Home Świat Boston Celtics zdobywają tytuł NBA po zwycięstwie nad Dallas w piątym meczu

Boston Celtics zdobywają tytuł NBA po zwycięstwie nad Dallas w piątym meczu

22
0

Treść artykułu

BOSTON — Boston Celtics po raz kolejny są osamotnieni wśród mistrzów NBA.

Jayson Tatum zdobył 31 punktów, 11 asyst i osiem zbiórek, gdy w poniedziałkowy wieczór Celtics pokonali Dallas Mavericks 106:88 i zdobyli 18. mistrzostwo swojej drużyny, przełamując remis z Los Angeles Lakers najwięcej w historii ligi.

Boston zdobył swój najnowszy tytuł w 16. rocznicę zdobycia ostatniego trofeum Larry’ego O’Briena w 2008 roku. Jest to 13. mistrzostwo zdobyte w tym stuleciu przez jedną z miejskich zawodowych franczyz sportowych z Wielkiej Czwórki.

Jaylen Brown dodał 21 punktów i został wybrany MVP finałów NBA. Jrue Holiday zakończył mecz z 15 punktami i 11 zbiórkami. Środkowy Kristaps Porzingis również zapewnił poprawę emocji, powracając po dwóch meczach nieobecności z powodu zwichnięcia ścięgna w lewej kostce i zdobył pięć punktów w 17 minut.

Pomogło to Celtics w zdobyciu punktów po sezonie, w którym osiągnęli bilans 16-3 i zakończyli mecz z ogólnym rekordem 80-21. Ten odsetek zwycięstw wynoszący 0,792 plasuje się na drugim miejscu w historii drużyny, zaraz za mistrzowską drużyną Celtics z sezonu 1985/86, która zakończyła rozgrywki z bilansem 82-18 (0,820).

Trener drugiego roku Joe Mazzulla, w wieku 35 lat, został także najmłodszym trenerem od czasu Billa Russella w 1969 roku, który poprowadził drużynę do mistrzostw.

Luka Doncic zakończył mecz z 28 punktami i 12 zbiórkami dla Dallas, co nie przedłużyło serii po uniknięciu straty dzięki 38-punktowemu zwycięstwu w czwartym meczu. Mavericks prowadzili 3:0 w piątym meczu po sezonie, a Doncic strzelił gola w każdym z nich minimum 31 punktów.

Kyrie Irving zakończył mecz z zaledwie 15 punktami, trafiając 5 z 16 celnych strzałów, a obecnie przegrał 13 z 14 spotkań przeciwko drużynie Celtics, którą opuścił latem 2019 roku, aby dołączyć do Brooklyn Nets.

Zespoły NBA w seriach posezonowych mają obecnie bilans 0-157 po tym, jak spadły z deficytu 3-0.

Boston nigdy nie pozostawał w tyle i był prowadzony przez aż 26 osób, które czerpały energię z tłumu z Garden.

Dallas było już na 16-15, zanim Celtics zamknęli pierwszą kwartę serią 12-3, na którą zdobyli łącznie osiem punktów Tatuma i Browna.

Celtics zrobili to ponownie w drugiej kwarcie, kiedy Mavericks odrobili 15-punktowy deficyt do dziewięciu. Boston zakończył tę partię szybkim prowadzeniem 19-7, który został obroniony przez Paytona Pritcharda za pomocą buzzera na pół kortu – był to jego drugi taki strzał w serii – i dał Bostonowi prowadzenie 67-46 do przerwy.

W ostatnich dwóch minutach pierwszej i drugiej kwarty Celtics pokonali Mavericks 22-4.

Celtics nigdy nie oglądali się za siebie.

Wdowa po Russellu, Jeannine Russell, i jego córka Karen Russell przybyły do ​​TD Garden, aby pozdrowić najnowsze pokolenie mistrzów Celtics.

Obserwowali, jak obecne gwiazdy Celtics, Tatum i Brown, zdobywają swoje pierwsze pierścienie. To właśnie ta transakcja wysłała mistrzów z 2008 roku, Kevina Garnetta i Paula Pierce’a do Brooklynu w 2013 roku, dzięki czemu Boston uzyskał wybór w drafcie, który ostatecznie wykorzystał do wybrania Browna i Tatuma na trzecie miejsce w draftach jeden po drugim w latach 2016 i 2017.

W tym sezonie gwiazdy dały radę, prowadząc drużynę Celtics, która opierała się na zdobywaniu i trafianiu dużej liczby trzech punktów oraz obronie, która w sezonie zasadniczym była uznawana za najlepszą w lidze.

Duet cztery razy wcześniej jako koledzy z drużyny dotarł do co najmniej finału Konferencji Wschodniej.

Ich piąty wspólny występ w fazie play-off okazał się czarujący.

Po tym, jak obaj zawodnicy momentami walczyli w ofensywie, Tatum i Brown osiągnęli dobry wynik w piątym meczu, zdobywając łącznie 31 punktów i 11 asyst w pierwszej połowie.

Pomogło to wydobyć wszystkie atrybuty, które uczyniły Boston najpotężniejszą drużyną NBA po sezonie — rozdzielanie drużyn, dzielenie się piłką i sianie spustoszenia w obronie.

I to spowodowało, że Celtics stracili mistrzostwo na zawrotnym dwuletnim odcinku, w wyniku którego przegrali w finale z Golden State Warriors w 2022 roku, a następnie nie wrócili do gry w zeszłym sezonie po porażce u siebie w siódmym meczu z Miami Heat w finały konferencji.