Home Świat ABC pod ostrzałem krytyki za kontrowersyjne szczegóły na zdjęciach zza kulis jednego...

ABC pod ostrzałem krytyki za kontrowersyjne szczegóły na zdjęciach zza kulis jednego z najpopularniejszych programów

17
0


|

Stacja ABC znalazła się pod ostrzałem krytyki po tym, jak ekipa filmowa jednego z jej programów została zauważona w chustach kefija – stroju kojarzonym z palestyńskimi grupami politycznymi.

Zdjęcia zza kulis pokazują członków zespołu Catalyst w charakterystycznych czarno-białych kaskach w kratkę nałożonych na czapki, natomiast na innym grupowym zdjęciu z naukowcami widać trzy osoby w kefijach zawiązanych wokół szyi.

Ekipa ABC kręciła film nad odległym jeziorem Callabonna w Australii Południowej, dokumentując poszukiwania skamieniałości megafauny na potrzeby dwuczęściowego serialu „Megafauna: Co zabiło olbrzymy w Australii?”.

Dwuczęściowy program specjalny opublikowano tydzień temu na kanale iView należącym do krajowej stacji telewizyjnej.

Dyrektor generalny Australijskiego Stowarzyszenia Żydów (AJA), Robert Gregory, oskarżył pracowników ABC o noszenie symbolicznych ubrań, aby „rozgniewać Australijczyków”.

„Dlaczego do cholery czują potrzebę upolityczniania serialu o starożytnych torbaczach?” – powiedział w czwartek dziennikowi Daily Mail Australia.

Pozowanie z czymś, co stało się bardzo politycznym symbolem, jest głupim chwytem marketingowym, mającym na celu rozgniewanie Australijczyków.

„ABC nie może oprzeć się angażowaniu w politykę lewicową i sygnalizowanie cnoty”.

Ekipa filmowa ABC została zauważona w szalikach kefija, nawiązujących do palestyńskich grup i spraw, w segmencie produkcji programu naukowego Catalyst.

„Karta ABC wymaga bezstronnego raportowania, ale konsekwentnie nie spełnia własnej karty. Podatnicy nie powinni być zmuszani do finansowania ABC”.

ABC stosuje surową politykę redakcyjną i wymaga od swoich pracowników bezstronności w swoich reportażach.

Jednakże relacje i komentarze pracowników stacji ABC na temat krwawej wojny pomiędzy Izraelem a palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas stały się częstym źródłem sporów od czasu wybuchu obecnego konfliktu 7 października ubiegłego roku.

Prezenterka radiowa Antoinette Lattouf została zwolniona w grudniu po zaledwie trzech dniach pracy w stacji ABC z powodu jej wpisów na temat wojny w Strefie Gazy, w których potępiała działania Izraela.

Uznano, że wpisy Lattoufa na różnych platformach internetowych naruszają zasady ABC dotyczące mediów społecznościowych.

Później podjęła kroki prawne przeciwko stacji ABC, twierdząc, że decyzja miała charakter polityczny i opierała się na jej stanowisku w sprawie Palestyny ​​i jej libańskim pochodzeniu.

W grudniu ubiegłego roku stacja ABC usunęła z TikToka historię, która w pozytywnym świetle przedstawiała bojkoty konsumentów przeciwko Izraelowi.

Na grupowym zdjęciu ekipy filmowej i naukowców ABC widać trzy osoby mające na sobie charakterystyczne szaliki.

Na grupowym zdjęciu ekipy filmowej i naukowców ABC widać trzy osoby mające na sobie charakterystyczne szaliki.

Reporterka ABC Amal Wehbe w swoim artykule w mediach społecznościowych pokazała, jak wziąć udział w ruchu protestacyjnym BDS (Bojkot, Wycofanie Inwestycji i Sankcje), którego celem są towary i produkty izraelskie, a także firmy uważane za wspierające państwo żydowskie.

ABC zdjęło tę relację z anteny po tym, jak Daily Mail Australia zadało nadawcy pytania na ten temat, ale później opublikowano ją ponownie w Internecie.

Gregory powiedział, że jego grupa jest „frustrowana tym, jak często ABC popełnia błędy w relacjonowaniu ważnych wydarzeń międzynarodowych, szczególnie dotyczących Bliskiego Wschodu”.

Daily Mail Australia zwróciło się do ABC z prośbą o komentarz.