Home Świat Badanie zaleca mniej biurokracji i więcej sędziów, aby zwalczać wypalenie zawodowe w...

Badanie zaleca mniej biurokracji i więcej sędziów, aby zwalczać wypalenie zawodowe w prokuraturze | Prokuratura

23
0


Prawie 15% sędziów Prokuratury Generalnej jest narażonych na wysokie ryzyko wypalenie a ponad 70% bardzo wysokie ryzyko dla zdrowia, zgodnie z badaniem, które zaleca większą kontrolę ze strony medycyny pracy, mniej biurokracji i wzmocnienie personelu.

Wnioski i zalecenia z „badania warunków pracy, wypalenia zawodowego i dobrego samopoczucia sędziów prokuratury portugalskiej”, koordynowanego przez badaczy Paulę Casaleiro i João Paulo Diasa z Centrum Studiów Społecznych (CES) Uniwersytetu w Coimbrze, zostaną zaprezentowane w najbliższy piątek na sesji publicznej w Centrum Studiów Sądowych (CEJ) w Lizbonie o godz. 14:30.

Wstępne wyniki przedstawiono już na początku tego roku na kongresie Związku Prokuratorów Publicznych (SMMP) na Azorach, a wnioski wskazujące na wysoki poziom wypalenie (zużycie zawodowe) i wysokie ryzyko dla zdrowie sędziówAby przeciwdziałać tej sytuacji, opracowano zalecenia.

Analiza odpowiedzi pokazuje, że 32,7% sędziów wskazało na „średnio wysoki” poziom ryzyka wypalenie i 14,8% „wysokiego” ryzyka (blisko 225 sędziów pokoju).

Sędziowie wskazali również na czynniki ryzyka psychospołecznego, które wiążą się z „niepokojącymi zagrożeniami dla zdrowia” z powodu dużych wymagań poznawczych (80,6%), wysokiego tempa pracy (80,2%), konfliktu między pracą a rodziną (78,7%) i wymagań emocjonalnych (71,3%).

W zakresie wskaźników zdrowotnych magistrat ten ujawnił „bardzo niepokojące” wartości w zakresie poziomu stres (47,8%), przy czym wśród przyczyn na pierwszy plan wysuwają się: duża liczba spraw (70,4%), brak wsparcia w godzeniu pracy z życiem rodzinnym (64,3%), wpływ kontroli sądowych na efektywność pracy (60,7%), udział w konkursach na ruchy (57,2%) oraz brak kadry sędziowskiej (55,8%).

W badaniu zaproponowano uproszczenie czynności biurokratycznych

Biorąc pod uwagę powyższe dane, w badaniu zalecono „przygotowanie i wdrożenie Planu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (rozszerzenie medycyny pracy)” oraz „utworzenie Biura Medycyny Pracy jako systemu zapobiegania, wykrywania i interwencji”.

Sugeruje się również stworzenie planu, który miałby na celu poprawę równowagi między życiem rodzinnym i zawodowym.

W zakresie organizacji i podziału pracy badanie zaleca „zmapowanie potrzeb” oraz wzmocnienie kadry posłów i urzędników sądowych, a także ocenę podziału zasobów ludzkich pomiędzy sądami i służbami, „w celu optymalizacji zasobów i lepszego dostosowania ich do ilości pracy”.

Proponuje się ograniczenie, automatyzację i uproszczenie czynności administracyjnych i biurokratycznych oraz udoskonalenie narzędzi zarządzania procedurami, ocenę kryteriów akumulacji i skutków wynagradzania.

Zaleca się również szkolenia wstępne i ciągłe na temat ryzyka zawodowego i zarządzania pracą. stres mi wypalenieprzegląd procedur kontroli parlamentarnej, w szczególności dotyczących zwolnień lekarskich.

Aby zwalczać ryzyko ramowe wypaleniebadanie, będące wynikiem umowy o współpracy między CES, w ramach Stałego Obserwatorium Sprawiedliwości, a Prokuraturą Generalną (PGR) i Związkiem Sędziów Prokuratury (SMMP), proponuje również „administracyjną i finansową autonomię PGR, wyposażoną w niezbędne środki, aby móc określać, tworzyć i wdrażać niezbędne środki w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi i poprawy warunków pracy (większe umiejętności, większa odpowiedzialność)”.

Badanie przeprowadzono w czerwcu i lipcu 2023 r. metodą ankietową w siecido 1512 sędziów pokoju zatrudnionych w sądach, a wskaźnik odpowiedzi wyniósł 21,4%.

Respondenci mają średnio 46,4 lat i 14,6 lat stażu pracy, około 30% przebywa obecnie poza domem, aby wykonywać swoje obowiązki, a 27,3% pracuje w innym sądzie, trybunale lub służbie dodatkowo do swojego miejsca pracy.



Source link