Home Sport Tor wyścigowy w Saratodze: Rekord świata ucieka z Amsterdamu | Sport

Tor wyścigowy w Saratodze: Rekord świata ucieka z Amsterdamu | Sport

21
0

Rekord świata nie pobił nikogo.

Syn Gun Runnera wygrał w piątek z Amsterdamem II klasy o 6 3/4 długości na torze wyścigowym Saratoga Race Course, szybko zdobywając pierwsze punkty na początku wyścigu i nie oddając prowadzenia już ani razu pod wodzą dżokeja Flaviena Prata.

Brisset musiał zostać przekonany przez prezesa WinStar, Elliota Waldena, do dodania nauszników do wyposażenia World Record na Amsterdam, a Brisset również nie był zachwycony stanowiskiem nr 1.

„Z tego powodu prawie nie przyjechałem” – powiedział.

Prat już na starcie wyprzedził World Record, zostawiając za sobą czterech rywali, pierwszą ćwierć mili pokonał w czasie 21,56, a połowę w 44,64, a następnie miał jeszcze sporo czasu do mety, bo 6 i pół furlonga dzieliło go od mety, co utwierdziło Brisseta w przekonaniu, że World Record powinien być gotowy na wyścig I grupy Allen Jerkens 24 sierpnia.

„Mamy nadzieję, że nie wylosujemy szyny” – powiedział Brisset z uśmiechem, po tym jak World Record wylosował pozycję nr 1 w trzech startach w swojej karierze, w tym roku. „To byłoby kolejne zagadkowe pytanie.

„Ale wygrał na siedmiu. Jeśli oczyścisz pole, nie musisz jechać tak szybko. 6 1/2 może być trochę trudne. Musisz być w stanie stawiać te ułamki, jakbyś jechał na sześciu, a potem trzymać się, jakbyś był koniem na siedem furlongów. On to zrobił dzisiaj”.

Prat dwukrotnie zajął trzecie miejsce na koniu World Record, który 27 maja w Churchill Downs pobił swój pierwszy wyścig z Florentem Gerouxem na czele, zajmując czołowe miejsce.

Prat powtórzył to podejście w Amsterdamie, a World Record okazał się najlepszy.

„Jeśli obejrzysz powtórkę (z 27 maja), kiedy Flo na nim jechał, to on go tam wyciągnął i wrzucił prosto na silnik, a koń był innym koniem, biorąc pod uwagę sposób, w jaki jechał” – powiedział Brisset. „Dwadzieścia jeden i trzy (piąte), na sześciu (furlongach), tak… sześć i pół, trochę martwisz się o ostatnią szesnastą, ale trzymał się całkiem nieźle. Nie sądzę, żeby chciał zajść za daleko, ale zobaczymy, jak mu to wyjdzie i tak dalej”.

Brisset nie był pewny, jak dużą korzyść World Record odniósł ze zmiany sprzętu, ale tym razem cały plan gry zrealizował się znakomicie, biorąc pod uwagę wynik.

„Nauszniki nie zrobiły wielkiej różnicy rano, a ja wciąż byłem 50-50 po trzech próbach założenia ich” – powiedział Brisset. „Potem wylosował 1. Prawie nie przyszedłem z tego powodu.

„Muszę oddać sprawiedliwość Elliottowi. Pozwolił mi zdecydować, ale jednocześnie dał słowo i powiedział: ‘Myślę, że powinieneś to zrobić.’ Chyba się opłaciło”.

„Znów wylosowaliśmy 1, więc naprawdę zależało mi na tym, żeby go wyrzucić, wybiec stamtąd i ustawić w ataku, to na pewno” – powiedział Prat.

KARTA NIEDZIELNA

Głównym wyścigiem w niedzielę będzie Bowling Green II stopnia dla koni w wieku 4 lat i starszych, biegnących na dystansie 1 3/8 mili po wewnętrznej murawie. Silver Knott jest oczywistym faworytem z kursem 4-5, próbującym przedłużyć swoją passę zwycięstw do trzech.

W ostatnich dwóch startach dosiadał go Flavien Prat, ostatnio wygrał z przewagą 4 i pół długości w wyścigu II grupy Man o’ War w Aqueduct 11 maja.

20 kwietnia wygrał także wyścig Grade II Elkhorn w Keeneland.

„To dość prosty koń i możesz go umieścić praktycznie gdziekolwiek chcesz” – powiedział Prat New York Racing Association. „Ostatnio mieliśmy trochę tempa, więc go przykryliśmy, a on pokazał dobry zwrot nóg, aby wygrać.

„Od kiedy zaczął brać udział w biegach długodystansowych, odkrył nowy wymiar”.

Silver Knott, który w 2022 roku zajął drugie miejsce o włos w Breeders’ Cup Juvenile Turf w Keeneland przed powrotem do Europy, jako 3-latek nie odniósł żadnego zwycięstwa w pięciu startach w wyścigach w USA

W dwóch startach w 2024 r. przebiegł odpowiednio półtora mili oraz trzy ósme mili.

W drużynie Bowling Green znalazła się Ohana Honor, która w Man o’ War zajęła drugie miejsce za Silver Knottem. …

W piątym wyścigu weźmie udział także Regulatory Risk, która otrzyma pewną ulgę klasową w postaci dodatku po tym, jak w swoich dwóch ostatnich startach finiszowała za Thorpedo Anną.

Zespół Regulatory Risk zajął piąte miejsce w wyścigu Grade I Acorn w Saratodze 7 czerwca oraz trzecie miejsce w wyścigu Kentuky Grade I Oaks 3 maja.

W stawce znalazł się również Central Banker, który w ubiegłym roku zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Just FYI w konkursie Grade I Frizette. …

Siódmy wyścig, sprinterski wyścig na trawie, również przyciągnął zawodników klasy stakes, na czele z faworytem 4-5, Nobalsem, dla którego jest to pierwszy start od zwycięstwa w Breeders’ Cup Turf Sprint w listopadzie.

W niedzielę został zgłoszony do wyścigu Robert S. Molaro Memorial Stakes w swojej macierzystej stajni w Hawthorne Park, ale oczekuje się, że wystartuje w Saratodze.