Home Świat Analitycy widzą odnowioną nadzieję dla nairy w miarę wzrostu przekazów pieniężnych

Analitycy widzą odnowioną nadzieję dla nairy w miarę wzrostu przekazów pieniężnych

13
0


Analitycy twierdzą, że naira odzyskała nadzieję, gdyż napływ przekazów pieniężnych osiągnął w lipcu tego roku rekordową wysokość.

„W zeszłym tygodniu oceniliśmy prawdopodobne skutki ogłoszenia Centralnego Banku Nigerii (CBN) o tym, że przepływ przekazów pieniężnych przez oficjalne okno osiągnął w lipcu historycznie wysoki poziom 553,0 mln dolarów” – powiedzieli analitycy z Afrinvest.

„Najwyraźniej naira była stosunkowo stabilna na rynku walutowym w zeszłym tygodniu.

„Gwałtowny wzrost przekazów pieniężnych jest obiecującym znakiem, wskazującym, że środki podejmowane przez CBN pozytywnie wpływają na napływy za pośrednictwem oficjalnych kanałów. Jeśli tendencja się utrzyma, kurs wymiany może się ustabilizować, a warunki biznesowe mogą się poprawić w niedalekiej przyszłości”, powiedzieli analitycy tygodnika Afrinvest.

W publikacji stwierdzono jednak, że „poza poprawą liczby przekazów pieniężnych, uważamy, że aby odpowiednio rozwiązać problem braku płynności dolara, należy zwiększyć produkcję ropy naftowej do co najmniej 2,0 milionów baryłek dziennie (mbpd)”.

Na podstawie oceny historycznych danych CBN, przekazy pieniężne w lipcu są najwyższym napływem za pośrednictwem oficjalnego kanału od 11 miesięcy i oznaczają wzrost o 130,0 procent w ujęciu rok do roku (r/r) w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku.

Jednak w zeszłym tygodniu cena ropy Brent spadła o 1,0 proc. w ujęciu tygodniowym (w ujęciu tygodniowym) do 78,91 USD/bbl. (poprzednio 79,68 USD/bbl.), co częściowo wynikało ze słabszych perspektyw popytu ze strony Chin i oczekiwań dotyczących zniesienia przez OPEC+ dobrowolnych ograniczeń wydobycia w październiku w celu wsparcia podaży.

Na krajowym rynku akcji indeks All Share Index (ASI) spadł o 1,2 proc., a trzy z pięciu sesji giełdowych zamknęły się na minusie, co przełożyło się na spadek indeksu NGX-ASI o 1,2 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem do 95 973,45 punktów.

Na rynku pieniężnym płynność systemu spadła dalej, zamykając się na minusie N466,9 mld (332,2%) z poziomu N201,0 mld z poprzedniego tygodnia. Negatywne zamknięcie płynności systemu było wspólnie spowodowane przez nadmierne odpływy z aukcji obligacji i TBills.

Na rynku obligacji główny segment rynku krajowych instrumentów obligacyjnych odnotował w zeszłym tygodniu znaczną aktywność, ponieważ DMO (w imieniu FG) ponownie otworzył obligacje denominowane w naira dla trzech terminów – FGN APR 2029, FGN FEB 2031 i FGN MAY 2033.



Source link