Home Styl życia Zmian klimatycznych nie można ignorować, mówi CJI, opowiada się za ekologicznym stylem...

Zmian klimatycznych nie można ignorować, mówi CJI, opowiada się za ekologicznym stylem życia | Wiadomości z Indii

8
0


W kontekście niedawnej fali upałów, po której w Delhi nastąpiły ulewne deszcze, Prezes Sądu Najwyższego Indii (CJI) DY Chandrachud powiedział we wtorek, że nie można ignorować zmian klimatycznych i podkreślił potrzebę przyjęcia „zielonego stylu życia” w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Sędzia przemawiał na uroczystości położenia kamienia węgielnego pod budowę sądów w Karkardooma, Shastri Park i Rohini w stolicy.

„W tym roku Delhi doświadczyło najgorętszej pogody, jaką kiedykolwiek odnotowano. Doświadczyliśmy dwóch fal upałów, po których nastąpiły rekordowe opady deszczu w ciągu jednego dnia. Nasza infrastruktura musi odzwierciedlać rzeczywistość, z którą się mierzymy — zmiany klimatu nie można już dłużej ignorować.

„Jednym z ważnych kroków jest włączenie zielonego stylu życia do naszego codziennego życia, co obejmuje redukcję emisji dwutlenku węgla. Cieszę się, że nowe budynki będą koncentrować się na łagodzeniu wysp ciepła i zmniejszaniu śladu środowiskowego” – powiedział.

CJI odniósł się do sprawy z XVIII wieku, w której służący Rama Kamati był torturowany w areszcie, aby przyznać się do przestępstw swojego pracodawcy. Kamati został nawet skazany w tej sprawie i później zmarł w więzieniu.

„Nasz system prawny i konstytucja opierają się zasadniczo na wartościach sprawiedliwości, wolności, równości i braterstwa. Sądy są strażnikami tych podstawowych wartości. Podtrzymujemy je, egzekwując prawo materialne oparte na prawach i prawo proceduralne oparte na sprawiedliwości” – powiedział sędzia Chandrachud, dodając, że w tej sprawie później ujawniono, że dowody przeciwko oskarżonemu zostały sfabrykowane.

„Historia Ramy Kamati przypomina, że ​​surowa, gotowa i praktyczna sprawiedliwość jest przekleństwem dla rządów prawa i proceduralnych gwarancji, które cenimy. Fundamenty sądownictwa muszą być solidne — zarówno pod względem strukturalnym, jak i filozoficznym. Sądy nie mogą podlegać żadnej innej władzy poza Konstytucją i nie mogą służyć nikomu poza stronami sporu” — powiedział.

Sędzia Sądu Najwyższego stwierdził, że sądy nie są jedynie miejscami sprawowania władzy suwerennej, ale także podmiotami świadczącymi ważne usługi publiczne.

Kładąc kamień węgielny, powiedział: „Sądy, podobnie jak wszystkie inne budynki, nie są zbudowane tylko z cegieł i betonu. Są zbudowane z nadziei. Sądy są zbudowane, aby ucieleśniać wartości sprawiedliwości i praworządności. Każda sprawa, która trafia do nas, opiera się na nadziei na sprawiedliwość. Kiedy inwestujemy w bezpieczeństwo, dostępność i wygodę sędziów, prawników i stron sporu, budujemy coś więcej niż tylko wydajny system — tworzymy sprawiedliwy i inkluzywny system”.

Dodał, że nowy kompleks poprawi wydajność pracy sądu i skróci opóźnienia w rozpatrywaniu spraw.

„Sądy są repozytoriami precedensów i nagromadzonej historii społecznej. Sędziowie stosują aktualne prawo, czerpiąc z prawa przeszłego, aby kształtować przyszłe prawo. Poprzez swoje decyzje łączą historyczne zasady prawne ze współczesnymi problemami i kształtują krajobraz prawny na przyszłość” – dodał sędzia Chandrachud.

Oprócz CJI, w wydarzeniu uczestniczyli sędziowie Sądu Najwyższego Sanjiv Khanna i Hima Kohli, porucznik gubernatora Delhi VK Saxena, pełniący obowiązki prezesa Sądu Najwyższego w Delhi Manmohan i minister Delhi Atishi.

(Tylko nagłówek i zdjęcie raportu mogły zostać przerobione przez zespół Business Standard; reszta treści jest generowana automatycznie z kanału syndykowanego.)