Home Świat Dlaczego sierpniową pełnię księżyca nazywa się „super niebieskim księżycem”

Dlaczego sierpniową pełnię księżyca nazywa się „super niebieskim księżycem”

26
0


Superksiężyc występuje wtedy, gdy pełnia Księżyca zbiega się z momentem, w którym Księżyc znajduje się w najbliższym Ziemi punkcie swojej orbity, czyli w perygeum.




Superksiężyc w Londynie, Wielka Brytania, pomarańczowy z powodu zanieczyszczenia

Zdjęcie: Reuters / BBC News Brazylia

Do wczesnych godzin porannych w środę (21/8) niebo będzie rozświetlać „superpełnia Księżyca”.

W najbliższy poniedziałek (19/8) naturalny satelita Ziemi będzie pełny od godziny 15:26 (czasu brazylijskiego), ale będzie widoczny gołym okiem dopiero od zachodu słońca.

Według niektórych nienaukowych definicji, które stały się popularne wśród miłośników astronomii, może to być również „Niebieski Księżyc”.

„To fuzje definicji, które mają na celu przekształcenie czegoś banalnego w coś niezwykłego. To nie jest tak naprawdę temat astronomiczny, ale coś kulturowego” – wyjaśnia Naelton Araújo, astronom z Planetarium Foundation of the City of Rio de Janeiro.

Ale spróbujmy zrozumieć te koncepcje:

Czym jest superksiężyc?



Superksiężyc widziany w Stambule w Turcji

Superksiężyc widziany w Stambule w Turcji

Foto: Getty Images / BBC News Brazylia

Tę pełnię księżyca uważa się także za „superksiężyc”.

Superksiężyc występuje wtedy, gdy pełnia Księżyca zbiega się z momentem, w którym Księżyc znajduje się w najbliższym Ziemi punkcie swojej orbity, czyli w perygeum.

„Księżyc nie obraca się po idealnie okrągłej orbicie. Porusza się trochę bliżej i dalej od Ziemi” – mówi Araújo.

Gdy obiekt jest bliżej, może wydawać się nieco jaśniejszy i większy na nocnym niebie.



Sztuka pokazuje, że superksiężyc występuje w perygeum, a mikroksiężyc w apogeum. Apogeum znajduje się 405 500 km od Ziemi, podczas gdy perygeum jest oddalone o 363 300 km.

Sztuka pokazuje, że superksiężyc występuje w perygeum, a mikroksiężyc w apogeum. Apogeum znajduje się 405 500 km od Ziemi, podczas gdy perygeum jest oddalone o 363 300 km.

Zdjęcie: NASA / BBC News Brazylia

To pierwszy z czterech superksiężyców w tym roku.

Pełnie Księżyca we wrześniu, październiku i listopadzie również będą superksiężycami.

Jak podaje strona internetowa NASA, termin „superksiężyc” został ukuty w 1979 roku przez astrologa Richarda Nolle’a i odnosił się do nowiu lub pełni Księżyca, która występuje, gdy Księżyc znajduje się w odległości 90 procent lub mniejszej od swojej maksymalnej odległości od Ziemi.

„Ponieważ nie możemy zobaczyć nowiu, uwagę opinii publicznej przykuły superpełnie, które są największymi i najjaśniejszymi pełniami w roku” – pisze astronom Gordon Johnston.

‘Niebieski księżyc’



Czerwony księżyc nad mostem w Vigo w Hiszpanii

Czerwony księżyc nad mostem w Vigo w Hiszpanii

Zdjęcie: SXENICK/EPA-EFE/REX/Shutterstock / BBC News Brasil

Dzisiejszą superpełnię Księżyca można też nazwać „niebieską”, ale nie ma to nic wspólnego z jej kolorem.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to po prostu nazwa, kiedy w danym miesiącu mamy dodatkową pełnię Księżyca.

Ponieważ cykl księżycowy trwa 29,5 dnia, z czasem traci synchronizację z naszym kalendarzem, w którym zazwyczaj mamy jedną pełnię księżyca w miesiącu.

Zatem Błękitne Księżyce najczęściej pojawiają się, gdy mamy dodatkową pełnię, 13. dnia roku.

Tak więc druga pełnia księżyca w miesiącu staje się księżycem niebieskim.

Ale to nie to, co wydarzy się w ten poniedziałek.

Według BBC Weather, serwisu pogodowego BBC, „Niebieski Księżyc” wywodzi się z alternatywnej, bardziej tradycyjnej definicji obowiązującej w Wielkiej Brytanii, zgodnie z którą cykl księżycowy obejmuje cztery, a nie trzy, pełnie Księżyca w każdej porze roku.

Zatem, podczas gdy zazwyczaj mamy trzy pełnie w sezonie, jeśli jest ich cztery, trzecia pełnia otrzymuje status Błękitnego Księżyca.

Ponieważ niebieskie księżyce nie zdarzają się aż tak często, uważa się, że właśnie stąd pochodzi angielskie wyrażenie. raz od wielkiego dzwonu (raz na ruski rok, po portugalsku) – odnosi się do czegoś, co nie zdarza się cały czas.

Naelton Araújo z Planetarium w Rio wyjaśnia, że ​​jedyną możliwością, aby Księżyc rzeczywiście stał się niebieski, jest zanieczyszczenie atmosfery spowodowane konkretnym pożarem.

W ten poniedziałek Księżyc może mieć pomarańczową barwę w niektórych miastach Brazylii, takich jak Porto Velho, Manaus i Porto Alegre, gdzie doszło do zadymienia spowodowanego pożarami w Amazonii i Pantanal.

To samo działo się w Wielkiej Brytanii. W niedzielę (18/8) również zrobiło się czerwonawo z powodu dymu z pożarów lasów w Ameryce Północnej, który unosił się w atmosferze nad krajem.

Cząsteczki dymu powodują rozpraszanie światła przechodzącego przez atmosferę w taki sposób, że pomarańczowe i czerwone odcienie widma stają się bardziej widoczne niż zwykle.



Northumberland, Wielka Brytania

Northumberland, Wielka Brytania

Zdjęcie: BBC Weather Watchers / Wrightsaycheese / BBC News Brasil



W North Yorkshire, Wielka Brytania

W North Yorkshire, Wielka Brytania

Zdjęcie: BBC Weather Watchers / Farmer Tom / BBC News Brasil



Source link