Home Świat Brazylijczykom nie wolno mówić, że zamierzają pracować w Portugalii. Sąd wydaje mu...

Brazylijczykom nie wolno mówić, że zamierzają pracować w Portugalii. Sąd wydaje mu nakaz | Imigracja

6
0


Artykuły pisane przez zespół PÚBLICO Brasil są pisane w wariancie języka portugalskiego używanego w Brazylii.

Bezpłatny dostęp: pobierz aplikację PÚBLICO Brasil pod adresem Android Lub iOS.

W nadchodzących dniach Fiskalny Sąd Administracyjny podejmie decyzję w sprawie przyszłości Brazylijczyka, który został zatrzymany na lotnisku w Lizbonie po tym, jak powiedział agentom imigracyjnym, że podróżuje w celach turystycznych, ale zamierza pozostać w kraju w celu podjęcia pracy. Agenci twierdzili, że Brazylijczyk, aby szukać pracy w Portugalii, będzie musiał posiadać specjalną wizę i odsyła go z powrotem do Brazylii. Sprawa znalazła jednak swój finał w sądzie, a sędzia odpowiedzialny za akcję wydał na korzyść Brazylijczyka nakaz sądowy, czyli decyzję tymczasową, która może, ale nie musi, zostać potwierdzona w miarę postępu procesu.

Prawniczka Larissa Belo, zatrudniona przez Brazylijczyka, podniosła przed Trybunałem, że po pierwsze, obywatele Brazylii nie potrzebują wizy, aby wjechać do Portugalii. Po drugie – dodaje – we wrześniu 2022 r. została podpisana umowa o mobilności, w ramach której obowiązuje m.in Wspólnota Krajów Portugalskojęzycznych (CPLP)umożliwienie Brazylijczykom wjazdu do Portugalii w celach turystycznych i wyrażenie zainteresowania pobytem w kraju po wejściu na terytorium Portugalii.

„W rzeczywistości taka możliwość jest przewidziana na stronie internetowej Agencja ds. Integracji, Migracji i Azylu (AIMA)który nigdy nie udostępnił tego pola Brazylijczykom i innym obywatelom CPLP. Dostęp blokuje kłódka” – mówi prawnik. „Ponadto: ust. 2 art. 75 ustawy o cudzoziemcach 23/2007 wzmacnia umowę o mobilności CPLP” – dodaje. Podkreśla także, że sędzia analizując sprawę wskazał, że nie istnieje żadna przewidziana przez prawo przeszkoda, taka jak np. sprawy karne, która uzasadniałaby deportację Brazylijczyka.

AIMA została już powiadomiona przez Trybunał o konieczności skomentowania sprawy. Agencja nie odpowiadała na wiadomości, z którymi kontaktowała się PÚBLICO Brasil. „Naszym zdaniem AIMA nie będzie komentować sytuacji, ponieważ dzieje się to w ramach kilku procesów”, mówi Larissa. Wierzy, że jeśli decyzja Trybunału będzie korzystna dla Brazylijczyka, będzie on mógł bez problemów wrócić do Portugalii. „Nie będzie wystarczającego uzasadnienia dla ponownego zatrzymania go przez agentów imigracyjnych” – zauważa


Portal AIMA, który powinien już działać przy składaniu przez Brazylijczyków wniosków o zezwolenie na pobyt w Portugalii
Reprodukcja

W rękach parlamentu

Prawnik wspomina, że ​​niedawno minister Prezydencji Rady Ministrów m.in. Antonio Leitão Amarooficjalnie ogłoszono, że zarówno Brazylijczycy, jak i obywatele Timoru Wschodniego nie potrzebują wizy, aby wjechać do Portugalii i mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt na ziemiach portugalskich przez Internet. Aby to jednak osiągnąć, Rząd przesłał projekt ustawy, który jest rozpatrywany w Zgromadzeniu Republiki, a dokładnie w Komisji Praw, Wolności i Gwarancji. „Jednak istnieją już szczegółowe przepisy w tej sprawie”, podkreśla Larissa.

Taką ocenę ocenia także prawnik Célio Sauer, który zebrał wystarczającą liczbę podpisów, aby Parlament mógł ocenić trzy petycje jego autorstwa. Jedno z nich wzywa do odblokowania portalu CPLP przez AIMA, ponieważ istnieją już przepisy umożliwiające korzystanie z tego kanału Brazylijczykom, którzy przybywają do Portugalii w celach turystycznych i chcą pozostać w Portugalii. Podobnego zdania jest prawnik Fábio Pimentel z Kancelarii Prawnej CPPB. „W rzeczywistości, wysyłając wniosek do parlamentu, rząd koryguje błąd” – podkreśla Pimentel.

Perspektywa jest taka, że ​​głosowanie w sprawie propozycja rządowa nastąpić w ciągu najbliższych 30 dni. W parlamencie panuje duży podział, przede wszystkim dlatego, że projekt zakłada także utworzenie Wydziału ds. Cudzoziemców i Granic, który będzie pod kontrolą Policji Bezpieczeństwa Publicznego (PSP). Partia Socjalistyczna (PS) jest przeciwna temu rozwiązaniu. Skrajna prawica atakuje udogodnienia, które miałyby zostać zapewnione imigrantom, zwłaszcza Brazylijczykom.



Source link