie Daniego Olmo i wyeliminować gospodarzy z Niemiec

Piłkarze Hiszpanii rzucili się do świętowania z Merino po tym, jak ten awansował do półfinału

To był cel zapierającej dech w piersiach prostoty, aby rozbić mecz, który do tej pory był ciężki, fizyczny i obciążony wymiarem taktycznym. Świadectwo, również talentu Olmo, całkiem pięknego gracza, który spędził ostatnie cztery i pół sezonu w Lipsku. Jego rola w tym wieczorze z pewnością nie została zakończona.

Do tego czasu Niemcy byli bardziej fizyczną i muskularną drużyną, dobrze zaznaczając w środku pola, aby ograniczyć dostawy do Yamala i Nico Williamsa. Ilkay Gundogan był blisko Rodriego, który zwykle był takim arcyinicjatorem. Gospodarze grali bardziej bezpośrednią piłkę nożną w tych kilku okazjach, kiedy atakowali i wypracowali sobie lepsze okazje. Kai Havertz wdrapał się na dośrodkowanie Joshuy Kimmicha, ale posłał główkę na wygodnej wysokości, a następnie posłał kolejny niski strzał w obrocie.

Była też nieprawdopodobna słabość w sercu niemieckiej pomocy: Toni Kroos, któremu brakowało mobilności i ruchu, aby dotrzymać kroku hiszpańskim biegaczom. Olmo, Yamal, Williams i Pedri byli od niego lepsi i od początku o tym wiedział. Wypad na Pedriego w pierwszych wymianach w grze sprawił, że Hiszpan utykał z boiska z powodu zerwanych więzadeł w kolanie. Płakał i nie będzie już brał udziału w tym turnieju.

Płakał, gdy opuszczał boisko, a jego tragedia jest tragedią Hiszpanii. Ma za sobą dwa bardzo złe lata z powodu kontuzji i musiał ciężko pracować psychicznie, aby wrócić.

Hiszpania rozpoczęła drugą połowę wyżej na boisku i wyglądała bardziej klinicznie, zanim padła ich bramka. Yamal podał piłkę, którą Morata obrócił, ale strzelił nad poprzeczką. Ale po pierwszej bramce nastąpił zwrot akcji i początek tej szalonej, pełnej zawirowań nocy. Stronnicza publiczność odegrała swoją rolę. Trener Julian Nagelsmann zrobił o wiele więcej dzięki wprowadzonym zmianom.

Piłkarze Niemiec byli załamani po dramatycznym zakończeniu ich domowego Euro

Ostatnia porażka oznaczała koniec znakomitej kariery niemieckiej gwiazdy Toniego Kroosa

Thomas Muller pocieszał Floriana Wirtza po zakończeniu meczu w Niemczech

W fazie grupowej dało się odczuć echa powrotu Niemiec przeciwko Szwajcarom, w sposobie, w jaki zreorganizował drużynę, aby znaleźć wyrównującego gola. Można to nazwać staroświecką angielską filozofią piłkarską. Niclas Fullkrug wszedł z ławki, Niemcy przeszli na dwie górne pozycje z dwoma skrzydłowymi, a Hiszpanie zostali zepchnięci głębiej.

Fullkrug trafił w podstawę słupka, próbując wyprzedzić rezerwowego Nacho, który szarpał się za koszulkę. Echa desperacji, którą napastnik poczuł po uderzeniu w słupek Borussii Dortmund w finale Ligi Mistrzów. Havertz miał szansę na trafienie nadchodzącego Unaia Simona z 30 metrów po tym, jak bramkarz podarował mu piłkę, ale umieścił ją w siatce. Jamal Musiala nie był w stanie stworzyć zagrożenia dla Niemiec, a zegar tykał.

To był rezerwowy Florian Wirtz, który doskoczył do główki Kimmicha, która wróciła przez bramkę i uderzyła w murawę i siatkę, uratował Niemcy i wysłał ich do dogrywki. Jak Hiszpania przegapiła Yamala i Williamsa, którzy zostali zdjęci po 80 minutach, w dogrywce. Hiszpanie przez cały tydzień mówili o „klątwie gospodarzy”. Dziewięć razy grali z krajem organizującym turnieje. Dziewięć razy przegrali. Wydawało się, że będzie dziesiąty.

Wirtz wcześniej uratował Niemcy, strzelając wyrównującego gola w 89. minucie w Stuttgarcie

Niemiecka gwiazda popisała się opanowanym wykończeniem, wymuszając dogrywkę w meczu z Hiszpanią

Hiszpania objęła prowadzenie już po sześciu minutach drugiej połowy za sprawą rezerwowego Daniego Olmo

Olmo minął niemieckiego bramkarza Manuela Neuera, który wszedł za kontuzjowanego Pedriego

Hiszpania nie będzie mogła liczyć na Pedriego do końca turnieju, ponieważ zszedł z boiska z powodu kontuzji

Obrońca Dani Carvajal zostanie zawieszony po tym, jak został wyrzucony z boiska za dwa karalne przewinienia

Wirtz powinien był zapewnić zwycięstwo Niemcom już w pierwszej połowie dogrywki, ale zamiast tego piłka minęła bramkę, którą wyrównał rezerwowy Thomas Muller.

Niemcy mieli przyzwoity apel o rzut karny w drugiej połowie doliczonego czasu gry. Strzał Musiali trafił w ramię Cucurelli. Anthony Taylor nie skorzystał z VAR, chociaż w tym turnieju za pomocą technologii orzekano więcej marginalnych kar. Fullkrug rzucił się na dośrodkowanie Kimmicha, zmuszając Simona do skoku i obrony.

Hiszpania znalazła swojego zwycięzcę – znakomity Olmo posłał łukiem dośrodkowanie, a Merino, którego Antonio Rudiger stracił, skoczył, by główkować do bramki. Nawet wtedy Fullkrug posłał wolny strzał głową z pięciu metrów obok bramki, a Dani Carvajal został wyrzucony z boiska za powstrzymanie ostatniej niemieckiej kontrofensywy.

Historia uczy nas, że Hiszpania nigdy nie wie, kiedy przegrała w turnieju piłkarskim. W 116. minucie Andres Iniesta strzelił zwycięską bramkę przeciwko Holandii w finale Mistrzostw Świata 2010. Na 17 minut przed końcem Carles Puyol skoczył, aby strzelić zwycięską bramkę przeciwko Niemcom w półfinale tego roku. A cofając się jeszcze dalej, 115. zwycięską bramkę zdobył Amancio Amaro przeciwko Węgrom w półfinale Mistrzostw Europy 1964, które Hiszpania była gospodarzem i wygrała. Po tym wydarzeniu mają powody, aby sądzić, że historia może się powtórzyć.