Home Świat Argentyna pokonuje Kolumbię w dogrywce i zostaje mistrzem Copa América 2024

Argentyna pokonuje Kolumbię w dogrywce i zostaje mistrzem Copa América 2024

47
0

Lautaro Martínez świętuje zwycięskiego gola Argentyny – Zdjęcie: Juan MabromataAFP via Getty Images

Kolumbijczyk Mojica (w żółtej koszulce) walczy o piłkę z Argentyńczykiem Julianem Álvarezem

Argentyna jest mistrzem Copa América 2024. W meczu, który został opóźniony o 75 minut z powodu problemów z kibicami wchodzącymi na Hard Rock Stadium w Miami i zakończył się dopiero wczesnym rankiem w poniedziałek (15/7), pokonali Kolumbię 1-0. Bramkę zdobył najlepszy strzelec rozgrywek, Lautaro Martínez, sześć minut po rozpoczęciu drugiej połowy dogrywki. W regulaminowym czasie gry wynik pozostał nierozstrzygnięty. Warto wspomnieć, że Lautaro wszedł dopiero sześć minut po rozpoczęciu pierwszej połowy dogrywki. Był to 16. tytuł Copa América, drugi z rzędu. To czyni Los Hermanos największymi mistrzami (Urugwaj ma ich 15). Kolumbia próbowała zdobyć swoje drugie trofeum.

Mecz, ostatni mecz Di Maríi w koszulce reprezentacji Argentyny (został nazwany MVP), był wyrównany i zacięty. Ale obie drużyny stworzyły okazje. Messi, który grał spokojnie, opuścił boisko 20 minut po rozpoczęciu drugiej połowy z powodu kontuzji kostki. Płakał na ławce rezerwowych.

Rodrigo De Paul i Paredes świętują. Argentyna nadal wygrywa wszystko. Zdjęcie: Charlie Triballeau AFP via Getty Images

Pierwsza połowa bez emocji

Mimo że Argentyna próbowała się narzucić, pierwsze kilka minut należało do Kolumbii, a Richard Ríos z Palmeiras centralizował grę i dostarczał Jamesowi i Áriasowi amunicji. Córdoba prawie zdobyła gola po akcji, ale piłka otarła się o prawy słupek Dibu Martíneza. Po 15 minutach gra stała się bardziej napięta, z wieloma faulami, niektóre z nich były mocne. Messi miał najlepszą szansę Argentyny, strzał, który obronił Vargas. Pod koniec pierwszej połowy argentyńska gwiazda, w akcji po lewej stronie, starła się z Santiago Áriasem i uszkodziła sobie kolano. Wynik brzmiał więc 0-0, a Kolumbia miała nieco więcej posiadania piłki (53%) i więcej strzałów (4-1) w połowie, co pozostawiało wiele do życzenia.

Messi odchodzi kontuzjowany

Połowa zaczęła się gorąco. Przed upływem pięciu minut Santiago Árias prawie strzelił gola dla Kolumbii; Mac Allister prawie dał prowadzenie Argentynie. Ten ruch obudził Hermanos, którzy zaczęli grać z większą obiektywnością. W 13. minucie Di María, strzałem dośrodkowanym, zmusił Vargasa do pierwszej świetnej obrony w meczu. Ale w 20. minucie Messi, próbując biec, poczuł kostkę i upadł. Tym razem gwiazda nie była w stanie kontynuować gry, została zastąpiona przez Nico Gonzáleza i padła na ławkę ze łzami w oczach, otrzymując pomoc medyczną.

Nico mocno się spisał, czemu pomógł fakt, że Kolumbia mocno się wycofała po 25 minutach. Zastępca Messiego strzelił gola, którego sędzia nie uznał za spalonego przez Tagliafico (który dośrodkował piłkę) i dokończył akcję na koniec, ale piłka minęła bramkę. Przy wyniku 0-0 mecz przeszedł do dogrywki.

Rozszerzenie

Argentyna straciła łatwą bramkę w czwartej minucie, gdy Nico wykończył dośrodkowanie De Paula, ale strzelił prosto w Vargasa. To była wielka szansa w pierwszych 15 minutach dogrywki, gdy Argentyńczycy zaczęli tracić impet, a Kolumbia zdołała wyrównać wynik.

Lautaro strzela gola, mistrz Argentyny!

W drugiej połowie Borja, który dopiero wszedł na boisko, nie zdołał zdobyć gola dla Kolumbii, ponieważ Lisandro Martínez odbił jego strzał, który był celny. Gra była bardzo wyrównana, ale w szóstej minucie Paredes przejął piłkę w środku pola i podał ją Lo Celso, który podał ją najlepszemu strzelcowi Copa América, Lautaro Martínezowi. Strzelił w pole karne: Argentyna 1-0. Od tego momentu Kolumbijczycy musieli atakować. Ale Los Hermanos utrzymali wynik. W końcu są mistrzami po raz kolejny. W końcu wygrali Copa América 2021, Mistrzostwa Świata 2022 i Copa América 2024.

ARGENTYNA 1X0 KOLUMBIA

Finał Copa America 2024

Dane:14/7/2024

Lokalny:Stadion Hard Rock, Miami (USA)

ARGENTYNA:Dibu Martinez; Montiel (Molina, 26’/2. połowa), Romero, Lisandro Martinez i Tagliafico; Enzo Fernández (Lo Celson, 6’/1. połowa dogrywki), De Paul, Mac Allister (Paredes, 6’/1. połowa dogrywki) i Di Maria; (Otamendi, 12’/2. połowa dogrywki); Lionel Messi (Nico González, 20’/2. połowa) i Julián Álvarez (Lautaro Martinez, 6’/1. połowa dogrywki). Technik:Lionel Scaloni

KOLUMBIA:Vargas; Santiago Arias, Davinson Sánchez, Cuesta i Mojica; Lerma (Uribe, dogrywka) i Richard Ríos (Castaño, 44’/2. połowa); John Arias (Carrascal, przerwa w dogrywce), James Rodríguez (Quintero, początek przerwy w dogrywce) i Luiz Díaz (Borja, przerwa w dogrywce); Córdoba (Borré, 44’/2. połowa). Technik:Nestor Lorenzo

Cele:Lautaro Martinez, 6’/2. połowa dogrywki (1-0)

Sędzia:Raphael Claus (Fifa-BRA)

Pomocnicze:Bruno Pires i Rodrigo Correa (BRA)

BYŁ:Rodolpho Toski (BRAZZI)

Żółte kartki:Mac Allister (Argentyna); Kordoba, Borja (COL)

Obserwuj Jogada10 w mediach społecznościowych: Twitter, Instagram i Facebook.