Home Świat Co oznacza stan wyjątkowy? | Pytania i odpowiedzi

Co oznacza stan wyjątkowy? | Pytania i odpowiedzi

14
0


Sytuacja katastroficzna zostało ogłoszone we wtorek przez Rząd we wszystkich gminach dotkniętych pożarami w ostatnich dniach. Innymi słowy, na tych obszarach obowiązuje już maksymalny poziom interwencji przewidziany w ustawie ramowej o ochronie ludności. Ale co to oznacza?

Czym jest stan wyjątkowy?

W programie przewidziano trzy poziomy ryzyka. Ustawa ramowa o ochronie ludności: sytuacja alarmowa, sytuacja nadzwyczajna i sytuacja nadzwyczajna nieszczęście. A Stan klęski żywiołowej stosuje się w przypadku katastrof o dużym zasięgu i stanowi najwyższy poziom interwencji przewidziany w ustawie o ochronie ludności, po sytuacjach alarmowych i awaryjnych.

Kiedy się stosuje?

Stan nadzwyczajny może zostać ogłoszony, gdy biorąc pod uwagę zdarzenie, z którym jest związany, i jego przewidywalną intensywność, uznana zostanie konieczność przyjęcia nadzwyczajnych środków w celu zapobiegania, reagowania lub przywracania normalnych warunków życia na obszarach dotkniętych jego skutkami. Miało to miejsce podczas pandemii Covid-19 i miało już miejsce w innych latach, takich jak 2017 r., również ze względu na dużą liczbę pożarów lasów.

Kto może to zadekretować?

Obowiązkiem rządu jest ogłoszenie stanu wyjątkowego w formie uchwały Rady Ministrów.

Co przewiduje?

A Prawo ramowe ochrony cywilnej stanowi, że wszyscy obywatele i inne podmioty prywatne są zobowiązani „do zapewnienia władzom osobistej współpracy, o którą się od nich prosi, respektując polecenia i wytyczne skierowane do nich oraz odpowiadając na ich prośby”. Odmowa wypełnienia tych obowiązków stanowi przestępstwo nieposłuszeństwa.

Ponadto ustawa stanowi, że „legitymizuje ona swobodny dostęp służb obrony cywilnej do prywatnej własności na objętym nią obszarze, a także korzystanie z prywatnych zasobów naturalnych lub energetycznych, w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia działań zmierzających do przywrócenia normalnych warunków życia”.

Co już weszło w życie?

Od niedzieli w kraju obowiązuje stan gotowości z powodu ryzyka pożaru, który w poniedziałek przedłużono do końca czwartku ze względu na prognozy pogody.

Czy ten środek może mieć wpływ na ubezpieczenia ludzi?

Tak. Dekret o katastrofie zatwierdzony w 2017 r. wyraźnie ustanowił:„Klauzule zawarte w umowach ubezpieczeniowych, mające na celu wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczycieli z powodu ogłoszenia katastrofy, są uważane za nieważne i nie mają żadnego skutku”.

Jakie inne skutki może to mieć?

Dyplom z 2017 r. przewidywał również „ustanowienie ogrodzeń zapewniających zdrowie i bezpieczeństwo”, „racjonalizację korzystania z transportu publicznego, komunikacji lub usług zaopatrzenia w wodę i energię, a także konsumpcji podstawowych artykułów pierwszej potrzeby”.

Otworzyło to również drzwi do specjalnego reżimu zamówień publicznych, gdy stan klęski żywiołowej zostaje ogłoszony po wydarzeniach. „Na mocy zarządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Finansów, lista podmiotów upoważnionych do dokonywania, przez okres dwóch lat, bezpośredniej korekty umów” ma zostać opublikowana, co ma na celu „zapobieganie lub reagowanie, w trybie pilnym, na sytuacje wynikające z wydarzeń, które doprowadziły do ​​ogłoszenia stanu klęski żywiołowej”, głosił dyplom. Umowy zawarte w ramach tego reżimu były zwolnione z uprzedniej zgody Trybunału Obrachunkowego.



Source link